شناسه : 21755475


الهام نصیرزاده| به گزارش هفته نامه افق کویر، علیرضا صالحی دهیار روستای شادکام در گفتگویی با خبرنگار این هفته نامه از مشکلات به جامانده از .............

الهام نصیرزاده| به گزارش هفته نامه افق کویر، علیرضا صالحی دهیار روستای شادکام در گفتگویی با خبرنگار این هفته نامه از مشکلات به جامانده از سیل بی سابقه در شادکام گفت:22 اردیبهشت ماه بارش نم نم باران از صبح آغاز گردید؛ اما هنگام عصر 20دقیقه بارانی سیل آسا آمدکه پیرمردهای این روستا این سیل را بی سابقه نامیدند. 
صالحی افزود: بارش باران شدید باعث سیلاب و خسارات مالی به مزارع کشاورزی، منازل،جاده و مسیرها ی تازه فرش شده دو الی سه ساله 
در روستای شادکام شده است. 
وی گفت: کشاورزی این روستا 70%دچار خسارت گردیدکه توسط کارشناسان برآورد خسارت شده است؛ اما هنوز اعتباری دریافت نکردیم. همچنین مسیر پایین روستا مسدود و بعد از گذشت چندماه در همان وضعیت به سر می برد.
دهیار این روستا تصریح کرد: چندروز گذشته یکی از اهالی روستا در خانه اش مار گرفته بود و می خواست به جان من بیاندازد که چرا اجسامی را که سیل آورده جهت جمع آوریش اقدام نمی کنید مردم خودشان هم پیگیر رفع مشکلات شان هستند؛ اما هنوز بطور کامل رفع نگردیده است. 
صالحی برای اشتغال پایدار جوانان این روستا اظهار داشت: از زمانیکه طرح هادی را راه انداختیم خیلی جوانان به روستا آمدند و خیلی از خانه ها توسط همین جوانان در روستا ساخت و ساز و سبب بازگشت آنها به روستا گردید، ولی اعتباری نیست که ما بخواهیم دست به اشتغالزایی بزنیم. 
وی پیرامون وضعیت پذیرش مهمان در این روستای خوش آب و هوا چنین گفت: ماهیانه 1000نفر جهت گردش به روستای شادکام می آیند که بیشترین افراد از سمت کرمان هستند. خانه بوم گردی مورد استقبال مردم قرار می گیرد که حدوداً ظرفیت پذیرش20 نفر را دارد و کمبود مکان مواجه می باشیم، مردم روستا آنچنان خانه ای ندارند که بخواهند برای بوم گردی مهیا کنند نهایتاً دو خانه بوم گردی مجموعاً 40تا 50 نفر ظرفیت دارد که مابقی مجبور هستند در مزارع حضور پیدا کنند؛ اگر دهیاری مدرسه را به ما واگذار کند بیش از اینها ظرفیت پذیرش خواهیم داشت؛ در صورتیکه مدرسه را اجاره یکساله به ما می دهند که برای ما اینگونه فایده ندارد. 
صالحی در پاسخ به این پرسش که در دولت تدبیر و امید پیشرفت و تأمین بودجه نسبت به قبل چگونه بوده است؟ گفت:خیلی بهتر بوده و حدوداً نزدیک به 70الی 80 میلیون تومان هزینه سنگ فرش ها شده برای پارک اختصاصی هم، هزینه زیادی شد، بودجه برای ماطبق سنوات گذشته می آید؛ اما از لحاظ دولتی از طریق"طرح هادی" به ما کمک گردیده است و کل طرحی که بخواهیم اجرا و تکمیل کنیم بستگی به کارشناس دارد که چه میزان هزینه تعیین کند. 
محمدرضادهقان عضوشورای شادکام در ادامه افزود: بزرگترین مشکل ما زمین ها می باشد که محیط زیست بر روی آن دست گذاشته و بالاخره این روستا در حال توسعه است و فکر می کنم بیشترین دادگاه و پاسگاه رفتن را روستای شادکام به خاطر زمین هایش داشته است. 
وی در پاسخ به این پرسش که علت زمین ندادن به بافقی ها چه می باشد تصریح کرد: ما باید در درجه اول جوانان همین روستا را حمایت کنیم تا بتوانیم بعداً به غیربومی ها زمین واگذارکنیم در این روستا کمبود زمین است، برخی از روستاها دارای دشت های وسیع می باشند و می‌توانند به راحتی زمین واگذارکنند. زمان قدیم جمعیت خاص خود روستا را داشته و در چهاراتاق زندگی می کردند اما الآن آن جوان که می خواهد زمین کشاورزی را تخریب کند و ساخت و ساز انجام دهد آن موقع است که ارگان های مختلف به وی اجازه ساخت نمی دهند پس مردم در کجا خانه بسازند حدوداً 150نفر از اهالی همین روستا از ما درخواست زمین کرده اند. 
دهقان در پاسخ به این پرسش که مهاجرت به شهرها و بازسازی بافت قدیمی چگونه است؟ اظهار داشت: در مورد مهاجرت مکانی که مدرسه نباشد انگار هیچ کس ساکن نیست و در زمینه بازسازی بافت قدیمی هم اجازه نمی دهنددست به بافت روستایی بزنیم. 
یکی از اهالی حاضر در روستا گفت: جهاد کشاورزی خیلی ضعیف عمل می کند. طی این چندماه مراجعاتی جهت تحویل یک بیل مکانیکی داشته ایم که موفقیت آمیز نبوده است. اداره راهداری چهار دستگاه بولدزر، سه دستگاه لودر و یک دستگاه بیل مکانیکی برای این روستا آورد که اداره جهادکشاورزی از این اداره خواست که دستگاهها را به مدت دو روز برای اتمام کارهایشان در همین محل جا بگذارند؛ اما شبانه دستگاهها را بردند با وجود این همه دستگاه و هزینه ای که شد جاده را بازکردند و رفتند. 
بانویی میانسال با چهره ای اندوهگین از خرابی خانه اش و تنوری که با آن امرار معاش می کرد و درخواست رسیدگی به این موضوع را داشت.
دهیار روستای شادکام دوشنبه هفته گذشته در گفتگو با هفته نامه افق کویر گفت: چندروزی است که اسامی افراد خسارت دیده جهت معرفی به بانک اعلام کرده اند؛ اما در زمینه کشاورزی متأسفانه هیچ کاری صورت نگرفته است و برای تعریض کردن جاده هم در حال حاضر هنوز هیچ  اقدامی نگردیده است.