نمایش خبر نمایش خبر

با ایبوپروفن و ژلوفن خداحافظی کنید!

با ایبوپروفن و ژلوفن خداحافظی کنید!سیب سبز|گاهی با مصرف خوراكی و موضعی برخی از این داروها می‌توانید خودتان را از خوردن مسكن‌هایی مثل ایبوپروفن  و ژلوفن بی‌نیاز كنید. 
جینسینگ 
درد‌های مفصلی و ناشی از آرتروز شما را كلافه كرده ‌است؟ در این صورت می‌توانید سراغ داروهای طبیعی بروید كه به اندازه ایبوپروفن  در كم كردن درد شما تاثیرگذار هستند. شما می‌توانید با مصرف گیاه جینسینگ، این دردها را كم كنید و با استفاده از خاصیت ضدالتهابی‌ و ضد دردش، هم استخوان‌های‌تان را آرام كنید و هم اثری كه داروهای حاوی كورتون برای كم كردن التهاب بافت‌ها روی بدن‌تان می‌گذارند را ایجاد كنید. 
كندر
جریان خون ضعیف هم می‌تواند یكی از دلایل درد كشیدن شمایی كه با بیماری‌های التهابی دست و پنجه نرم می‌كنید، باشد و مصرف ایبوپروفن هم كمك چندانی به برطرف شدن این اختلال نمی‌كند. اما اگر مشكل شما از تنبلی جریان خون‌تان  ناشی شده، با مصرف كندر می‌توانید اختلال به وجود آمده را برطرف كنید. كندر كه یكی از گیاه‌های بومی جنوب شرقی آسیا  است، هم التهاب اندام‌هایی كه باعث كلافه شدن‌تان از درد شده‌اند را كم می‌كند و هم با بهبود گردش خون در بدن‌تان، حال شما را بهتر می‌كند. 
روغن ماهی
تاثیر روغن ماهی و دیگر خوراكی‌های حاوی اسید‌های چرب و امگا3 در مبارزه با پوكی استخوان و ورم مفاصل بارها در بررسی‌های پژوهشگران ثابت شده است. روغن ماهی كه به صورت موضعی و خوراكی می‌تواند مصرف شود، یك ضدالتهاب قوی است كه گاهی به‌عنوان جایگزینی مناسب برای ایبوپروفن معرفی می‌شود. البته خواص این روغن محبوب به كم كردن التهاب و درد محدود نمی‌شود و برخی بررسی‌ها از تاثیر آن در درمان یا تسكین  بعضی  بیماری‌های روانی خبر می‌دهند. 
زردچوبه
شما هم شنیده‌اید درد ضرب‌دیدگی پا را می‌توان با ضماد كردن زردچوبه روی آن كم كرد؟ دلیل چنین اتفاقی وجود كوركومین در این ادویه است. یكی از مفید‌ترین تركیب‌های موجود در زردچوبه كوركومین است كه گذشته از خاصیت ضد ویروسی‌اش، ضدالتهاب هم هست و می‌تواند دردهای ناشی از التهاب را به سادگی تسكین ‌دهد. زردچوبه علاوه بر همه خاصیت‌هایی كه گفتیم، یك ادویه ضدقارچ است و مصرف آن در غذاهای مختلف به‌خاطر خاصیت آنتی‌اكسیدانی‌اش می‌تواند شما را در برابر انواع سرطان‌ها بیمه كند. 
پنجه گربه
روماتیسم مفصلی می‌تواند انجام كارهای ساده را هم برای مبتلایانش دشوار كند. اما چاره آرام كردن دردهای روماتیسمی، مصرف ایبوپروفن نیست. شما با گیاه پنجه گربه كه این روزها پایش به عطاری‌های ایران هم باز شده، می‌توانید التهاب مفاصل‌تان را كم كنید و كمتر به‌خاطر آرتریت روماتوئید و بیماری‌های ناشی از التهاب بافت‌ها درد بكشید. البته گرچه این گیاه جزء گیاهان بی‌خطر و غیرسمی طبقه‌بندی شده، اما بهتر است درصورتی‌كه قصد مصرف آن را دارید، در مورد میزان مصرفش با متخصص طب سنتی مشورت كنید. 
آلوئه‌ورا
چند سالی است كه آلوئه‌ورا به سبد غذایی برخی خانواده‌های ایرانی وارد شده و از خاصیتی كه برای پوست و مو دارد گرفته تا تاثیرش بر كاهش قند خون و درمان مشكلات گوارشی، همه آن را به یك گیاه دارویی محبوب تبدیل كرده‌اند. به عقیده محققانی كه گیاهان دارویی را بررسی می‌كنند، آلوئه‌ورا هم می‌تواند یك مسكن خوب برای كسانی كه از دردهای ناشی از التهاب شكایت می‌كنند باشد. 
زنجبیل
زنجبیل تنها در روزهایی كه سرماخوردگی و درد گوش و گلو كلافه‌تان كرده به شما كمك نمی‌كند؛ این گیاه ضددرد و ضدالتهاب سال‌هاست در كشور‌های آسیایی به‌عنوان دارویی برای آرام كردن علائم PMS یا سندرم پیش از قاعدگی استفاده می‌شود. كافی است در روزهای قاعدگی‌تان 4 وعده 250 میلی‌گرمی از آن را مصرف كنید تا درد و سنگینی ناشی از pms كمتر آزارتان دهد. 
روغن زیتون
شاید تاثیر استفاده از روغن زیتون به سرعت قرص ایبوپروفن خودش را نشان ندهد، اما این داروی طبیعی هم از نظر متخصصانی كه گیاهان دارویی را مطالعه می‌كنند، در گروه داروهای ضدالتهاب قرار دارد. بررسی‌ها حاكی از این است كه روغن زیتون هم یك ضدالتهاب قوی است كه می‌تواند جای ایبوپروفن را در خانه شما بگیرد. 
ریحان
گیاه ریحان تنها یك چاشنی خوب برای غذاهایی كه می‌پزید نیست. ریحان هم پیری زودرس را از شما دور می‌كند و هم به دردهای ناشی از تورم و مشكلات التهابی، مجالی برای آزار دادن‌تان نمی‌دهد. تاثیر درمانی گیاه بر مشكلات كبدی، مغزی و قلبی ثابت شده و به‌خاطر آنتی‌اكسیدان فراوانی كه دارد، ضدپیری و ضدالتهاب هم هست. 
آویشن درمانی کنید
گرچه مصرف روغن آویشن به صورت خوراكی می‌تواند خطرناك باشد، اما محققان می‌گویند اگر از آن به‌عنوان یك ضددرد موضعی استفاده شود، می‌تواند از ایبوپروفن هم سریع‌تر درد را ساكت كند. به گفته‌ آنها، دردهای شكمی مانند اسهال، معده درد، آرتریت و حتی قولنج را می‌توان با كمك این روغن طبیعی تسكین داد و جالب اینجاست كه بررسی‌ها ثابت كرده این مسكن گیاهی در تسكین درد‌های قاعدگی از ایبوپروفن هم موثرتر است. 
به ایبوپروفن رو دست  بزنید
سازمان بهداشت جهانی، ایبوپروفن را در فهرست داروهای اساسی قرار داده كه باید در هر مركز درمانی موجود باشد. ایبوپروفن و داروهایی مثل ژلوفن كه داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی هستند، می‌توانند دردهای ناشی از آرتریت (التهاب مفصل)، قاعدگی دردناك، حملات نقرس و آسیب‌های حین ورزش را آرام كنند و با كم كردن التهاب بافت‌های بدن، به‌عنوان یكی از پرطرفدارترین مسكن‌های رایج شناخته می‌شوند. اما به باور محققان، گاهی گیاهان دارویی می‌توانند از این قرص‌های تاییدشده هم در كاهش درد موثرتر باشند.