نمایش خبر نمایش خبر

تعامل سازنده اوقاف با تمامی ارگان ها

تعامل سازنده اوقاف با تمامی ارگان هابه گزارش هفته نامه افق کویر؛ رییس سابق اداره اوقاف و امور خیریه بافق در سال 96 به بافق آمد و در سال97 رفتن اش از شهرستان را به شدت تکذیب کرد. "ماشاا...گلچین" با بیان اینکه بنده تا زمانی که موقوفات شهرستان و آستان مقدس امامزاده عبدا...(ع) را ساماندهی نکنم از بافق نخواهم رفت به کار خود تا اواخر خردادماه 99 ادامه داد. سپس رییس جدید معرفی و با توجه به آغاز کار وی در این اداره، گفتگویی در این شماره از هفته نامه با وی انجام شد.

افق کویر لطفا خودتان را معرفی و از سوابق کاری خود بگویید؟
محمد زارع زاده، دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته مدیریت دولتی از سال ۱۳۸۹ تاکنون با اوقاف همکاری داشته ام که در این مدت ۲ سال در شهرستان مهریز و ۸ سال در شهرستان یزد بعنوان کارشناس ثبت اسناد و شناسایی مشغول به خدمت بوده ام.

مدیریت موقوفات مجهول التولیه و حفظ و صیانت از موقوفات
افق کویربه طور کلی، وظیفه اداره اوقاف چیست؟
وظیفه اداره اوقاف مدیریت موقوفات مجهول التولیه و حفظ و صیانت از موقوفات و همچنین اجرای امینانه نیات واقفین خیراندیش می باشد.
و اداره اوقاف بافق نیز همانند سایر ادارات سعی در حسن انجام کار و حفظ و صیانت از موقوفات و اجرای نیات واقفین را داشته و خواهد داشت.

رفع کمبود نیرو در اداره اوقاف
افق کویر برای خوانندگان بفرمایید چندسال از عمر تشکیل آن اداره می گذرد، آیا مشکلاتی در این اداره وجود دارد؟
بیش از بیست سال از تاسیس اداره اوقاف بافق بصورت رسمی می گذرد.عمده مشکل این اداره کمبود نیرو می باشد. که ان شاا... بتوانیم با رایزنی هایی که با استان داشته ایم این کمبود را جبران کنیم.
۱۲ پروژه عمرانی فعال در آستان مقدس امامزاده عبدالله
افق کویر خارج از حیطه وقف که جزو وظایف اصلی سازمان اوقاف است، این سازمان فعالیت های دیگری دارد؟
اداره اوقاف علاوه بر وظایفی که گفته شد در زمینه های فرهنگی قرآنی و عمرانی فعالیت داشته که بعنوان مثال در حال حاضر ۱۲ پروژه عمرانی فعال در آستان مقدس امامزاده عبدالله در حال اجرا می باشد.
افق کویر تعریفی مختصر از وقف به مخاطبین هفته نامه افق کویر ارائه بفرمایید:
بی تردید بهترین وسیله برای جاویدان ماندن نام یک شخص در یادها ، وقف است وقف به بیان ساده اموال یا منافع حاصل از آن است که شخص برای خدمت عمومی یا اختصاصی در جهت خیر و رضای خدا هدیه می کند.
افق کویر همیشه توسط مردم شنیده می شود که کاملترین صدقات وقف است، ممکن است تفاوت آن با سایر صدقات را بیان کنید؟
طبق روایاتی از امام صادق (ع) از وقف بعنوان صدقه جاریه نام برده شده است و تفاوت وقف و صدقه در این است که زمانی که شما صدقه ای را پرداخت می کنید آن صدقه مورد استفاده قرار می گیرد در حالی که در وقف ضمن اینکه عین مال حفظ می گردد عوائد آن بطور مستمر در جهت نیت واقف صرف می گردد.
نیات خیرخواهانه خیرین وقفیات جدید در راستای نیاز های جوامع امروزی
افق کویر وضعیت موقوفات و امور مربوط به آن در شهرستان بافق چگونه است؟
بیش از ۹۰٪ موقوفات بافق مربوط به روضه خوانی اباعبدالله الحسین(ع) می باشد و با توجه به نیات خیرخواهانه خیرین وقفیات جدید در راستای نیاز های جوامع امروزی خواهد بود. در طول سال و مناسبتهای مختلف از طریق عوائد موقوفات توسط مبلغین و روحانیون شهرستان اجرای نیت میگردد. همچنین در رمضان امسال بیش از ۲۰۰ بسته معیشتی با همکاری آستان مقدس امامزاده عبدالله (ع)و مسجد ابوالفضل (ع) بین نیازمندان توزیع گردید. طبخ آش و توزیع آن در محل اداره اوقاف بین مردم از دیگر کارهایی بوده که این اداره انجام داده است.
مردم بافق مردمی خون گرم و مذهبی
افق کویر استقبال مردم شهرستان بافق را نسبت به سنت حسنه وقف چگونه می بینید؟ نسبت به شهرستان های دیگر یا محل دیگری که جنابعالی شاغل بوده اید؟
مردم بافق مردمی خون گرم و مذهبی بوده و این را می توان از نیات خیرخواهانه ی واقفان که در سالیان گذشته داشته اند فهمید و نکته دیگر که قابل تحسین می باشد حساسیتی است که مردم بافق به موقوفات نسبت به مردم شهرهای دیگر دارند.
افق کویر با کدام دستگاههای شهرستان بیشتر باید ارتباط برقرار نمایید و درخواست شما از آنها چیست؟
ما برای پیشبرد اهداف خود با تمام ارگان ها و سازمانها تعامل سازنده داشته و خواهیم داشت.
احیای موقوفات
افق کویر برنامه های آتی اوقاف برای تسهیل امور وقف چیست و اوقاف چه کارهای دیگری در حیطه وظایفش دارد؟
بیش ترین هدف اداره اوقاف احیای موقوفات می باشد که این کار خود نیز باعث اعتماد مردم و روی آوردن به وقف جدید می باشد.
افق کویر ممکن است در زمینه وقف تخلفی صورت پذیرد؟ در صورت مثبت بودن لطفا بیان کنید.
در هر کاری احتمال تخلف وجود دارد و موقوفات نیز از این امر مستثنی نمی باشند . ودر اداره اوقاف بافق سعی داریم بدون هیچگونه خطا و تخلفی کار خود را به نحو احسن انجام دهیم.
افق کویر شهرستان بافق در زمینه وقف در استان از چه جایگاهی برخوردار است؟
شهرستان بافق از نظر تعداد موقوفات رتبه پنجم در استان را شامل می شود.
افق کویر در خصوص منازلی که با نام وقف بفروش می رسد توضیح دهید؟
منازل وقفی به دو صورت می باشد : دسته اول، منازلی که عرصه و اعیان آنها وقف می باشد و به هیچ عنوان قابلیت خرید و فروش نداشته و ندارند. دسته دوم، منازلی که عرصه آنها با اخذ پذیره و با مجوز سازمان اوقاف به اشخاص واگذار گردیده و اشخاص نسبت به احداث اعیانی و ثبت آن بنام خود اقدام نموده اند که این منازل اعیانی آنها که متعلق به اشخاص می باشد با مجوز اداره اوقاف و طبق قوانین اوقاف قابلیت انتقال را دارد.
تغییر کاربری با اخذ مجوزات لازم از نماینده ولی فقیه در سازمان اوقاف و در چارچوب قانون
افق کویر زمین های وقفی زیادی در محدوده شهر وجود دارد و قسمت هایی که مختص کشاورزی بوده دیگر کشت و کار در آن انجام نمی شود و خشک شده است آیا این امکان وجود دارد که تغییر کاربری صورت گیرد تا مشکلات کمبود زمین در شهرستن بافق حل شود؟
تغییر کاربری املاک در حیطه کاری شهرداری ها می باشد که اداره اوقاف نیز می تواند در صورت تغییر کاربری و با اخذ مجوزات لازم از نماینده ولی فقیه در سازمان اوقاف و در چارچوب قانون به افراد واجد الشرایط واگذار نماید.
در آینده شاهد پیشرفت عملیات عمرانی و رونق بقعه اضی میرجعفر خواهیم بود
افق کویر قاضی میرجعفر چه زمانی مورد توجه قرار خواهد گرفت. لطفا توضیحاتی ارائه بفرمایید؟
بقعه قاضی میر جعفر نیز بقعه ای است که می تواند بیشتر از این مورد توجه قرار گیرد و با توجه به شرایط میراثی بودن بقعه و همچنین تفاهم نامه ای که میان اوقاف و میراث وجود دارد. بقعه در حال بازسازی است. و در آینده شاهد پیشرفت عملیات عمرانی و رونق بقعه خواهیم بود.

الهام نصیرزاده|