شناسه : 26298690


سارا شفیعی| به گزارش هفته نامه افق کویر، امسال برخلاف سال های گذشته با تعداد زیادی از پرواز پرستوها مواجه شدیم، پیرامون این موضوع از "سید جلال موسوی" رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بافق سوال شد....

 
سارا شفیعی| به گزارش هفته نامه افق کویر، امسال برخلاف سال های گذشته با تعداد زیادی از پرواز پرستوها مواجه شدیم، پیرامون این موضوع از "سید جلال موسوی" رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بافق سوال شد.
پرستوها در کنترل حشرات تاثیر گذار هستند
وی گفت: اگر از مواد سمی و کشنده، کمتر استفاده کنیم، در بهار بارندگی زیاد و هوا پاک باشد؛ پرستوها زیاد می شوند، چون حشرات زیاد هستند. پرستوها درحال پرواز، حشرات را می خورند و یکی از پرندگانی هستند که در کنترل حشرات مانند مگس، پشه و ... خیلی تاثیر گذار هستند. زمان قدیم در خانه ها، گاو و گوسفند زیاد بوده است و پرستوها در آنجا لانه می کردند، چون غذا برای پرستوها به اندازه کافی بود.
خودروها به دلیل آلودگی که دارد حشرات را از بین می برد
موسوی ادامه داد: به دلیل اینکه، تردد خودروها کمتر بوده، امنیت پرنده ها بیشتر شده است. خودروها به دلیل آلودگی که دارد حشرات را از بین می برد و ممکن است خود پرنده به خودرو برخورد کند و از بین برود.
وی اظهار کرد: به دلیل اینکه کارخانجات تعطیل و از وسایل نقلیه کمتر استفاده شده حیات وحش به شهر ها روی آورند
وی در پاسخ به این پرسش  که آیا پاکیزگی هوا به دلیل تعطیلی سنگ آهن است؟ افزود:چون معدن به طور کامل تعطیل نبوده و هیچ تغییری در کارکرد آن ها نشده، هیچ تاثیری ندارد.
آنچه که می توان گفت یکی از موضوعاتی که بر محیط زیست و تنوع زیستی تأثیر می‌گذارد آلودگی هوا است.آلودگی هوا باعث دور شدن آن ها از محل زندگیشان می شوند که همین امر تعادل طبیعت را برهم می‌زند.پرندگان نیز مانند تمام موجودات روی زمین حق زندگی دارند، این پرندگان دشمنان طبیعی حشرات هستند و همین موضوع می‌تواند روی افزایش جمعیت حشرات شهر تهران نیز اثرگذار باشد.