نمایش خبر نمایش خبر

بکارگیری مشاوران پیشکسوت در صورت همکاری

بکارگیری مشاوران پیشکسوت در صورت همکاریبه گزارش هفته نامه افق کویر، مشاور تحصیلی با دانش؛ با شناسایی نقاط ضعف و قوت دانش آموزان به آنها برای استفاده ی هرچه بهتر از توانایی های بالقوه شان کمک می کند. او همچنین با آموزش مهارت های مطالعه و یادگیری، روش های برنامه ریزی درسی، ارائه راهکارهایی برای غلبه بر افت تحصیلی ، استرس و اضطراب امتحانات و حتی کمک به انجام یک انتخاب رشته صحیح و منطقی؛ زمینه لازم برای موفقیت تحصیلی و شغلی دانش آموزان و حتی دانشجویان را فراهم می سازد. کنکور امسال هم در شرایط کووید19 سپری شد. در این باره با "محمدرضا قاسم زاده" مدیرآموزش و پرورش شهرستان بافق گفتگویی انجام گرفته است.
افق کویر: چه تعداد از دانش آموزان شهرستان بافق در کنکور امسال رتبه زیر ۱۰۰۰ کسب کردند؟
در سالجاری ۱۷رتبه زیر هزار در آزمون سراسری کسب شد. شامل ۲رتبه دو رقمی و ۱۵ رتبه سه رقمی در پنج گروه آزمایشی بوده است.
افق کویر: در این زمینه شهرستان بافق در مقایسه با دیگر شهرستان استان در چه رتبه ای قرار دارد؟
اطلاع دقیقی از رتبه های سایر شهرستان های استان نداریم.
افق کویر: آمار قبول شدگان در میان دختران و پسران؛ کدامیک بیشتر بوده است؟
در تعداد رتبه های کسب شده؛ تقریبا نسبت برابری بین دختران و پسران برقرار است.
افق کویر: کدام رشته ها بیشترین قبولی را داشتند؟
بیشتر رتبه های کسب شده مربوط به رشته ریاضی فیزیک است.
افق کویر: چه رابطه ای بین وضعیت نامناسب قبولی ها و هدایت تحصیلی نامناسب وجود دارد؟
قطعا هدایت تحصیلی مناسب می تواند در کسب رتبه های برتر نقش داشته باشد. اما باید بگوییم بالاترین رقابت و بیشترین تعداد شرکت کنندگان کنکور سراسری مربوط به رشته تجربی است و کسب رتبه برتر در این رشته تلاش بسیار مضاعفی می طلبد.
افق کویر: چرا دبیرستان های بافق فاقد مشاور می باشد؟ درصورت کمبود مشاور چرا از مشاورین بازنشسته بصورت حق التدریس استفاده نمی شود؟
بافق بر اساس اعلام نیاز مشاور در سیستم ابلاغ که مشاور را خاص دوره اول متوسطه صرفا برای هدایت تحصیلی می داند در بخش خواهران با کمبود روبرو نیست؛ اما در بخش برادران تنها با کمبود مواجه می باشد. در بین پیشکسوتان سالهای قبل که تعداد آنها اندک می باشد چنانچه حاضر به همکاری باشند این امکان فراهم است.
افق کویر: آیا از ظرفیت علمی شهرستان به صورت کامل استفاده می‌شود؟
تلاش بر این است که از این ظرفیت بطور کامل استفاده شود اما محدویت های قانونی وجود دارد که نمی توان از حداکثر ظرفیت علمی شهرستان بهره برد.
افق کویر: برنامه شما برای سال پیش رو چیست؟
برای سال پیش رو که تقریبا سال آموزش در بحران باید از آن نام برد تنها رویکرد ما استفاده از اساتید مطرح کشوری بصورت غیرحضوری در فضای مجازی برای دانش آموزان پایه دوازدهم می باشد که در حال برنامه ریزی هستیم.
افق کویر: در گذشته پروژه مهر تا مهر تعریف شده بود آیا در سالجاری نیز چنین برنامه ای دارید؟
هر ساله این پروژه مهر تا مهر با استفاده از ظرفیت مدارس متوسطه و برنامه ریزی مدیران اجرا می شود؛ اما امسال با شرایط فعلی و عدم امکان برگزاری کلاسها با حداکثر ظرفیت و نیز عدم امکان راه اندازی قرائت خانه ها با مشکلاتی روبرو می باشد.

الهام نصیرزاده|