نمایش خبر نمایش خبر

بدهی 400 میلیاردی کارخانه کاشی بافق

بدهی 400 میلیاردی کارخانه کاشی بافقهماالسادات رضوی| توسعه تجارت خارجی و به ویژه صادرات از عوامل مؤثر در توسعه اقتصادی کشور است که می تواند علاوه بر رشد اقتصادی، موجب افزایش توان رقابت پذیری کشورها در عرصه بین المللی گردد. از سال 1376، 29 مهرماه با تصویب شورای فرهنگ عمومی به عنوان روز ملی صادرات تعیین شد تا بیانگر عزم و اراده ملی در مجموعه دولت و مردم برای توسعه صادرات غیر نفتی در زمینه توسعه اقتصادی کشور باشد. انتخاب یک روز از سال به عنوان روز ملی صادرات موجب گسترش تفکر و فرهنگ صادراتی در جامعه می شود. روز ملی صادرات فرصتی است برای ارج نهادن به تلاش های انجام شده از سوی صادر کنندگان.
هفته نامه افق کویر به منظور 29 مهرماه روز صادرات گفتگویی با رییس اداره صنعت، معدن و تجارت بافق انجام داده است.
افق کویر: در شهرستان بافق صادرات چه موادی صورت می گیرد؟
در شهرستان بافق صادرات شمش و روی داریم که هم به مصرف داخلی می رسد و هم صادر می شود. معدن کوشک نیز کنسانتره سولفور روی را صادر می کند. در سال گذشته میزان صادرات سنگ آهن حدود 5/1 میلیون تن، میزان تولید و صادرات کنسانتره سرب و روی معدن کوشک 18000 تن و میزان تولید و صادرات شمش و روی شرکت ذوب و روی 14500 تن بوده است.
افق کویر: چرا معدن کوشک مواد اولیه را صادر می کند؛ ولی به ذوب وروی که نیاز به محصول آن دارد، با میل و رغبت نمی فروشد؟!؟
 یکی از دلایل این است که شرکت معدن کوشک، شرکت خصوصی است و مشوق های صادراتی دارد و در بحث صادرات از یک سری معافیت های مالیاتی برخوردار می شود؛ البته در برنامه ششم این موضوع با توجه به فرمایش مقام معظم رهبری(مدظله) و اینکه از خام فروشی جلوگیری شود با این موضوع برخورد و پیگیری می شود تا این اتفاق نیافتد.
افق کویر: در بحث صادرات شما چه کمکی به افراد می کنید؟!
در بحث صادرات کارت برای افرادی که این کار را انجام می دهند صادر می کنیم. در شهرستان بافق صادرات فرش، پسته و خرما نیز انجام می شود و آمار استانی نیز داریم.
افق کویر: گمرگ بافق به کجا رسید؟ 
فکر کنم گمرک بافق منتفی شده است.
افق کویر: بیشترین صادرات به کدام کشور صورت می گیرد؟
 چین
افق کویر: همایشی که 20 آبان ماه برگزار خواهد شد به چه منظور است ؟
هدف از این همایش معرفی فرصت های سرمایه گذاری به مردم است. هر فردی که یکبار، یک جواز تأسیس از سالیان گذشته دریافت کرده باشد به این همایش دعوت است. سرمایه های مردمی باید به سمت تولید بیاید؛ وضعیت مردم شهرستان بافق نسبت به شهرهای دیگر از نظر اقتصادی بدتر نیست.
افق کویر: چه در خواستی از مردم دارید؟
مردم قضیه کارخانه کاشی را فراموش کنند. پیگیر هستیم تا مشکل کارخانه کاشی را با کمک سنگ آهن حل کنیم؛ اگر اقتصاد دست مردم باشد؛ هیچ گونه اتفاقی نمی افتد، مردم با سرمایه خود هر چند که ناچیز باشد در عرصه سرمایه گذاری در بخش تولید از طریق شرکتهای شخصی- حقیقی یا حقوقی ورود پیدا کنند، آینده بسیار خوبی در پیش دارند. شرایط، شرایط مناسبی است چه بخواهیم و چه نخواهیم در مسیر توسعه قرار گرفته ایم.
افق کویر: پیرامون مشکلات کارخانه کاشی توضیحاتی بدهید؟
 جلسات متعددی در مورد کارخانه  کاشی داشته ایم، بیشتر مشکل کارخانه کاشی بر می گردد به سوء مدیریت آن. نیروی کاری که فعال هستند فرهنگ کار را ندارند و پرورش نیافته اند، نیروها، چون شرایط حقوقی خوبی نداشته اند دائم تغییر و محل کار را ترک می کنند. این امر باعث شده نیروها تعهد کاری نداشته باشند. مجری آن نیز دائم تغییر می کند. کارخانه کاشی اگر درست مدیریت و درآمد آن صرف هزینه های  خود کارخانه شود می تواند به یک کارخانه بسیار سود ده و مناسبی تبدیل شود. در حال حاضر مشکل گاز آن حل شده و خاک مناسب نیز در شهرستان وجود دارد؛ ولی بخاطر نداشتن نقدینگی، چون پول حاصل از فروش محصولاتش بر مجموعه تزریق نمی شود مجبور است که محصولات و مواد اولیه را به صورت قسطی و گرانتر خریداری کند، از طرفی محصولات تولیدیش را باید بصورت نقدی بفروشد، در نتیجه مجبور است ارزان تر بفروشد، در نتیجه متضرر می شود. کارخانه کاشی در حال حاضر حدوداً 400 میلیارد ریال بدهی دارد.