نمایش خبر نمایش خبر

بررسي راهکارهای کشت گياهان دارويي در بافق


در جلسه اي راهکارهاي کشت گياهان دارويی در فضای سبز شهرداری بافق بررسي شد.
به گزارش روابط عمومی شهرداری بافق، کارشناس مرکز تحقيقات گياهان دارويی جهاد دانشگاهی استان يزد در اين نشست که با حضور شهردار، بخشدار مرکزی، مدير وکارشناسان جهاد کشاورزی و مسئول خدمات شهری شهرداری، در محل شهرداری برگزار شد گفت: دراستان گرم و خشک يزد و شهرستان کويری بافق هم مي شود کشت گياهان دارویی کم آب خواه و سازگار با شرايط اقليمی منطقه را توسعه داد.
حيدر مفتاحی زاده ، شهرستان بافق را نخستين تجربه در توسعه کشت گياهان دارويی عنوان کرد و گفت: کشت آزمایشی گونه هايی از قبيل به ليمو و نعنا فلفلي با توليد بيش از 300 کيلو گرم در سطح  حدود دو هزار متر مربع از اراضی روستاهای مبارکه، کوشک و سبزدشت این شهرستان با استقبال خوب مردم به ويژه زنان روستايی قرار گرفت.
اين کارشناس با بيان اينکه امسال قراراست 10 گونه گياه دارويی در بافق کشت شود خاطر نشان کرد: گرچه  زمينه های لازم برای عرضه و فروش اين محصول فراهم شده ولی همچنان نيازمند فرهنگ سازی بيشتر در اين خصوص هستيم.
مفتاحی زاده از بخشدارمرکزي، دهياران و اصحاب رسانه خواست تا با اطلاع رسانی مداوم، مردم، کشاورزان به ويژه بانوان روستايی را به خواص داروهای گياهی و اشتغالزايی آن آشنا کنند.  
وي همچنین  خواستار معرفی و دانش بنيان شدن گونه های مختلف گياهان دارويی درمراکز رشد و فناوری شد.
مفتاحي زاده ، هدف از برگزاری اين جلسه را همکاری شهرداری در توسعه و رونق کشت گياهان دارويی عنوان کرد وافزود: نهاد شهرداری می تواند از گونه های مختلف و تنوع رنگها و برگهای اين گياه در فضاي سبز شهری استفاده کند و بازدهی و سود آوری هم داشته باشد.
شهردار بافق نيزدر اين نشست به طبيعت بکر مجموعه پارک آبشار اشاره کرد و گفت: مصالح ساختمانی به کار رفته در اين مجموعه غالبا سنگ، خاک و چوب های طبيعی است.
سيد علي نوروز زاده با بيان اينکه  یکی از اهداف ساخت مجموعه پارک آبشار تحقیق،  توسعه و گسترش گياهان بومی دارويی و الهام پذيری از طبيعت آغاز شده است افزود: زیرساختهای  باغ گياهان دارويی مجموعه آبشار آماده شده است و در پايان امسال در بخشهايی ازآن، گياهان دارويی کشت می‌شود.
وی در ادامه با اشاره به اينکه بحث فضای سبز سود آور را سال گذشته در نمايشگاه شهرداری های کشور مطرح کرديم گفت: اين مقوله مورد استقبال قرار گرفت و شهرداری بافق نيز هم اينک در زمينه  توليد اقلامی مانند خرما و زيتون فعال است.
شهردار بافق در پايان سخنان خود پيشنهاد کرد: برخي از گونه های سازگار، در گلدانها کشت شده و به صورت گلدانی به منازل شهروندان تحويل شود.
بخشدار مرکزی بافق هم در اين جلسه با اشاره به فعاليت 26 شورای اسلامی روستايی در اين شهرستان، گفت: در صورت فرهنگ سازي و برگزاری دوره های آموزشی برای دهياران و اعضای شوراهای اسلامی روستايی ، کشت گياهان دارويی در روستاها گسترش مي يابد و موجب اشتغال و در آمد زايی خواهد شد.
محمد رضا فتاحي افزود: دهياران بايد در کارگاههای آموزشی به اين باور برسند که کشت گياهان دارويی در همه روستاهای بخش مرکزی بافق امکان پذير است.
بخشدار مرکزی بافق تپه نورالشهدا دولت آباد و گلخانه شيطور را برای کشت گياهان دارويی مناسب خواند و اظهار داشت: ظرفيت روستاها برای کشت اين گياه با توجه به شرايط آب و هوايی بايد مورد توجه قرار گيرد.