نمایش خبر نمایش خبر

در این زمان برای آشتی با همسرتان پیش قدم نشوید


اگر در زمان هایی که تنش بالاست صبوری پیشه کنید و نخواهید آن مسأله‌ای که باعث ایجاد تنش شده در آن لحظه حل کنید در واقع اجازه داده‌اید که پنجره‌ها باز شود و هوایی تازه‌تر وارد فضای رابطه شود.
به گزارش «بهداشت نیوز» یکی از مهم تریم مهارت‌های حل مسأله در رابطه زوج‌ها با همدیگر در توجه کردن به زمان است. احتمالا دیده اید مسأله‌ای که در یک زمان کاملا قابل حل است در زمانی دیگر غیر قابل حل به نظر می‌رسد. این مهارت بین زوج‌ها یکی از مهارت‌های کلیدی است به ویژه وقتی رابطه آدم‌ها ابری می‌شود و به نظر می‌شود دقایق دشواری انتظار آن‌ها را کشد
روابط صمیمی‌ترین همسران نیز در لحظه‌ها و برهه هایی کاملا ابری می‌شود. استعاره آسمان یکی از بهترین استعاره‌ها در تبیین دگرگونی روابط میان آدم‌ها از جمله همسران است. همچنان که کسی انتظار ندارد آسمان همواره در یک حال باشد تصور ثبات دایمی رابطه همسران نیز کاملا تصور غیر واقعی است. اما نکته این جاست که وقتی هوای رابطه بین زن و مرد ابری و تیره و تار می‌شود احتمال حل و فصل چالش در آن زمان نیز به حداقل ممکن می‌رسد. درست مثل این می‌ماند که شما شیئ را در تاریکی گم کرده اید و می‌خواهید بدون روشن کردن چراغ آن وسیله را پیدا کنید. یافتن راهکار در زمانی که اختلاف بین همسران به اوج خود رسیده حکم یافتن وسیله‌ای در تاریکی را دارد.
آدم‌ها اگرچه نام و نام خانوادگی و مناصب شان به نظر ثبات دارد مثلا وقتی اسم زنی سارا است این سین و الف، ر. و الف. هیچ پس و پیشی از هم نمی‌گیرد و صبح و عصر و شب اول ماه و وسط ماه و آخر ماه در یک وضعیت قرار دارد، اما وضعیت در اندرون سارا فرق می‌کند. او ممکن است در طول ماه احوال کاملا گوناگونی را تجربه کند، وضعیت برای مردان هم این گونه است. اگرچه ممکن است منشأ این تغییرات در زنان و مردان با همدیگر متفاوت باشد. به فرض یکی از مهم‌ترین ریشه‌های تغییرات خلق و خو در زنان ممکن است به تغییرات هورمونی آن‌ها مرتبط باشد، اما مثلا درباره مردان به مسایل و چالش‌های کاری آنان، اما نهایتا آنچه وضوح دارد این است که چه زنان و چه مردان همواره در یک وضعیت ذهنی و روانی نیستند و نکته جالب توجه این جاست که وقتی کسی در ضعیف‌ترین وضعیت ذهنی و روانی خود قرار می‌گیرد در آن صورت بزرگ‌ترین چالش‌ها به وجود می‌آید. مثلا او نمی‌تواند یک شوخی ساده را تاب بیاورد، بدبینانه به حرف‌های طرف مقابل توجه می‌کند و به تاریک‌ترین گوشه‌های سخنان او متمرکز می‌شود و آماده داد و بیداد و نزاع است.
حالا شما تصور کنید که در یک اتاقی قرار گرفته‌اید که گازی آن جا نشت کرده و همه فضا‌ها را در بر گرفته است. کافی است شما یک کبریت را بکشید و با اولین جرقه آن اتاق را با محتویات و خودتان به هوا بفرستید. این همان وضعیتی است که ما زوج‌ها در شرایطی که فضا برای حل مسأله مساعد نیست با آن مواجه می‌شویم. با اولین جرقه ممکن است کل فضای رابطه‌ای ما به هوا برود به خاطر این که در آن لحظه فضا به شدت مساعد چنین اتفاقی است، اما اگر شما آن کبریت را نکشید و پرده‌ها را کنار بزنید و پنجره‌ها را باز کنید و اجازه دهید که هوای تازه‌ای به درون خانه بیاید، در آن صورت بدون آن که مسأله‌ای پیش بیاید می‌توانید کبریت را روشن کنید. در رابطه همسران با همدیگر هم این وضعیت مصداق دارد. اگر در زمان هایی که تنش بالاست صبوری پیشه کنید و نخواهید آن مسأله‌ای که باعث ایجاد تنش شده در آن لحظه حل کنید در واقع اجازه داده‌اید که پنجره‌ها باز شود و هوایی تازه‌تر وارد فضای رابطه شود. مسلما وقتی این اتفاق با لبخند زدن، گرفتن دست همدیگر، خرید یک کادوی کوچک و تمهیداتی از این دست روی دهد در آن صورت در واقع ما به سمت باز کردن پنجره‌ها رفته‌ایم، آن وقت می‌شود کلماتی از این دست را بیشتر شنید که زن بگوید من هم مقصر بودم و مرد پاسخ دهد نه! بیشتر تقصیر من شد.