نمایش خبر نمایش خبر

رساندن خطا به حداقل ممکن و یا حتی صفر


الهام نصیرزاده| به گزارش هفته نامه افق کویر؛ نتایج حاصل از آزمایشات در تشخیص بیماری به پزشکان کمک می کند، به گفته کارشناسان، آزمایشگاه ها سهم 70 درصدی در تشخیص بیماری ها دارند و چه بسا اکثر بیمارها فقط با نتیجه آزمایشات تخصصی قابل شناسایی هستند، در این راستا گفت و گویی داشتیم با مسئول فنی آزمایشگاه بیمارستان حضرت ولیعصر (عج) بافق که از نظر می گذرد: 
افق کویر لطفاً خودتان را معرفی و از سوابق کاریتان بفرمایید؟
دکتر مهدی فتاحی بافقی هستم. دوره چهارساله علوم آزمایشگاهی خود را در دانشگاه های علوم پزشکی شهید صدوقی یزد و جندی شاپور اهواز به اتمام رسانده و در سال 87 در مقطع فوق لیسانس میکروب شناسی پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان  تحصیل نمودم. دوره دکتری تخصصی باکتری شناسی پزشکی را در دانشگاه علوم پزشکی تهران گذرانده و در سال 1394 به عضویت هیئت علمی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد در آمدم. از اوایل سال 98 در روز های پایانی هفته در بیمارستان حضرت ولی عصر(عج) بافق در کسوت مسئول فنی با کمک همکاران آزمایشگاه مشغول به خدمت رسانی به مردم عزیز شهرمان هستم.
افق کویرلطفا توضیح مختصری درباره رشته علوم آزمایشگاهی بیان و افراد علاقمند به این رشته چگونه  می توانند این رشته را دنبال نمایید.
شرایط پذیرش و ورود به این رشته کسب حد نصاب نمره در کنکور فردی که در رشته علوم آزمایشگاهی پذیرش می شود در طول دوره خود با مباحث تشخیص آزمایشگاهی مختلفی مانند خون شناسی و بانک خون، باکتری شناسی پزشکی، انگل شناسی پزشکی، قارچ شناسی پزشکی، ایمنی شناسی، ویروس شناسی پزشکی، بیوشیمی، هورمون شناسی و ژنتیک آموزش های لازم را کسب می نماید تا بتواند وظایف خود را به نحو احسن در یک آزمایشگاه تشخیص طبی یا تحقیقاتی انجام دهد. موفقیت فرد در آزمایشگاه پزشکی یا تحقیقاتی منوط به علاقه به این رشته می باشد. شرط پذیرش و ورود به این رشته کسب حد نصاب نمره در کنکور است. 
تست های کرونا
CBC ,ESR ,CRP ,CPK ,LDH
افق کویر: نقش آزمایشگاه در شناسایی بیماران مبتلا به ویروس کرونا چیست؟ 
در شناسایی یک بیمار مشکوک به کرونا بررسی های مختلفی انجام می شود 1. علائم بالینی، 2. بررسی های رادیولوژیکی، 3. تست های آزمایشگاهی و تشخیص مولکولی ویروس در بیماران. با توجه به مبحث ، من فقط به روی تست های آزمایشگاهی مختصر توضیحی می دهم. از تست های آزمایشگاهی که برای یک بیمار مشکوک به کرونا در خواست می گردد می توان به CBC ,ESR ,CRP ,CPK ,LDH اشاره نمود. این تست ها به روی نمونه خون بیمار انجام می گیرد و هم اکنون همه این تست ها در آزمایشگاه بیمارستان در حال انجام می باشد. از همه همشهریان عزیز نیز تقاضا دارم نکات بهداشتی را رعایت فرمایند تا انشاا... بتوانیم با این بیماری ویروسی مقابله کنیم.
تفاوت بین آزمایشگاه دولتی و خصوصی در پذیرش و نمونه گیری است
افق کویر: تفاوت بین آزمایشگاه دولتی و خصوصی چیست؟
 بسیاری از تست ها به صورت معمول در آزمایشگاه های دولتی و خصوصی هم اکنون در حال انجام است شاید بتوان تفاوت را اینچنین معنا نمود که 1- در آزمایشگاه های دولتی با توجه به دریافت هزینه پایین تعداد مراجعه کنندگان بیشتر بوده و به تبع آن ممکن است بیمار هنگام پذیرش و نمونه گیری زمان بیشتری را می بایست صرف نماید.2- در ضمن ممکن است در آزمایشگاه های خصوصی تست های آزمایشگاهی خاصی انجام شود.
افق کویر: چرا برخی پزشکان آزمایشگاه خاصی را معرفی می کنند؟
شاید یکی از دلایل آن تست های خاصی باشد که آن آزمایشگاه انجام می دهد.
رساندن خطا های آزمایشگاهی به صفر
افق کویر: در خصوص اشتباهاتی که برخی مواقع در جواب آزمایشگاه ها رخ می دهد توضیح دهید؟
سوال خوبی را مطرح نمودید. یکی از اهداف هر آزمایشگاهی رساندن خطا به حداقل ممکن و یا حتی به صفر می باشد. در فرآیند انجام آزمایش تا پاسخ دهی به بیمار، یک شکل نظارتی خوبی انجام می گیرد که در این پروسه افراد انجام دهنده آزمایش، سوپروایزر و مسئول فنی آزمایشگاه دخیل می باشند. با این نظارت به ندرت ممکن است اشتباهی رخ دهد. 
افق کویر:  آیا علت درآمد بالای آزمایشگاه ها، تعرفه بالا یا مراجعات زیاد می باشد؟
خلاصه بگویم برای اینکه یک آزمایشگاه درآمد بالایی داشته باشد، فاکتور های زیادی دخیل هستند مثلاً مراجعات زیاد، انجام بعضی آزمایشات خاص و ...
افق کویر: آیا در دمای بالا ویروس کرونا ازبین می رود و از لحاظ آزمایشگاهی ثابت شده است؟
دانسته های ما در برابر نادانسته های ما درمورد این ویروس بسیار کم است، اگر چه تحقیقات زیادی درباره این ویروس در حال انجام است. درباره جواب به سوالتان باید بگویم تعداد محدودی مقاله در این باره به چاپ رسیده است اما دمای 70 درجه سانتیگراد ویروس را غیرفعال می نماید. 
افق کویر: آیا آسیب رسانی به افراد شاغل در آزمایشگاه وارد می شود؟
بله. خصوصاً آسیب هایی که گاهی جبران ناپذیر هستند. مثلا نیدل استیک شدن (Needle-stick) در آزمایشگاه گاهی رخ می دهد و اگر بیمار مبتلا به ایدز یا هپاتیت باشد زندگی همکار آزمایشگاهی ما ممکن است به خطر بیفتد. در آزمایشگاه هایی که باکتری های سل، طاعون، تولارمی و یا عفونت های ویروسی را تشخیص می دهند احتمال آلوده شدن پرسنل شاغل در آن آزمایشگاه می تواند صورت پذیرد.
افق کویر: وضعیت آزمایشگاه بیمارستان حضرت ولی عصر (عج) بافق از نظرخدمات آزمایشگاهی چگونه ارزیابی می نمایید؟
تعداد زیادی از تست های معمول که مورد درخواست پزشکان بیمارستان است، هم اکنون در آزمایشگاه در حال انجام است، ولی برای راحتی و آسایش همشهریان گرامی درحال برنامه ریزی برای انجام تعدادی از تست های آزمایشگاهی جدید هستیم که از سوی بیمارستان به مردم اطلاع رسانی خواهد شد. همچنین انشاا... در آینده ای نزدیک با مساعدت مسئولین دستگاه های جدید خریداری خواهد شد.
افق کویر: سخن آخر
از حسن توجه هفته نامه افق کویر به خدمتگزاران مردم در آزمایشگاه بیمارستان حضرت ولی عصر(عج) بافق بسیار سپاسگزارم، روز 30 فروردین را به همه همکاران آزمایشگاهیم تبریک عرض نموده، انشاا... شاهد پیشرفت روز افزون این رشته در کشور عزیزمان ایران باشیم. همچنین از مسئولین ذی ربط تقاضا دارم تا در جذب نیروهای جوان این رشته اهتمام بیشتری بورزند.