نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

باید یک سوم مبلغ را پرداخت کنند تا کار را شروع کنیم

باید یک سوم مبلغ را پرداخت کنند تا کار را شروع کنیم


جعفر نجیبی، سازنده مجسمه وحشی بافقی در حاشیه همایش کمال الدین محمد وحشی بافقی گفت:

در حاشیه برگزاری کنگره کمال الدین محمد وحشی بافقی نیم تنه این شاعر بزرگ توسط یکی از اساتید مجسمه ساز  مراحل ساخت آن  در حضور تمام افراد شرکت کننده شروع و در روز اختتامیه  به پایان رسید.
خبرنگار هفته نامه افق کویر که با این هنرمند گفتگویی انجام داده است توجه هنر دوستان را به آن جلب می کنیم:
افق کویر: لطفاً خودتان را معرفی کنید؟
جعفر نجیبی هستم، استادیار دانشگاه نیشابور، آذربایجانی هستم، در تهران زندگی می کنم و در نیشابور درس
می دهم.
افق کویر: آیا با وحشی بافقی آشنائیت داشته اید؟
حدود یک سال پیش در نمایشگاه شهرداری اصفهان کار  می کردیم که شهردار بافق در آن جا به من پیشنهاد داد تا مجسمه وحشی بافقی را بسازم. در ابتدا ماکت ساخته شد، بعد با دیوان وحشی بافقی آشنا شدم و حدود یک سال روی ماکت مطالعه نمودم. مجسمه ای که قرار شد ساخته شود 2 متر و نیم هست از برنز؛ چون کنگره وحشی بافقی برگزار می شد پیشنهاد دادم تا نیم تنه کار کنیم و مردم نیز آشنائیت در این مورد پیدا کنند.
 افق کویر: آیا مجسمه ای  که در موردش صحبت کردید کار ساخت آن شروع شده است؟
 خیر، فعلاً قرار داد بسته شده؛ ولی قرار است با پرداخت اولین قسط کار شروع شود. هنوز مبلغ پیش پرداخت نشده است باید یک سوم مبلغ را  پرداخت کنند تا کار را شروع کنیم. به محض شروع کار حدود 4 ماه طول می کشد تا  کار تمام شود.
افق کویر: ساخت این مجسمه چه مقدار هزینه در بر دارد؟
 حدود 100 میلیون تومان هزینه در بر دارد و ممکن است شهرداری نتواند این مبلغ را پرداخت کند؛ ولی این کار را به واسطه علاقه به فرهنگ کشورم ادامه خواهم داد.
افق کویر: برای ماندگاری هرچه بیشتر مجسمه از چه نوع موادی استفاده می شود؟
یکی از روش های شناختن بزرگان ساختن تندیس است و یکی از موادی که می تواند آن را ماندگار کند برنز یا سنگ می باشد. معمولاً آثاری که از دوره تخت جمشید به یادگار مانده از سنگ است همچنین مفرغ هایی که در لرستان از آن دوران تا به الآن  مانده از برنز بوده است. مجسمه وحشی بافقی بعد از پرداخت هزینه از برنز یا فایبر گلاس می باشد.
                                   اکرم عباسی