نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

بیمارستان بافق خیّر مردمی ندارد!

بیمارستان بافق خیّر مردمی ندارد!


بیمارستان بافق خیّر مردمی ندارد!

به گزارش خبرنگار هفته نامه افق کویر، دکتر افشاری در گفتگو با خبرنگار هفته نامه به ارایه توضیحاتی در مورد طرح تحول نظام سلامت توسط وزارت بهداشت و درمان پرداخت.
وی با بیان اینکه یکی از وعده‌های رییس‌جمهور این بود که با مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها قطعاً وضعیت بهداشت و درمان متحول شود و بودجه‌ای که از این محل برای دولت حاصل می‌شود مقداری از آن صرف بهداشت و درمان شود گفت: بر همین اساس طرح تحول نظام سلامت توسط وزارت بهداشت و درمان آماده شد و همانطور که وعده رییس‌جمهور بود از 15 اردیبهشت در همه بیمارستان‌ها اجرایی شد؛ این برنامه برای همه بیمارستان‌ها ارسال شد.
وی افزود: این طرح بر پایه 7 برنامه هست که این برنامه از 15 اردیبهشت شروع شده و تا 15 خرداد هر 7 برنامه در بیمارستان‌ها عملیاتی می‌شود.
افشاری هدف از این برنامه را کاهش سهم پرداختی مردم (هزینه‌های درمانی) و ارتقا کیفیت خدمات عنوان و تصریح کرد: اعتبار آن از محل هدفمندی یارانه‌ها تأمین شده است و به دانشگاه‌ها واگذار شده است.
وی گفت: اولین برنامه‌ای که در بیمارستان اجرا شده است بحث کاهش پرداخت‌های مردم هست. در این سه سال اخیر با توجه به تورم شدیدی که وجود داشت؛ سهم پرداختی مردم بالا رفته بود. بر اساس این دستورالعمل دولت یارانه سلامت را به هر بیماری که به بیمارستان دولتی مراجعه می‌کند، اختصاص می دهد؛ در حالیکه از کل صورت حساب بیماری که مراجعه می‌کند ده درصد آن از بیمار گرفته می‌شود و بقیه‌ی آن از یارانه سلامت به بیمارستان پرداخت می‌شود.
رییس بیمارستان حضرت ولیعصر(عج)افزود: از مردم دعوت می‌کنم با توجه به اینکه خدمات، با قیمت مناسبی عرضه می‌شود در درجه اول از بیمارستان شهرستان استفاده کنند.
وی ادامه داد: برنامه دیگر بحث رایگان شدن زایمان طبیعی هست که از این به بعد زایمان طبیعی بطور کامل رایگان هست؛ یعنی هزینه همراه و هزینه لوازم شخصی که به بیمار داده می‌شود قرار نیست از مریض گرفته شود.
افشاری گفت: از این پس وزارت دولت قرار شده است بیمارستانهارا  مثل هتل‌ها که ستاره‌دار هستند؛ ستاره دار کند. شایان به ذکر است که هیچ بیمارستانی نمی‌تواند کمتر از سه ستاره داشته باشد؛ وزارت بهداشت ممنوع کرده است بیمارستانی بخواهد با کیفیت کمتر از سه ستاره فعالیت کند و بیمارستانها کیفیت هتلینگ را شش ماه فرصت دارند تا افزایش دهند.
وی همچنین در مورد حفاظت از بیماران صعب‌العلاج و بیماران خاص و نیازمندگفت: این طرح از بیماران صعب‌العلاج و بیماران خاص و نیازمند حفاظت می کند و همچنین بیماران نیازمندی که بیماری خاص و صعب‌العلاج ندارند را نیز پوشش می‌دهد.
دکتر افشاری ادامه داد: یکی‌دیگر از مشکلاتی که در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته وجود دارد بحث ماندگاری پزشکان هست و بیمارستان بافق هم از گذشته تا به الآن درگیر بحث کمبود پزشک هست و عدم ماندگاری پزشک، دولت برای این مشکل پزشکان را حمایت می‌کند و مشوق‌های مختلفی در نظر گرفته است.
وی افزود: بحث ماندگاری پزشکان را از اول خردادماه اجرای آن را آغاز می‌کنیم. برنامه دیگر بحث ارتقا کیفیت ویزیت پزشکان هست و یک تعرفه ترجیحی را بر اساس کیفیت ویزیت آنها در نظر گرفته‌ است.
افشاری ادامه داد: موضوع دیگر بحث پزشکان مقیم هست؛ یعنی پزشک متخصص در اورژانس بیمارستان بصورت کامل در بیمارستان حضور دارد و هر زمان که بیمار نیاز داشت بلافاصله مریض را ویزیت می‌کند.
وی رضایت‌مندی مردم را از این طرح در این مدت کوتاه خوب ارزیابی کرد.
در پایان خبرنگار هفته نامه افق کویر سؤالات خود را مطرح و رییس بیمارستان به آن ها پاسخ داد.
افق کویر: آیا برای پزشکان متخصص و عمومی بومی مزایایی در نظر گرفته شده است یا خیر؟
بله، حتی برای پزشکان متخصص و عمومی بومی هم همین مزایا در نظر گرفته شده است. تا حالا برای پزشک عمومی مشکل داشتیم؛ ولی با این شرایطی که در نظر گرفته شده قطعاً پزشکان عمومی هم استقبال خوبی خواهند داشت.
افق‌کویر: این مزایا شامل چه مواردی می‌باشد؟
حق ماندگاری روزانه به ازای هر 24 ساعت به پزشکان داده می‌شود. تعرفه‌ی ویزیت آنها تا 80 درصد افزایش پیدا کرده است. دریافتی آنها حدود 5/1 تا 2 برابر خواهد شد. برای پرستارها هم از طریق کارانه جبران می‌شود.
افق‌کویر: حرف پایانی؟
از مردم دعوت می‌کنم از امکانات بیمارستان شهرستان استفاده کنند. بحث دیگر کمک‌های خیری هست؛ متأسفانه کمک‌های خیری در حوزه سلامت چندان نداریم شهرهای دیگر شاید 80 درصد بیمارستانشان خیری است؛ غیر از سنگ‌آهن که به بیمارستان بافق کمک می‌کند خیر مردمی نداریم. بیمارستان آمادگی دارد هر مقدار که مردم بخواهند کمک‌های آنها را دریافت کند.