نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

بازگشت مروارید ها به کویر

بازگشت مروارید ها به کویر


بازگشت مروارید ها به کویر

اواخر پاییز یا زمستان که می شود درست، زمانی که کارشناس هواشناسی پس از پایان خبرها برای اعلام شرایط جوی بر روی صفحه تلویزیون ظاهر می شود، تازه اول حسرت خوردن من و شاید تعدادی از افراد هست که این مطلب را می خوانند؛ چرا که صحنه هایی از بارش برف در استانهای سردسیر کشور را به تصویر می کشد. این جاست که آهی از دل می کشیم و می گوییم «آنجا برف می آید، سرمایش را ما باید اینجا تحمل کنیم!!!» این جمله را حتی در ایستگاه اتوبوس و یا زمانی که منتظر تاکسی هستیم نیز به کرّات می شنویم. از آنجایی که خدا هیچ آهی را بی جواب نمی گذارد؛ مثل همیشه رحمت و عطوفتش را نصیب گرمترین شهر استان یزد یعنی شهر ما بافق نمود و در اولین روز از نیمه دوم دی ماه با بارش برف نه تنها دل بچه ها را بلکه بزرگترها را هم شاد نمود. زمانی به این شادی پی بردم که در آن سوز و سرما خیابانها بیش از پیش شلوغ بود و جوانترها بیرون از مغازه ها ایستاده بودند تا بارش برف را با تمام وجود حس کنند. بچه ها که بر روی پای خودشان بند نبودند؛ چون شادیشان با تعطیلی چهار روزه همراه شده بود.
خبرنگار هفته نامه افق کویر برای این که میزان بارش و فوایدی را که به دنبال داشته است را به طور دقیق به اطلاع خوانندگان گرامی برساند، گفتگویی با کارشناس اداره هواشناسی و کارشناس جهاد کشاورزی بافق انجام داده است که در ادامه می آید.
کارشناس اداره هواشناسی در پاسخ به این پرسش که میزان بارش برف چقدر بوده است و پایین ترین دما در دو روز (دوشنبه و سه شنبه هفته پیش) چه مقدار بوده است؛ گفت: مقدار آب حاصل از بارش برف 9/11 میلیمتر می باشد و پایین ترین دما در این دو روز منفی چهار درجه بوده است.
«محمدرضا فلاح» کارشناس مدیریت تلفیقی آفات در پاسخ به این پرسش که بارش برف دوشنبه گذشته چه فواید و مزایایی برای محصولات کشاورزی داشته است گفت: 10 میلیمتر بارندگی معادل با یک ربع آبیاری است که یک کشاورز انجام می دهد؛ چون بارش برف خشک نبوده است و به اصطلاح آبدار بوده است برای کشاورزان عالی است. درختان پسته باید از 700 الی 1100 ساعت دمای پایین تر از 7 درجه را ببینند؛ زمانی که  نیاز درخت پسته به سرما برآورده شد در فصل بهار،ریزش شکوفه ها بسیار کمتر خواهد بود؛ ولی متأسفانه برای درخت خرما اگر دما از منفی پنج درجه بیشتر شد، ضرر دارد؛ به ویژه ارقام تجاری که به بافق آمده است؛ ولی برای درختان خرما بومی ضرری ندارد؛ چرا که مقاوم تر هستند.
فلاح در ادامه در پاسخ به این پرسش که آیا میزان سرمازدگی برآورد شده، گفت: مقدار سرمازدگی مشخص نیست و تا چند روز آینده باید صبر کنیم تا آمار دقیقی جمع آوری شود.
اکرم عباسی