نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

بیشتر منازل مسکونی بافق مقاوم در برابر زلزله نیستند

بیشتر منازل مسکونی بافق مقاوم در برابر زلزله نیستند


بیشتر منازل مسکونی بافق مقاوم در برابر زلزله نیستند

به گزارش خبرنگار هفته نامه افق کویر، نشست شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان با حضور مهندس یاوری، معاون مدیرکل مدیریت بحران استان و مهندس ملک ثابت، کارشناس مدیریت بحران استان، علی اصغر رنجبر،مسئولان ادارات و عدم حضور فرماندار در محل فرمانداری شهرستان تشکیل شد.
 مهندس یاوری در ابتدا طی سخنرانی گفت: بر اساس سابقه ای که قبلاً در شهرستان داشتم از سال 83 الی 84 با توجه به سیاست دولت در آن زمان برای تمامی شهرها قرار بوده است. زمین سایت اصلی اسکان اضطراری، جانمایی شود و خدمات اولیه و تأسیسات زیربنایی برای سایتها فراهم شود که خدای نکرده اگر حوادثی داشته باشیم؛ بتوانیم از آن محل برای سایت اسکان، امداد و نجات بهره بگیریم؛ اما بعد از زلزلۀ بم بر اساس تجربه ای که بدست آمد مشخص شد که مردم تمایل دارند در کنار خانه های مخروبه کنار اسباب و اثاثیۀ خود باشند تا اینکه به سایتها و محلهای استقرار مشخص شده بروند. بعد از اینکه طرح امداد و نجات کشور، موفق نبود؛ قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران شکل گرفت و مصوب شد قانون های اجرایی آن که با این رویکرد ادامه دارد و پس از آن که بحث سایتها منتفی شد رویکرد بیشتر به سوی استفاده از فضاهای باز و پارکها و تفرجگاههای درون شهری برای اسکان موقت با توجه به کارهایی که شهرداری ها در این مجموعه انجام داده بودند. سازمان هم رویکردش این شد که برای تعداد 1000 تا از این مجموعه ها مشارکت داشته باشد و آماده سازی کند تا در شرایط عادی به عنوان مکانهای تفریحی از آن استفاده شود و در مواقع بحران هم به عنوان مکان امداد و نجات و اسکان موقت از آنها استفاده کنیم.
در ادامه مهندس ملک ثابت کارشناس مدیریت بحران استان در این زمینه افزود: شهرستان بافق از نظر منطقه ای در نقطۀ بسیار حساس کشور قرار دارد. در نزدیکی بافق خط زلزله را داریم و گسل بزرگ «نایبند» که از بهاباد رد می شود که خطر آن برای شهرستان بافق بسیار بیشتر است. آبهای سطحی شهرستان نسبتاً بالا است و اگر خدای نکرده زلزله ای بالای 5 ریشتر داشته باشیم بسیار خطرناک خواهد بود. منازل مسکونی تقریباً اکثریت فاقد مسائل امنیتی از نظر شناژ هستند که متأسفانه نقطۀ خطر را بالا می برد. در ادامه نقشۀ شهرستان و نقاطی که در زمان بحران بر روی نقشه جانمایی شده بود به نمایش گذاشته شد و حضار به بیان دیدگاه ها و نظرات خود دربارۀ این نقشه پرداختند که در بین این نظرات، شهردار بافق در بین نظرات خود به نکته قابل توجهی اشاره و آن این بود که نقشه ای که به نمایش گذاشته شده است سر و ته، است و همۀ نقشه های سراسر کشور شمال آن به سمت بالاست. نقشۀ موجود در شهرداری قبلاً همین مشکل را داشته است و در حال اصلاح آن هستیم.