نمایش خبر نمایش خبر

تبعات منفی قیمت گذاری دولتی بر صنعت سنگ آهن

تبعات منفی قیمت گذاری دولتی بر صنعت سنگ آهن


در نامه ای خطاب به نعمت زاده تذکر داده شد:

تسنیم| وزارت صنعت، معدن و تجارت چندی پیش با تعیین دستوری قیمت سنگ آهن، شرکت های سنگ آهنی گل گهر(واقع در کرمان) و چادرملو(واقع در یزد) را ملزم به کاهش قیمت گندله از 23 درصد قیمت شمش فولاد خوزستان به 20 درصد قیمت شمش کرده است؛ همچنین بر اساس دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت قیمت آهن اسفنجی از 51 درصد قیمت شمش به 46 درصد قیمت شمش فولادی کاهش یافته است.
بر این اساس، نائب رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و اصل 44 قانون اساسی در بیان جزئیات درخواست خود از وزیر صنعت، معدن و تجارت در جمع خبرنگاران به نامه ارسال شده به نعمت زاده اشاره کرد که در آن به بیان تاثیرات تعیین دستوری قیمت گندله به نفع شرکت های فولادی پرداخته شده است.
محمدرضا پور ابراهیمی همچنین میانگین قیمت فروش شمش فولاد خوزستان در سال های 92 و 93 را مورد اشاره قرار داد که به ترتیب 15 میلیون و 447 هزار و 556 ریال و 14 میلیون و 946 هزار و 839 ریال بوده است که بر این اساس قیمت فروش گندله بر مبنای نرخ 23 درصد قیمت شمش به ازای هر تن  به ترتیب مبالغ 3 میلیون و 553 هزار ریال و 3  میلیون و 438 هزار ریال تعیین می شود.
وی تصریح کرد: در حالی میانگین قیمت فروش شمش فولاد خوزستان در سه ماهه اول امسال به ازای هر تن به مبلغ 12 میلیون و 265 هزار و 721 ریال رسیده که با درنظر گرفتن نرخ ثابت 23 درصد قیمت شمش، قیمت فروش گندله در سال 1394 نسبت به سال 93 مبلغ 617 هزار ریال به ازای هر تن کاهش داشته است.
نماینده مردم کرمان در مجلس کاهش درآمد حاصل از فروش 5 میلیون تن گندله شرکت معدنی و صنعتی گل گهر را تقریبا برابر سه هزار و 85 میلیارد ریال در سال 94 اعلام کرد و با مخاطب قرار دادن وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: متاسفانه در شرایط بحرانی ناشی از مدیریت کاهش درآمد فوق برای شرکت گل گهر، بخشنامه مزبور ضربه سنگین دیگری بر کاهش درآمد شرکت معدنی و صنعتی گل گهر وارد کرده است و اساسا تولید گندله را در منطقه، از اقتصادی بودن خارج کرده است. این درحالیست که هم اکنون در زنجیره فولاد، سرمایه گذاری در گندله سازی ها از اهم الویت های کشور محسوب می شود.
به گفته نائب رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و اصل 44 قانون اساسی؛ با برآوردهای صورت گرفته، به نظر می رسد که اثرات ناشی از بخشنامه صادره توسط آن وزارت خانه به تنهایی بالغ بر 2 هزار میلیارد ریال کاهش درآمد درشرکت گل گهر است و مجموعا موجب کاهش درآمد به 5 هزار میلیارد ریال می شود.
وی در این میان به راه اندازی طرح های توسعه منطقه(طرح جهان فولاد وتوسعه آهن و فولاد) اشاره کرد که تحت تاثیر بخشنامه مزبور وزارت صنعت، امسال تولید حدود دو میلیون تن آهن اسفنجی با نرخ 51 درصد، به یک میلیون و 367 هزار تن نسبت به 93 کاهش می یابد.
نماینده مردم کرمان در مجلس ضرر ناشی از این کاهش را دو هزار و 734 میلیارد ریال اعلام کرد که اگر نرخ جدید دستوری وزارت صنعت، معدن و تجارت که قیمت فروش آهن اسفنجی را از 51 درصد به 46 درصد قیمت شمش کاهش داده است، مبنا قرار گیرد، میزان خسارت ناشی از کاهش درآمد شرکت های منطقه گل گهر بالغ بر 4 هزار میلیارد ریال خواهد شد.
وی خاطرنشان ساخت: با توجه به اینکه خسارت ناشی از کاهش قیمت در شرکت گل گهر و مجموعه های وابسته آن، حدود 9 هزار میلیارد ریال و کاهش درآمد ناشی از صرفا بخشنامه اخیر، حدود سه هزار و 300 میلیارد ریال می گردد، این مقدار کاهش درآمد ضربه مهلکی به توان اقتصادی شرکت گل گهر است.
عضو شورای عالی بورس تصریح کرد: از طرفی ضمن این که این بخشنامه در شرایط فعلی آهنگ طرح های توسعه منطقه ای شرکت گل گهر را متوقف کرده، راه اندازی کارخانه 5 میلیون تنی گندله سازی شماره 2 گل گهر را  که برطرف کننده بخش عمده نیاز فولاد سازی کشور محسوب می شود، را نیز به تعویق می اندازد.