نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

تعرفه از سال گذشته تا کنون افزایش نیافته است

حمیدرضا عدل ثانی، مدیریت اداره برق شهرستان بافق:

خبرنگار هفته نامه افق کویر برای پیگیری خواسته های مردم که از طریق پیامک و تماس تلفنی با هفته نامه مطرح گردیده بود گفتگویی با مدیریت اداره برق شهرستان بافق انجام داده است که در ادامه این گفتگو را می خوانیم.
افق کویر: لطفاً خودتان را معرفی کنید؟
حمیدرضا عدل ثانی، مدیریت اداره برق شهرستان بافق از 25/8/92در خدمت همشهریان عزیز بافقی می باشم.
افق کویر: آیا تعرفه های خانگی برق مصرفی در چند ماه اخیر افزایش یافته است؟
 خیر، گرانی به آن شکلی که تصور ایجاد شده است نیست، مختصری عوارض اضافه گردیده است که به ازای هر کیلووات 3 تومان که برای سراسر کشور است، 3 درصد مالیات بر ارزش افزوده و همچنین 25 تومان هزینه بیمه در قبوض درج گردیده است. تعرفه از سال گذشته تا کنون افزایش نیافته است، در مجموع 2 الی 3 درصد زیاد شده است.
افق کویر: با توجه به این که شهرستان بافق جزء مناطق گرمسیری است آیا تخفیفی در این رابطه صورت می گیرد؟
20 درصد انرژی در شهرستان بافق از یزد ارزان تر می باشد، در بافق کیلو واتی در پله اول 24 تومان می باشد در حالی که در استان کیلوواتی 30 تومان است.
افق کویر: مصرف برق در طی سه ماه تابستان چقدر بوده است؟
 میزان انرژی نسبت به سال گذشته به دو دلیل افزایش یافته است؛ گرمایی که در شهرستان به دلیل موقعیت جغرافیایی می باشد و همچنین امسال طول مدت گرما و متوسط دما افزایش یافته است بین 2 تا 3 درصد افزایش دما داشته ایم.
افق کویر: چه توصیه ای به همشهریان برای کاهش برق مصرفی دارید؟
 در فرهنگ عامه مردم آب یک قداست خاصی دارد. تلاش ما این است که برای برق نیز فرهنگ سازی کنیم هزینه ی انرژی تمام شده به ازای هر کیلو وات 4 برابر چیزی است که در مصارف خانگی می باشد؛ شاید ذهنیت مردم این است که شرکت برق بنگاه سود آوری است؛ اما اداره خدماتی می باشد و مخارج آن بیشتر از درآمد است. با توجه به هدفمندی یارانه ها قبوض از ابتدای دی ماه 89 سنگین تر شد که اوایل آن قیمت بالاتر بود که اصلاح شد و بر روی این رقم تثبیت شد. هزینه ای که وزارت نیرو می کند به ازای هر کیلو وات تمام انرژی 100 دلار    می باشد که رقم بالایی است در چرخه ی تولید انتقال و توزیع هزینه ای بالایی دارد و این هزینه 4 برابر مبلغی است که از همشهریان گرفته می شود.
 نکته قابل توجه: الگوی مصرفی برای خانواده های ایرانی تهیه شده در شهرستان های عادی 300 کیلو وات در ماه در شهرستان بافق 500 کیلو وات است.
افق کویر:  آیا همشهریان برای پرداخت قبوض با اداره برق همکاری دارند؟
یک سری گلایه هایی که در این باره به وجود آمده، انباشته شدن قبوض است که مبالغ آن به موقع پرداخت نمی شود. وزارت نیرو  و شرکت توانیر مطالبانش را از ما می خواهد و بالطبع بعضی اوقات ما نیز مجبوریم اخطار دهیم و علی رغم میل باطنی برق را قطع کنیم.
خواهشمندم به این موضوع مردم توجه کنند تا بتوانیم از این طریق خدمت بهتری به مردم داشته باشیم.
افق کویر:  اگر شکایتی باشد جوابگوی آنان خواهید بود؟
بله، خودم شخصاً روزهای یکشنبه و ساعات آخر وقت در خدمت همشهریان می باشم.
افق کویر: حرف پایانی: شاید کمترین و پر نمودترین صرفه جویی، کم کردن لامپ های اضافه باشد و عدم استفاده از وسایل پر مصرف در ساعات «پیک مصرف» مدیریت شود.
                               راضیه بیگی