نمایش خبر نمایش خبر

در بهاباد اصلاً توجهی به ورزش انفرادی نمی شود

در گفتگو با یک قهرمان کشوری:

رضیه زارغ پور| کونگ‌فو یا کانگ‌فو یک عبارت مشهور چینی است که اغلب برای اشاره به انواع هنرهای رزمی چینی بکار می‌رود. معنای اصلی کونگ فو تا حدی از آنچه که این روزها از این لغت برداشت می‌شود متفاوت است.کونگ فو در اصل به معنای تخصص فرد در هر مهارتی، نه لزوماً رزمی می‌باشد. این رشته از تقلید نوع دفاع و حمله حشرات و حیواناتی مانند ملخ وگرگ استفاده می کند.
"کونگ‌فوتوآ" یک هنر رزمی ایرانی و یکی از سبک‌های ورزش کونگ‌فو است که بر بدن و روان سالم‌تر تأکید می‌کند. این ورزش با بهره‌گیری از تجربه "ابراهیم میرزایی" در زمینه‌های رشته‌های مختلف رزمی و جنگ‌های چریکی، در سال۱۳۵۱ بنیان‌گذاری شد. پس از گذراندن مراحل آزمایش در باشگاه سرباز (پهلوی سابق) فعالیت رسمی خود را با تأسیس دانشکده "انشاء تن و روان" در سال ۱۳۵۲ آغاز نموده‌است.
در این شماره، گفتگوی هفته نامه افق کویر با یکی از ورزشکاران این رشته ورزشی را می‌خوانید.
افق کویر :   لطفاً خودتان را معرفی کنید:
عباس حسن پور بهابادی هستم. نزدیک 11سال هست که ورزش تخصصی "کونگ فوتوآ"کار می کنم. 8 مقام استانی و3 مقام کشوری که 2تا از مقام ها، اول کشوری است.
افق کویر :   در باره این ورزش توضیحاتی ارائه دهید.
این ورزش یکی از ورزشهای رزمی ایرانی است.که شامل 7 تا خط و شالبند می باشد؛ شالبند سفید، سبز، قهوه ای، مشکی و شالبند سرخ می باشد که هر کدام از این شالبندها نماد و مفهوم خاصی دارند. شالبند سفید به نشانه یک دانه گیاه است. سبز به نشانه یک گیاه می روید. قهوه ای نشانه یک درخت که درحال تنومند شدن است. مشکی به منظور درختی است که به اوج قدرت رسیده است و سرخ نشانه زغال و آتش است که بعد از تنومند شدن درخت آن را بریده و از آن استفاده می برند.
افق کویر :   خانواده چه تأثیری در موفقیت شما داشته است؟
زمانی که من به این رشته ورزشی علاقه نشان دادم با من مخالفتی نکردند؛ بلکه از هر نظر مرا مورد حمایت قرار دادند که در پیشرفت من نقش مهمی داشت.
افق کویر :   زمانی که پیروز میدان بودید و یا شکست می خوردید چه احساسی داشتید؟
زمانی که پیروز میدان بودم؛ مسلماً خوشحال بودم، به هر حال برنده که می شدم نتیجه تلاشهایم را می دیدم و امیدوارتر شده و سعی و تلاشم را بیشتر می کردم. زمانیکه شکست می خوردم، چون هر شکستی مقدمه پیروزی است و من با شکست زیادی روبرو نبودم. هر شکستی که داشتم باعث می شد نقطه ضعف خود را کنار بزنم و هر شکست باعث می شد بیشتر مشتاق ورزش شوم.
افق کویر :   در ابتداى کار با چه مشکلاتى روبرو بوده ايد؟ آيا اين مشکلات حل شده است يا خير؟
اوایل برای رفت و آمد به باشگاه و به بخاطر اینکه محصل بودم مشکل داشتم؛ اما به مرور زمان این مشکلات حل شد.
افق کویر :   نقش مسئولين و نهادهاى ورزشى در حمايت از اين رشته ورزشى در شهرستان بهاباد چگونه است؟
متأسفانه در شهرستان بهاباد، اصلاً توجهی به ورزش انفرادی نمی کنند، حتی این شهرستان یک سالن سر پوشیده برای ورزش انفرادی ندارد. از آنجایی که امروزه اعتیاد جوانان را تهدید می کند از مسئولین شهرستان تقاضا دارم امکانات ورزشی بهاباد را توسعه داده تا در دام اعتیاد نیفتند.
افق کویر :   آيا به اين رشته ورزشى مي شود به عنوان یک شغل نگاه کرد يا اين که بايد شغل ديگرى هم داشته باشيد؟
 خیر، به عنوان یک شغل نمی شود نگاه کرد، ولی برای داشتن آمادگی دفاعی لازم است.
افق کویر :   چه عواملى در موفقيت شما در اين رشته ورزشى مؤثر بوده است؟
تمرین پیاپی، علاقه و پشت کار
افق کویر :   استقبال جوانان در شهرستان بهاباد از اين رشته ورزشى چگونه است؟ آيا امکانات لازم در اين شهرستان وجود دارد يا خير؟
استقبال جوانان بسیار خوب بوده، ولی متأسفانه به علت نامساعد بودن مکان بعد از مدتی از باشگاه زده می شدند یا به خاطر اینکه برای حضور در مسابقات باید خود شخص همه هزینه را پرداخت می کرد کنار می کشیدند.
افق کویر :   توصيه شما به جوانان:
جوانان عزیز تا می توانید ورزش کنید و دوستان ورزش کار داشته باشید. برای ورزش کردن هیچ وقت دیر نیست.پس هیچ موقع نگویید ورزش از ما گذشته!