نمایش خبر نمایش خبر

برای مسابقه، شرایط میزبانی و داوری به نفع خود میزبان کار می شود

برای مسابقه، شرایط میزبانی و داوری به نفع خود میزبان کار می شودبه گزارش هفته نامه افق کویر، در این شماره  با "فاطمه تشکری بافقی"  اولین زنی  که مدرک مربیگری ایروبیک را در سال 85 در شهرستان بافق کسب نمود، مصاحبه ای انجام داد که در ادامه می خوانید:
ایروبیک باعث ارتباط خوب بین اعصاب و عضله و تقویت حافظه می شود
افق کویر ایروبیک چیست؟
 ایروبیک یک ورزش هوازی است همراه ریتم و آهنگ است که باعث شادی و نشاط بیشتر است، همچنین باعث ارتباط خوب بین اعصاب و عضله و تقویت حافظه هم می شود. رده سنی خاصی هم ندارد.
افق کویر از سوابق ورزشی و مدرک هایتان بگویید؟
در سال 85 مدرک درجه 3 آمادگی جسمانی،  سال 89  درجه 3 ایروبیک. در کارگاه بدنسازی و باز آموزی آمادگی جسمانی را در سال 97 شرکت کردم. 
افق کویر چرا ایروبیک را انتخاب کردید؟
در آن زمان مربی ورزش بومی نداشتیم و از یزد می آمد، به هر دلیلی ممکن بود مربی نیاید. من پیگیری می کردم و از سال 85 کارم را در باشگاه سنگ آهن شروع نمودم. بیشتر به خاطر علاقه ام به سراغ این رشته رفتم. 
متاسفانه مرکز انتقال با شهرستان همکاری ندارد
افق کویر در کودکی  به چه رشته ای مشغول بودید؟
درآن زمان مانند امروز فراوانی رشته ورزشی و تنوع نداشت و رشته های عمومی نبود، من والیبال بازی می کردم.
برای مسابقه، شرایط میزبانی و داوری به نفع خود میزبان کار می شود
افق کویر چه مقام هایی تاکنون آوردید؟
در استان مقام دوم و سوم را داشتم، ولی  متاسفانه مرکز استان با شهرستان همکاری نمی کنند و آنها همیشه تیم منتخب خود را اعزام می کنند. هر جا که برای مسابقه برویم شرایط میزبانی و داوری به نفع میزبان کار می شود.
کلاس های مربیگری را در سطح بافق تشکیل بدهند
افق کویر ایروبیک در شهرستان بافق نسبت به یزد چگونه است؟
2 سال است که خوب شده است و تعداد باشگاه ها زیاد شده است، قبلاً 2 باشگاه وجود داشت؛ سالن بسیج و آهنشهر. در استان تعداد باشگاه ها و مربیان زیاد است و گرفتن مدرک راحت تر است. اگر بتوانند کلاس های مربیگری را در سطح بافق تشکیل بدهند  به مراتب بهتر خواهد بود.
 باشگاه فقط مخصوص بانوان نداریم
افق کویر نقاط قوت و وضعف این رشته در شهرستان بافق چیست؟
از لحاظ نقاط قوت این ورزش در بافق : سطح آگاهی مردم بالا رفته است، تعداد مربیان بیشتر شده و این نکته را هم اضافه کنم با وجود پارک، بانوان می توانند در محیط باز، این رشته را دنبال کنند.
از لحاظ نقاط ضعف این ورزش،  مربیان شهرستان بافق ایروبیک اصل کار نمی کنند، جز چند نفر! شاگردان یک مدت کار می کنند و بعد عقب می نشینند،  باشگاه خصوصی مخصوص ایروبیک و فقط مخصوص بانوان نداریم و سالن یا باشگاهی است که آقایان و بانوان استفاده می کنند که از لحاظ بهداشتی مشکل دارد.
باشگاه هایی که در بافق است تهویه یا وسایل گرمایشی یا سرمایشی مناسبی ندارد
اگر باشگاه را بعد هر نوبت ضد عفونی کنند، خوب است در حالی که این کار را در شهرستان بافق انجام نمی دهند، اگر می شد برای آقایان و بانوان باشگاه جدا تاسیس می شد خیلی عالی بود. باشگاه هایی که در بافق است، تهویه یا وسایل گرمایشی یا سرمایشی مناسبی ندارد.
افق کویر چه راه حلی برای این مشکلات دارید؟
 افرادی که باشگاه دارند باید تلاش کنند تا امکانات مورد نیاز را فراهم کنند تا کسی که می خواهد از باشگاهش استفاده کند بیشتر جذب شوند. ادارات تربیت بدنی نظارت بیشتری روی نظافت باشگاه، تهویه باشگاه و بیمه ورزشی داشته باشد.
افق کویر مدت زمانی که می توانند از ایروبیک کارکنند چقدر است؟
 بستگی به توانایی هر فردی دارد، ولی  45  دقیقه است.
افق کویر چه انتظاراتی از مسئولین دارید؟ 
به باشگاه ها بیشتر بها بدهند و به سلامت افرادی که می خواهند در باشگاه کار کنند نظارت کنند و نیز  به مربی ها بیشتر اهمیت بدهند.
آنچه به نظر می آید مشکل عمده در استفاده مشترک از وسایل است، بدن به صورت طبیعی عرق می کند و این عرق بر روی دستگاه ها می افتد و در نوبت عصر که مخصوص آقایان است از همان دستگاه استفاده می شود و این بهداشتی نیست.
 
ساراشفیعی