نمایش خبر نمایش خبر

بیمارستان 96 تختخوابی بافق در بلاتکلیفی بودجه


 به گزارش هفته نامه افق کویر، " دکتر محمد نوری شادکام"معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد، سه شنبه 20 خردادماه،  با هیئت همراه از بیمارستان حضرت ولیعصر(عج) بافق بازدید کرد.
کمبود نیروی انسانی در آزمایشگاه
وی ابتدا از بخش اداری بازدید، سپس به قسمت آزمایشگاه بیمارستان رفت. بانو"علیزاده" شاغل در آن قسمت، به بیان کمبود نیرو پرداخت و یکی از نیروهای خدماتی زن در حال زمزمه این جمله بود که: برای کمبود نیروی خدماتی هم به دکتر نوری بگویید.
در ادامه "دکتر نوری" از قسمت سونوگرافی و... بازدید داشت. بعد وارد بخش داخلی بیمارستان شد و به سمت اتاق عمل رفت. سپس به بخش زنان و زایمان رسید. "دکتر صادقیان" متخصص این بخش از بازگشایی درب متصل به اتاق عمل زنان و زایمان صحبت نمود تا در مواقع اورژانسی نیاز به خارج شدن از این بخش و رسیدن به اتاق عمل نباشد و کار سریعترانجام بگیرد.
رضایت بیماران از بیمارستان
" معاون درمان" پس از عبور از راهرو بیمارستان به ایستگاه پرستاری مراجعه و ضمن خداقوت، به سراغ بیماران بستری شتافت و در گفتگو با چهار تن از بیماران، از میزان رضایتمندی آنان آگاه شد.
در ادامه " دکتر نوری"  به بازدید از بخش "سی سی یو" و "آی سی یو" که یکی از حساسترین بخشهای حرفه ای بیمارستان محسوب می گردد، رفت، قسمتی از درب شیشه ای بخش حساس بیمارستان شکسته و با پرده ای که از قبل در آن مکان قرار داشت، درب ورودی بسته شده بود. که اعلام شدشکستن درب به تازگی رخ داده است.
افزایش چندتخت دیگر به بخش " سی سی یو"
در این بخش 3 تخت وجود داشت که مورد اعتراض " دکتر زارع" مدیر درمان دانشگاه علوم پزشکی یزد قرار گرفت و اعلام نمود، باید چند تخت دیگر افزوده شود. 
سپس "دکتر نوری" با هیئت همراه این محل را ترک و جهت بازدید به سمت بیمارستان 96 تختخوابی حرکت کرد. در این فاصله رییس شورای شهر و شهردار بافق به جمع آنها پیوستند.
در حال حاضر برای ابنیه نمی توان کار انجام داد
در ساختمان 96 تختخوابی، کارگرها در حال کار بودند. و صحبت از میزان هزینه های باقیمانده توسط پیمانکار بود و اعلام کرد: در خصوص لوله های اکسیژن ساختمان، قرارداد منعقد گردیده، بخش کانال کشی ساختمان به اتمام رسیده، برق طبقه 2و1 تکمیل و در طبقه همکف کار در حال انجام است. در بحث فاضلاب طبقه 2 تکمیل و در طبقه 1  کار ادامه دارد. در خصوص تهیه سیم و کابل با مشکل روبرو شدیم.  در حال حاضر برای ابنیه نمی توان کار انجام داد و در حال انجام کارهای خرده هستیم. ابتدا باید بحث فاضلاب و تاسیسات به پایان برسد و سقف بسته شود. تا بتوان به کارهای دیگر پرداخت.
خرید سیم و کابل و تحویل  آن به پیمانکار
در ادامه "دکتر نوری" خواستار بازدید از طبقات شد. وی به همراه تمامی افراد، از سربالایی، که با آجر به صورت پلکانی چیده شده بود طبقات را طی کرد. 
سپس جهت بازید در محل اسکان پزشکان که در حال ساخت است، حاضر شد. درصد بسیاری از کار ساختمان انجام شده بود . همچنین دکتر زارع،" مدیر درمان دانشگاه علوم پزشکی یزد" خواستار تکمیل هر چه زودتر کارهای باقیمانده ساختمان اسکان پزشکان گردید.
افتتاح بخش اطفال با هزینه 230 میلیون تومانی
پس از انجام بازدیدها "دکتر نوری " با خودرو  شهردار و رییس شورای شهر به بیمارستان بازگشت و بخش اطفال را افتتاح کرد.
 " دکتر دانشی" رییس بیمارستان حضرت ولیعصر(عج) در خصوص بخش اطفال توضیح داد: اکنون  6 تخت به این بخش اضافه و مجموع 16 تخت در این بخش قرار دارد. و مبلغ 230 میلیون تومان هزینه شده که هزینه بخش ساختمانی را شرکت سنگ آهن مرکزی و بخش تجهیز را دانشگاه علوم پزشکی پرداخته است.
 " دکتر نوری" پس از بازدیدی طولانی
در حاشیه این افتتاح  تماسی با تلفن همراه معاون دانشگاه علوم پزشکی برقرار و گفتگویی رادیویی صورت گرفت. سپس  با آمادگی کامل به سوالات هفته نامه افق کویر بصورت اختصاصی پاسخ داد.
افق کویر  در خصوص تامین نیروی انسانی در آزمایشگاه بیمارستان و حتی نیروی خدماتی در این قسمت چه راهکاری خواهید داشت؟
قطعا این موضوع را مورد بررسی قرار خواهم داد و باتوجه به تعداد آزمایشاتی که انجام می شود، هر تعداد نیرو که ضرورت داشته باشد برای آزمایشگاه بیمارستان حضرت ولیعصر(عج) تامین خواهد شد.
افق کویر  آیا تامین کمبود نیروی انسانی در آزمایشگاه بیمارستان در سال 99 صورت خواهد گرفت؟
بله؛ بازدیدهای ما؛ بازدید کاری می باشد و بازدید صوری نداریم.
افق کویر  در خصوص تجهیزات و کمبود تخت در  بخش " آی سی یو" چه اقداماتی صورت خواهید داد؟
 در این بخش سه تخت بیشتر وجود ندارد. حتما چهار الی پنج تخت دیگر افزوده خواهد شد.
افق کویر  در بازدید، صحبت از تکمیل بیمارستان 96 تختخوابی شد؛ بفرمایید چه میزان بودجه به این ساختمان اختصاص خواهد گرفت؟
توافقنامه ای با شرکت سنگ آهن مرکزی ایران_ بافق و فرمانداری این شهرستان  صورت گرفته و فعلا مبلغ سه میلیارد تومان در قالب خرید لوازم به پیمانکار اختصاص خواهم داد. که مبلغ 1میلیارد تومان توسط شرکت سنگ آهن، 1میلیارد و 400 تومان دانشگاه علوم پزشکی و 600 میلیون تومان از جانب فرمانداری تامین خواهد شد.
افزایش یک اتاق عمل دیگر
 به بیمارستان بافق
افق کویر  در بازدید، متخصص بخش زنان و زایمان، جهت انتقال بیمار به اتاق عمل با مشکل مواجه است. نظر شما در این خصوص چیست؟
با توجه به اینکه تعداد جراحان در این بیمارستان افزایش یافته، با کمبود اتاق عمل مواجه بودند. که جهت رفع این مشکل یک اتاق دیگر اضافه گردیده است. در این باره همکاران در بخش زنان و زایمان  نظرشان این است که اتاق عمل جدید، راه به این بخش داشته باشد. اما؛ با اصول علمی همخوانی ندارد و باید این 2 از هم جدا باشد. در این زمینه مشکلی وجود ندارد.
مردم برای توقف کرونا همکاری کنند
افق کویر  آیا حقیقت دارد ویروس کرونا در استان و شهرستان بافق رو به افزایش است؟
مجموعا 102 بیمار تا به امروز(20خرداد) در بیمارستان استان بستری هستند و طی چند روز گذشته بین 90 تا 100 بیمار مبتلا به کرونا داشته ایم. تصور این است که اگر مردم همکاری کنند به سرعت بر مشکل فائق خواهیم شد و جای نگرانی وجود ندارد.
برگزاری امتحانات منعی ندارد
افق کویر  به نظر شما؛ در وضعیت کرونا برگزاری امتحانات دانشگاه و مدارس بصورت حضوری صحیح می باشد؟
اگر اصل کار که زدن ماسک و شستوی مکرر دست  ها و ضدعفونی کردن با الکل 70درصد است، رعایت شود مشکلی وجود ندارد و افراد می توانند با رعایت فاصله برای حضور در امتحانات، کلاس ها و حتی خرید حاضر شوند.
شهرداری بافق زمین می خواهد،
 کمک کند
افق کویر  در خصوص ملاقات شما، با شهردار و رییس شورای شهر در زمینه توسعه شهر توضیحاتی ارائه بفرمایید؟
حدود سه هزار متر از زمین بیمارستان حضرت ولیعصر(عج) در مسیری است که شهرداری قصد ایجاد بلوار دارد. اکنون صحبت من این است که یک بررسی از سوی شهرداری و شورای شهر صورت بگیرد. تا به ازای قیمت زمین، در برنامه توسعه بیمارستان به ما کمک شود. اینگونه مشکل بلوار حل خواهد شد و در توسعه بیمارستان هم کمکی صورت می گیرد. و قرار براین شد راهکار قانونی پیدا تا کمکی به  شهرستان شود.
وزارت کشور با " ام آر آی" موافقت کند
افق کویر 2سال از حضور شما در حوزه بهداشت و درمان، می گذرد. در این مدت چندین بار به شهرستان بافق سفر داشته اید، و چه میزان کار انجام شده است؟
از زمانی که در خدمت عزیزان هستم، این چهارمین سفر بنده به بافق است. در هر مراجعه  بخشی از مشکلات حل شده و از سفر قبلی تا این سفر مبلغ 6 میلیارد تومان به بیمارستان کمک شده است. هنوز باید کمک شود تا بیمارستان 96 تختخوابی  و اسکان پزشکان تکمیل گردد. امیدوارم  موافقت اصولی " ام آر آی" از وزارت کشورگرفته شود تا این بخش راه اندازی گردد. مردم شهرستان بافق، مستحق کمک های بسیاری هستندو هر کمکی از دستم بربیاید، انجام خواهم داد.
افق کویر  اگر صحبت خاصی  در خصوص بهداشت و درمان شهرستان  وجود دارد، بفرمایید؟
شهرستان بافق جزء شهرستان هایی با مردم نجیب است. با وجود فاصله 120 کیلومتری با استان برای توسعه خدمات سلامت شهرستان هر کاری بتوانیم انجام خواهیم داد. قطعا باید  کمک شود تا یک بیمارستان مجهز با امکانات مناسب با تعداد متخصص کافی داشته باشند تا به مردم خدمتی جهت دریافت بهداشت درمان صورت بگیرد.  تمام هم و غم همکاران این است تا شرایط مهیا شود.
همه بایدپاسخگوی رسانه ها باشند
افق کویر مدتی است جهت مصاحبه با مسئول بهداشت محیط شهرستان، اقدام نموده ایم. گویا؛ آنها اجازه مصاحبه ندراند، علت چیست؟
در این خصوص با دکتر دانشی رییس شبکه بهداشت  و درمان بافق صحبت خواهد شد و همه باید پاسخگوی رسانه ها باشند.
شایان ذکراست، برای تکمیل این بیمارستان به 960 میلیارد ریال بودجه، نیاز می باشد، پیش تردکترمسعود دانشی رئیس بیمارستان بافق در خردادماه 1397 اعلام کرده بود: پروژه 96 تختخوابی بیمارستان بافق مشکلی درزمینه اعتبار ندارد.ضمنا فرماندار بافق در تیرماه 96 از اتمام ساخت بزرگترین طرح حوزه سلامت این شهرستان در سال 98 خبر داده بود.
 
 
الهام نصیر زاده