نمایش خبر نمایش خبر

جشن بزرگ سجادیه به مناسبت عید غدیرخم با حضور حسن ریوندی در بافق


با خصوصی شدن برخی از شرکتهای دولتی مثل سنگ آهن در بافق کمتر شاهد برگزاری مراسمات،کلاسهای مشاوره و جشنهای متفاوت در سطح شهر بافق هستیم. از این رو شاهد روی کارآمدن بخش خصوصی در این زمینه هستیم.
هفته نامه افق کویر در این شماره گفتگویی با یکی از دست اندرکاران این حوزه انجام داده است.
افق کویر:  لطفاً خودتان را معرفی کنید؟
سعید تفکری بافقی هستم، متولد سال 1358 
افق کویر:  پیرامون فعالیتی که انجا م می دهید توضیحاتی ارائه دهید؟
آغاز فعالیتمان از مسجد سجادیه بوده و در واحد فرهنگی آن فعالیت می کردم، چون از ابتدا به کاز فرهنگی علاقه داشتم، کار فرهنگی مسجد سجادیه را دست گرفتم تا اینکه از سال 1380 حرفه ای وارد کار فرهنگی شدم و در جشنهای نیمه شعبان و مراسمات دیگر برای مسجد برنامه های فرهنگی داشتیم. از آنجایی که خواستیم کار فرهنگی که انجام می دهیم حرفه ای تر و بزرگتر باشد نیمه شعبان سال جاری از صفوی زاده هنر پیشه یزدی که در صدای تهران نیز کار کرده است جنگی برگزار کردیم تا مردم هم از این برنامه شاد بهره مند شوند و اداره ارشاد نیز از این برنامه استقبال کرد.
افق کویر: هزینه های برگزاری جشن هایی از این قبیل را چگونه تأمین می کردید؟
 هزینه جشنهایی که برگزار می کردیم کاملاً شخصی است، چون مسجد به آن صورت بودجه ای ندارد که بخواهد کمک کند تنها کاری که انجام دادیم بلیط فروشی سه هزار تومانی انجام دادیم و برای آن جایزه گذاشتیم تا مردم ترغیب شده و استقبال کنند و هزینه های آن جبران شود، نمی شود گفت هزینه ها جبران شد؛ ولی هزینه جایزه هایی که تهیه کرده بودیم جبران شد؛ البته تعدادی جایزه هم بعضی از ادارات به این جشن اختصاص دادند.
افق کویر:  استقبال شهروندان به چه نحوی بود؟
 استقبال شهروندان در جشن نیمه شعبان بسیار عالی بود با اینکه تبلیغات نداشتیم حدود 1500 نفر در این جشن شرکت کرده بودند.
افق کویر: با توجه به نزدیک شدن به اعیاد عید قربان و غدیر آیا برنامه برای این اعیاد دارید؟
 از آنجایی که جشن هایی از این قبیل برای شهرستان نیاز است و مردم هم از این برنامه ها استقبال می کنند بر آن شدیم تا این برنامه ها را گسترش دهیم و برنامه عید غدیر را ترتیب داده و از هنر پیشه حرفه ای کمدین و کشوری«حسن ریوندی» دعوت کردیم که در کنار آن احتمالاً یکی از هنرپیشه‌های مطرح سینام هم باشد و بستگی به استقبال مردم دارد و شاید یکی از سوپرایزهای این برنامه باشد.
افق کویر:  لطفاً  پیرامون جشن عید غدیر بیشتر توضیح دهید؟
 این جشن روز عید غدیر 10 مهرماه برگزار می شود؛ البته برای این جشن دو بخش پیش بینی شده؛ چراکه احتمال دارد استقبال زیاد بوده و به گونه ای نباشد که با کمبود بلیط و مکان روبرو شویم؛ اگر استقبال مردم ریاد شد زمان برگزاری از ساعت 18تا 20 و 21 تا 23 و اگر در یک بخش بود همان ساعت 21 می باشد.
برای محل جشن، سالن ورزشی کوثر را انتخاب کردیم؛ ولی باید از فرصت استفاده کنم و بگویم که نبود سالن مناسب در بافق تبدیل به معضل بزرگی شده است. این جشن را شخصی برگزار کردیم و هیچ ارگانی حمایت نکرده است کمک هایی بوده، ولی هزینه های آن فراتر از این کمک ها است بخصوص برای چنین جشن بزرگی نیاز است مسئولین برای چنین برنامه هایی فکری بر دارند به خصوص که در این حوزه افرادی وارد شدند و کار می کنند.
بایدسالنی که مخصوص جشن ها و آنفی تئاتر باشد تا گروه ها برای اجرای برنامه های خود با مشکل سالن روبرو نباشند و هزینه های اضافه تر پرداخت نکنند.
افق کویر:  برای جشنی که قصد برگزاری آن را دارید چه مقدار هزینه شده است؟
 برآوردی که کردیم حدوداً 30 میلیون تومان است و هزینه ها کاملاً شخصی بوده است و تنها بخشی که به ما کمک کرده است سنگ آهن مبلغی  ناچیز  به همراه هتل،   چون 30 میلیون تومان هزینه سنگینی است که شخصاً پرداخت کنم به همین منظور آقای ابراهیمی( الکتریکی مهتاب) که به فعالیتهای فرهنگی علاقه دارد  به نحوی درهزینه ها شریک شده . ایشان پشتوانه مالی خوبی برای ما بودند.
افق کویر:  علاقمندان به این جشن بلیط مراسم را چگونه می توانند تهیه کنند؟ 
مکانهایی که تا الآن مشخص شده است عبارت از: کیوسک مطبوعاتی ضلع غربی امامزاده عبدا...، سوپر لبنیاتی تقی زاده جنب بیت الرضا(ع)، سوپر لبنیاتی برادارن کوشکی و محصولات فرهنگی سجادیه در خیابان مسجد جامع و احتمال دارد برای روستای مبارکه و خیابان چهارده معصوم نیز مراکز تهیه بلیط مشخص نماییم. 
افق کویر:   شهروندان تا چه زمانی برای تهیه بلیط فرصت دارند؟ 
هر چه زودتر برای تهیه بلیط اقدام کنند بهتر است؛ چرا که تا 5 مهر هر فردی که بلیط تهیه کند تخفیف می گیرد، اصل بلیط 20 هزار تومان است؛ ولی برای اینکه فشار کمتری به علاقمندان از نظر هزینه وارد نشود 15 هزار تومان است. بعد از 5 مهرماه بلیط همان 20 هزار تومان به فروش می رسد.
افق کویر:   از چه زمانی می توانند بلیط را تهیه کنند؟ 
از روز یکشنبه 29 شهریور ماه می توانند بلیط را تهیه کنند.
افق کویر:  چه صحبتی با مردم دارید؟
 شهروندان باید آماده شوند برای شرکت در جشن های خصوصی، سیاست به گونه ای است که تمام ارگانها خصوصی می شوند و هزینه کردن برای این موارد برایشان به صرفه نیست در نتیجه مؤسسات خصوصی وارد این کار می شوند تا این کارها را انجام دهند. مردم بافق هم باید بدانند که چنین جشنهایی که باعث خنده و شادی مردم است نیاز خانواده است و از این جشنها استقبال کنند تا باعث دلگرمی افراد شود.
افق کویر:   چه در خواستی از مسئولین دارید؟
 از آنها می خواهیم تا برای فراهم نمودن سالن مناسب جشنهای بزرگ فکری بردارند.
افق کویر:  با جوانهایی که پاتوق را به کارهای فرهنگی از این قبیل ترجیح می دهند چه صحبتی دارید؟ 
یکی از دغدغه های من هم همین است، چون با دوستان که صحبت می کنم طرف می گوید به پاتوق می روم و قلیانم را می کشم، 15 هزار تومان از جیب پرداخت نکردم. قلیان گذشته از هزینه خود قلیان، تنباکو و زغال باید وقت و سلامتی خود را نیز برای آن گذاشت. شرکت در این جشن ها علاوه بر این که فرد ساعات شادی را می گذراند در روحیه فرد تأثیر می گذارد، برای یکبار هم شده تجربه کنند.
افق کویر:  حرف پایانی؟
 تشکر می کنم از اداراتی که قوت قلب ما بودند بخصوص اداره ارشاد، فرمانداری، شرکت سنگ آهن که به هر نحوی باعث شدند این کار شروع شود. همچنین همراهی دوستانمان در مسجد    سجادیه.