نمایش خبر نمایش خبر

بیمه ها تعرفه دندانپزشکی را افزایش دهند

بیمه ها تعرفه دندانپزشکی را افزایش دهند


دکتر حسین پور، دندانپزشک:

در گذشته دندانپزشکی را مساوی با دندانسازی می‌دانستند؛ اما امروزه دندانسازی تنها بخشی از دندانپزشکی است. رشته دندانپزشکی در مقطع دکترای عمومی نحوه رعایت بهداشت، پیشگیری و درمان بیماری‌های دهان و دندان را آموزش می‌دهد.
دندان‌پزشکی یک علم تخصصی است که سلامت دهان و دندان را به عنوان عضوی مهم در سلامت جسم و روح، زیبایی و ادا کردن کلمات تأمین می‌کند. همچنین به یاری این علم می‌توان بسیاری از بیماری‌ها را در مراحل اولیه شناخت و از پیشرفت آن جلوگیری نمود.
بدین منظور در این شماره گفتگویی با یکی از دندانپزشکان شهرستان بافق انجام شده است.
افق کویر: لطفاً خودتان را معرفی کنید؟
علیرضا حسین پور بافقی، نوه رضا پهلوان بافقی و متولد تهران هستم، پدرم زمانی که رشته راه و ساختمان پذیرفته شد برای ادامه تحصیل به تهران عزیمت کرد و در آنجا ساکن شد. من هم دوران تحصیلاتم را تا دیپلم در ایران سپری کردم، سپس برای ادامه تحصیل به کشور آلمان و از آنجا به اوکراین رفتم. پس از فراغت از تحصیل و از آنجایی که پدر و پدربزرگم تعصب زیادی به بافق داشتند، برای خدمت به مردم این دیار، به شهرستان بافق آمدم.
افق کویر: در مورد حرفه خود توضیحاتی ارائه دهید؟
علاقه زیادی به رشته پزشکی و عمران، با تمام مشکلاتش داشتم؛ ولی رشته دندانپزشکی را انتخاب کردم. سه سال است که فعالیت حرفه ای خود را آغاز نموده ام. در ابتدا 6 ماه در محل درمانگاه مهریز، 6 ماه درمانگاه امام خمینی(ره) سه راه شحنه یزد، یک سال درمانگاه یادگاران و بعد از اصرار زیاد، به بافق آمده و ساکن بافق شدم، همسرم نیز سال آخر پزشکی است و انشاءا... بعد از اتمام تحصیلات به بافق خواهند آمد.
افق کویر: از اینکه بافق را برای فعالیت خود انتخاب کردید راضی هستید؟
بافق را دوست دارم؛ بافقی ها افرادی خوش حساب و نجیب هستند.یکی از دلایلی که به بافق آمدم مراجعه زیاد بافقی ها به یزد بود و مشکلاتی که برای طی کردن مسیر داشتند؛ اگر انسان به مردم خودش خدمت کند، خیلی بهتر است که در مکانهای دیگر فعالیت نماید؛ اگر چه موقعیت کاری در تهران و یزد داشتم.
افق کویر: چه درخواستی از مسئولین دارید؟
در همه جا به بیمه ها خوب رسیدگی نمی شود؛ اگر سقف بیمه های دندان پزشکی را بالا ببرند مردم راحت تر هستند. افرادی که بیمه تکمیلی هستند تعرفه های آنها خیلی پایین است و برخی به خاطر شرایط مالی مجبور هستند دندانشان را بکشند و حاضر نیستند تا آن دندان ترمیم شود، چون هزینه آن برای شان بالا است. سقف بیمه ها برای مخارج دندان پزشکی خیلی کم است.امیدوارم با طرح نظام سلامت مردم بافق از رفاه بیشتری برخوردار شوند.
افق کویر: امکانات دندان پزشکی بافق در چه سطحی است؟
امکانات نسبتاً خوب است؛ منتها یکسری از کارها تخصصی است؛ مانند تخصص "ارتودنس"؛ برای کارهای تخصصی از این قبیل مجبور هستیم تا مراجعه کنندگان را به خاطر نبود متخصص در شهرستان بافق به یزد ارجاع دهیم.
افق کویر: چه خدماتی را به شهروندان ارائه می دهید؟
 در مطب تمامی امور دندان پزشکی را انجام می دهیم. کلیه خدمات دندان پزشکی؛ از جمله اطفال از مرحله پیشگیری تا درمان. دستگاه های مجهز برای عصب کشی موجود است، مزیت این دستگاه آن هست که نیاز به عکس گرفتن را کمتر می کند؛ به ویژه برای زنان باردار و این دستگاه ساخت کشور ایتالیا است. در حقیقت، کارهایی که برای عصبی کشی انجام می شود مثل گذشته دستی نیست، بر اساس تکنیک های روز دنیا می باشد. همچنین سفید کردن دندان و ایمپلنت را انجام می دهیم.
افق کویر: در مطب چه خدماتی برای دندان های اطفال و کودکان صورت می گیرد؟ در صورت امکان بیان کنید.
برای اطفال و کودکان و حتی دانش آموزان مدارس برنامه هایی داریم؛ از جمله کلیه خدمات دندانپزشکی اطفال و کودکان در مطب انجام می شود و در تلاش هستم تا بروشور و جزواتی در زمینه سلامت دندان ها شیری و دایمی تهیه کنم؛ لازم به ذکر است یکی از مشکلاتی که اکنون بیشتر مادران با آن روبرو هستند، عدم شناخت صحیح دندان شیری از دایمی است که این می تواند در دراز مدت روند درمان دندان های اطفال را با مشکل روبرو کند؛ در نتیجه در تلاش هستم تا با همکاری آموزش و پرورش شهرستان این برورشور و جزوات را در سطح مدارس توزیع کنم.
افق کویر: حرف پایانی؟
 مردم بافق مردمی نجیب هستند و لیاقت آنها بیش از این است؛ اگر مسئولین بتوانند امکانات بیشتر و بهتری را در اختیار آنها قرار دهند، برای همه بهتر خواهد بود.