نمایش خبر نمایش خبر

به مناسبت دهم سپتامبرروز جهانی پیشگیری از خودکشی

به مناسبت دهم سپتامبرروز جهانی پیشگیری از خودکشیبتول کریمیان | خودکشی اقدامی است اگاهانه با سرانجام مرگبار که به وسیله خود فرد وبا اگاهی از این سرانجام رخ میدهد .سالانه  حداقل   یک میلیون نفر در سراسر دنیا خودکشی می کنند.یعنی به طور متوسط هر 30 ثانیه یک نفر. خودکشی دهمین دلیل مرگ است ویکی از سه علت مهم مرگ جوانان 15تا 35 سال است ویک ونیم درصد مرگ های جهان را به خود اختصاص داده است .
 نسبت خودکشی  موفق در مردان هشت برابر زنان  می باشد گرچه  اقدام به  خودکشی   در  زنان  بیشتر است. هر چند آمار خودکشی در ایران نسبت به بسیاری از کشورها در رده پایین تری قرار دارد اما مقایسه این آمار با آمار ثبت شده سال های گذشته رشد قابل توجهی را نشان  می دهدوشهرستان بافق نیز از این قاعده مستثنی نیست.
رایج ترین دلایل خود کشی  بیماری و درد ورنج همراه با آن ،ناکامی در روابط عشقی ،افسردگی ،اختلافات زناشویی.مشکلات مادی ، احساس حقارت،ندامت از اعمال گذشته وانتقام جویی می باشد.
علايم هشدار دهنده خودكشي به صورت اظهارات كلامي وتغييرات رفتاري مي باشد:اظهارات کلامی :عباراتی همچون "کاش هرگز به دنیا نیامده بودم" "وقتی مردم متاسف خواهید شد" را باید به اندازه عبارت مستقیم "خودم را می کشم" جدی تلقی کرد. 
تغییرات رفتاري دامنه وسیعی مثل بخشیدن مایملک،به استقبال خطرات تهدید کننده زندگی رفتن وحادثه پذ یری مکرر را شامل     می شود.دیگر علایم ان شکایت از تنهایی شدید یا بی حوصلگی ،افزایش بیقراری یا تحریک پذیری ودر گیر شدن در مدرسه  می باشد. نشانه های رایج تری از افسردگی نیز ممکن است وجود داشته باشد:تغییر در اشتها و عادات خواب ،افت تحصیلی یکباره،شکایت از ناتوانی در تمرکزودوری گزینی از دوستان وفعالیت های مطلوب.
 درصورت مشاهده چنین علائمی در فرزندان یا اشنایان آنها را جهت  گرفتن مشاوره ، راهنمایی نمایید. هرچند گاهی اوقات دوستان قسم یاد می کنند که در مورد افکار خودکشی رازدار باشند اما چنانچه به افکار خودکشی مظنون هستند باید فورا با یکی از والدین یا افراد بزرگسال مسئول تماس حاصل کنند ودر پی کمک حرفه ای برایند . همچنین  می توانند با یک مشاور یا روانپزشک تماس بگیرند.لازم به ذکراست افرادی که اقدام به خودکشی داشته اند بیشتر در معرض این افکار و احتمال اقدام  مجدد به خودکشی می باشند.
بیشترین دلیل خودکشی در نوجوانان ایجاد فاصله وفقدان رابطه مناسب بین والدین و فرزندان ذکر شده است . فاصله ای  که موجب  می شود والدین درک صحیحی ازوضعیت فرزندان خود نداشته باشند .
روانشناسان معتقدند که خودکشی در حقیقت یک روش کاهش درد و نگرانی است  و اگر اطرافیان خطر را احساس کنند و به  موقع اقدام کنند می توان با کاهش این درد جلوی خودکشی را گرفت که یکی از مهمترین روش های پیشگیری از خودکشی درمان افسردگی است چون افسردگی از مسائلی است که باعث ایجاد افکار خود کشی در فرد می شود . مهمترین عامل در رفتارهای خودکشی  برای افراد زیر 30 سال اختلالات سازشی وتعارضات خانوادگی می با شد . برای  پیشگیری از خودکشی سعی کنیم این مسائل را با مراجعه به مشاور حل کنیم.
با تمام تجزیه وتحلیل هایی که از خودکشی می شود،انچه مسلم است انسان سالم اسیر شرایط زندگی نمی شود بلکه می تواند شرایط بد زندگی را به میل خود وبا توانایی های که دارد تغییردهد.
 در این راستا مرکز اورژانس  اجتماعی بهزیستی  با  کادر روانشناس، مددکارو روانپزشک می تواند به افرادی که قصد خودکشی داشته یا اقدامی نموده اند جهت کمک به   خانواده ها وپیشگیری از عود احتمالی خودکشی ارایه خدمات  نماید.