نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

دانشگـاه پیـام نور بافق طـرح های توسعـه عمرانـی خود را همراه با گستـرش جاذبه های شهرستـان دنبال می کند

مهندس حجت عباسی، رییس دانشگاه پیام نور بافق:

یکی از بزرگ‌ترین و وسیع‌ترین دانشگاه‌ها در کشور مراکز و واحد‌های تحت‌پوشش دانشگاه پیام‌نورهستند که تعداد قابل ‌توجهی از داوطلبان ورود به آموزش عالی را پوشش می‌دهند. این دانشگاه براساس روش آموزش از راه دور و نیمه‌حضوری تأسیس شده و دارای شیوه‌ی آموزشی خاصی هستند. این دانشگاه عملاً با پذیرش اولین گروه دانشجو در مهرماه ۱۳۶۷ تأسیس شد، در ابتدا بیشتر دانشجوهای جذب شده کارمندان دولت و افراد شاغل بودند که  کلاس‌های دانشگاه فقط روزهای پنج‌شنبه و جمعه تشکیل می‌شد؛ اما در دوره های بعد تغییرات چشمگیری از لحاظ کمی و کیفی در این دانشگاه رخ داد. خبرنگار هفته نامه افق کویر با شروع سال تحصیلی گفتگویی با  ریاست دانشگاه پیام نور بافق «حجت عباسی» انجام داده است که در ادامه می آید.
افق کویر: خودتان را معرفی کنید؟ (تحصیلات ،سوابق کاری)
«حجت عباسی بافقی» هستم، کارشناسی ارشد کامپیوتر، سوابق خوبی در تدریس داشتم؛ اما برحسب صلاح دید و مصلحتی که وجود داشت از سال 1386 وارد کار اجرایی شدم؛ در ادارات و سازمان های مختلف که بیشتر با کامپیوتر و شبکه ارتباط دارد، حضور داشتم. دوره های مختلفی را در مشهد، اراک و اردبیل گذراندم و الآن صلاح دیدند که در خدمت دانشگاه پیام نور بافق باشم و حدود شش ماه و دو هفته است که ریاست دانشگاه را بر عهده دارم.
افق کویر: در سال تحصیلی جدید دانشجویان جدید الورود چه تعداد هستند؟
به دلیل اینکه  مرتب مهلت ثبت نام تمدید می شود آمار دقیقی وجود ندارد؛ ولی در هفته گذشته حدود 60 نفر ثبت نام داشتیم که در            زمان های محتلف این آمار کم و زیاد می شود آن هم بیشتر به خاطر شرایط کاری دانشجویان است؛ چراکه اکثراً شاغل هستند و از مکان های دور باید بیایند. به خاطر همین برای روزهای آخر ثبت نام مراجعه می کنند یا اینکه روزهایی که می توانند مرخصی بگیرند برای ثبت نام حضور می یابند.
افق کویر: چه رشته های جدیدی امسال برای دانشگاه ایجاد شده است؟
رشته الهیات در مقطع کارشناسی ارشد گرایش فلسفه اخلاق است که باعث مباهات دانشگاه است و رشته حقوق و مدیریت هم در دست اقدام است. چند تا دیگر از گرایشات رشته الهیات درخواست دادیم که باید به تصویب برسد.
افق کویر: از طریق نماینده مجلس برای دانشگاه چه پیگیری هایی داشته اید؟
در بدو ورود دیدارهایی با وی در مرکز استان مخصوصاً مهریز داشتیم. همچنین نماینده شهرستان شخصاً از دانشگاه چندین
دفعه بازدید داشتند. مواردی را که قول پیگیری دادند؛ نامه های آن هم موجود می باشد و در دست اجرا است. یکی از موارد بحث مرکز تحقیقات پسته است که با توجه به وضعیت شهر سعی کردیم در این زمینه کار کنیم؛ هیأت علمی آن را هم خوشبختانه داریم. بحث دیگر تکمیل طرح های عمرانی به خصوص ساختمان جنبی سوله است که دستور مستقیم آن را گرفتیم و اعتبارات آن هم جذب شده است.
افق کویر: چه رشته هایی را قول پیگیری آن را از طرف نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی  داشتید؟
شخصاً از وی قولی نداشتیم؛ ولی مواردی را که خود دانشگاه درخواست داده است را پیگیری می کنند که رشته هایی از قبیل: کارشناسی ارشد مدیریت، کارشناسی ارشد حقوق، کارشناسی ارشد الهیات در گرایشات مختلف وجود دارد؛ با توجه به این که هیأت علمی آن داریم. در زمینه بعضی از رشته های کارشناسی که مرتبط با راه آهن و معدن باشد در دست اقدام است.
افق کویر: این پیگیری ها تا چه مرحله ای رسیده است؟
 مراحل مختلفی را باید طی کند؛ یکی از این مراحل تکمیل یا جذب هیأت علمی لازم است که الآن درخواست هایی که ارسال شده است و خوشبختانه مدیریت استان موافقت نموده است درخواست دکترای مدیریت گرایش رفتار سازمانی یک نفر را داریم، دکترای حقوق خصوصی یک نفر، دکترای حسابداری یک نفر، کارشناسی ارشد حسابداری یک نفر، و کارشناسی ارشد آموزش محیط زیست یک نفر درخواست داریم. زمانی که هیأت علمی را داشته باشیم و مساعدتهایی هم از دانشگاه یزد و استان بتوانیم بگیریم رشته کارشناسی ارشد را می توانیم بیاوریم.
افق کویر: برای دانشجویان از لحاظ خوابگاه، رفاه و ... چه اقداماتی صورت گرفته است؟
فراتر از دانشگاه بیشتر متمرکز بر روی شهر هستیم. وضعیت شهر را هم باید بسنجیم با توجه به این که دانشجویان در شهر هم سر در گم هستند و جای خاصی را ندارند، مهمانسرای دانشجویان دانشگاه پیام نور را راه اندازی کردیم که هفته ای 60 الی 70 نفر را می توانیم اسکان داشته باشیم، سالن ورزشی را با تمام امکانات در اختیار دانشجویان گذاشتیم.
همچنین قسمت فرهنگی دانشگاه، اردوهایی را در نظر دارد که دانشجویان از بخش های مختلف شهر داشته باشند، دیدار با خانواده شهداست که سعی می کنیم دانشجویان خوابگاه را هم در این بازدیدها ببریم، به خاطر اینکه دانشجویان در مهمانسرا حوصله شان سر نرود فضای سبز دانشگاه هم در اختیار آن ها قرار گرفته است که عصر ها هم می توانند در فضای سبز با توجه به اینکه رشته تخصصی خودشان هم هست کار کنند.
افق کویر: چه برنامه هایی برای توسعه دانشگاه دارید؟
دانشگاه پیام نور طرح های توسعه عمرانی خود را همراه با گسترش جاذبه های شهرستان دنبال می کند و در این خصوص مواردی همچون مرکز تحقیقات، پژوهشکده، فضای سبز و فضای آموزشی مورد بررسی و پیگیری مجددانه اینجانب و همکاران است.
افق کویر: در حال حاضر دانشگاه با چه مشکلاتی رو برو است؟
اساسی ترین مشکل موجود که تا حدی تمام برنامه ریزی ها و فعالیت های علمی، فرهنگی و آموزشی و همچنین جذب اعتبارات استانی را تحت الشعاع قرار می دهد و انرژی مضاعفی را جهت انجام طرح ها صرف می کند، عدم محصور بودن فضای دانشگاه در ضلع جنوبی آن است که در صورت مساعدت مسئولین شهرستان اعم از امام جمعه، نماینده مجلس، فرماندار و دیگر مسئولان مربوطه، موضوع قابل پیگیری و انشاا... با نظر مساعدت آنها حل و فصل خواهد شد.
                                             ادامه دارد....


افق کویر: چه درخواستی از مسئولین دارید؟
با توجه به قداست دانشگاه و لزوم توجه به پتانسیل های علمی – فرهنگی متخصص، جهت هماهنگی بیشتر و تبادل نظر و ارائه گزارشات لازم جلساتی را به صورت ماهیانه و اختصاصی با مؤسسات آموزش عالی برنامه ریزی نمایند تا در صورت لزوم، در حل مشکلات شهرستان، به عنوان یک بازوی متخصص با مسئولین همکاری لازم را داشته باشند.
افق کویر: آیا قصد دارید رشته دکتری را برای دانشگاه بیاورید؟
در جذب رشته های کارشناسی ارشد و دکتری سوابق قبلی و وجود هیئت علمی ، اهمیت بسزایی دارد و این امر پیگیری های زیادی را در سطح شهرستان، استان و سازمانهای ذیربط می طلبد. برای رسیدن به این اهداف، در جلسات ستاد استانی پیام نور، مواردی بیان و راه حل هایی بیان شده است که همچنان تا حصول نتیجه پیگیری خواهیم نمود.
افق کویر: حرف پایانی؟
فرصت را مغتنم شمرده از امام جمعه شهرستان، فرماندار، مدیر عامل شرکت سنگ آهن مرکزی و ازمدیران استانی بخصوص دکتر امینی، نامزد، کریمی و دیگر عزیزانی که ما را یاری نمودند تقدیر و تشکر نمایم، حضور آنها در دانشگاه پیام نور باعث دلگرمی و تقویت همدلی و پیشبرد اهداف دانشگاه بوده است؛ امیدواریم این حضور و پشتیبانی استمرار داشته باشد.                                                                                                                 
                                                                                                                                                      اکرم عباسی