نمایش خبر نمایش خبر

راه هایی برای خندان و بشاش بودن

راه هایی برای خندان و بشاش بودنتغذیه عامل مهمی برای شاد بودن است.‎
دلایل زیادی برای خندیدن و راه های زیادی برای بشاش بودن وجود دارد. اگرچه هجوم استرس های روزانه سعی دارد بر این احساس غلبه کرده و ما را به فردی خشن و ناامید تبدیل کند. در میان این عوامل محیطی که همگی بر خلق و خوی ما تأثیر می گذارند، تغذیه نیز عاملی مهم است. شاید برای شما هم جالب باشد که بتوانید با تغییراتی در رفتارهای روزانه برخی از این عوامل استرس را کنترل کنید. آنچه شما می خورید می تواند بر احساس شما نسبت به زندگی و موقعیتتان تأثیرگذار باشد.
هیدراته باشید
نوشیدن یک لیوان آب هنگام بیدار شدن از خواب با شست و شوی مواد سمی تجمع یافته در دستگاه گوارش در طی یک شب، باعث احساس سرزندگی صبحگاهی خواهد شد. سعی کنید در فواصل متعدد حتی بدون احساس تشنگی آب بنوشید. بدن ما بعد از تلاش برای جبران تشنگی به مغز دستور تشنگی می دهد و ما به فکر نوشیدن آب می افتیم. از این رو نوشیدن آب به طور مرتب مانع خستگی زودرس بدن خواهد شد.
گردو بخورید
گردو نیز مهارتهای زندگی - بسیار خوب سروتونین است. گردو همچنین حاوی چربی های امگا ۳ است که به پیشگیری از افسردگی و ایجاد حس شادی کمک می کند. وجود پروتئین و ویتامین های B، روی، فسفر، منیزیم، آهن و کلسیم در گردو نیز از دلایل دیگری است که این ماده غذایی را به ماده ای شادی آور تبدیل کرده است.
ماهی
مقادیر بالای امگا ۳ در ماهی به ویژه ماهی های چرب، آن را به ماده غذایی مناسب در بهبود خلق و خو تبدیل کرده است. بهتر است حداقل ۲ وعده در هفته از ماهی استفاده کنیم.
مصرف میوه در صبحانه
سعی کنید همراه صبحانه یک میوه نیز مصرف کنید. مقادیر بالای فیبر، آب و آنتی اکسیدان ها در میوه ها و نیز بافت اسفنجی و سفت میوه ها، آنها را به مواد غذایی شادی آور برای مغز تبدیل می کند.
مغزهای روغنی
آجیل و مغزها حاوی مقادیر بالایی از سروتونین هستند. البته از آنجایی که مقدار زیاد از هر چیزی بد است، دریافت مقادیر بالای سروتونین نیز می تواند سمی باشد. از این رو برای بهبود خلق و خو بهتر است روزی یک مرتبه از مغزها استفاده شود و به مقدار حداکثر نصف لیوان(۱۰۰گرم)
سالاد گوجه فرنگی بخورید
گوجه فرنگی یک سبزی حاوی سروتونین است. به علاوه آنکه مقادیر بالایی از ویتامین C را نیز دارا می باشد. مصرف روزانه گوجه فرنگی در سالاد دلخواهتان می تواند باعث بهبود احساس و خلق و خو در شما گردد. به علاوه آنکه مقادیر بالای ویتامین C در آن، باعث افزایش جذب آهن غذا و درمان کم خونی می گردد. لازم است بدانید که کم خونی بیماری است که اگرچه درمان ساده ای دارد، ولی تأثیراتی بسیار مهم و متفاوت بر کل بدن می گذارد.
بیشتر مواد غذایی با تأثیر بر سطح انتقال دهنده های عصبی این تأثیر را بر خلق و خوی ما می گذارند. یکی از انتقال دهنده های عصبی که در ایجاد حس شادی و انرژی اهمیت دارد، سروتونین است. غذاهایی وجود دارند که هضم و جذب و متابولیسم آنها در نهایت به افزایش سطح سروتونین در بدن منجر می شود و از این رو مصرف آنها در رژیم غذایی می تواند باعث تغییرات خلق و خو گردد. سلنیوم و چربی های امگا ۳ نیز از ترکیباتی هستند که مصرف آنها در رژیم غذایی می تواند باعث تغییر احساسات به سمت شادی گردد. در اینجا به برخی از مواد غذایی اشاره می کنیم:
از خوردن اسفناج لذت ببرید
از خوردن اسفناج لذت ببرید. این سبزی مهارتهای زندگی - بسیار غنی از آنتی اکسیدان هاست. آنتی اکسیدان ها با از بین بردن رادیکال های آزاد از هجوم آنها به بافت ها و تخریب آنها و عوارض این آسیب که یکی از آنها می تواند احساس غم و افسردگی باشد جلوگیری می کنند.
ویتامین D
مواد غذایی غنی از ویتامین D که باعث افزایش سطح سروتونین در بدن می شوند، به خندیدن ما کمک می کنند. ماهی قزل آلا، ساردین، ماهی تن، تخم مرغ و قارچ های خوراکی مواد غذایی غنی از ویتامین D هستند که مصرف روزانه آنها می تواند بر خلق و خو تأثیرگذار باشد.
سالاد و سبزی ها
کم خونی می تواند باعث افسردگی شود. اما خیلی وقت ها این کم خونی ناشی از اسیدفولیک است و در این شرایط هرچه قدر هم مکمل آهن یا غذاهای حاوی آهن مصرف کنیم این کم خونی درمان نمی شود. اسیدفولیک ویتامینی از گروه ویتامین های B است. مطالعات زیادی وجود دارند که نشان می دهند کمبود اسیدفولیک منجر به افسردگی می شود. سبزی های برگ سبز مهارتهای زندگی - غنی از اسیدفولیک هستند.
شیر
شیر نیز نوشیدنی است که وجود آن در رژیم غذایی روزانه می تواند در ایجاد احساس آرامش مناسب باشد.
شکلات
شکلات نیز به عنوان یک ماده غذایی شادی آور در نظر گرفته می شود ولی یادآوری این نکته ضروری است که تمام فواید شکلات با مصرف شکلات تلخ و البته کم چرب و آن هم به میزان متعادل به دست می آید.
سویا:
سویا یکی از مواد غذایی است که میتواند جانشین گوشت بشود و سلامتی بدن را بهبود ببخشد. یکی از جاهایی که سویا مصرف روزانه بسیار زیادی دارد، چین است که مردم آن یکی از سالمترین و شکیل ترین بدنها را دارند. البته آنها غیر از مصرف سویا از سبزیجات خام و نیمه پخته هم بسیار استفاده می کنند.