نمایش خبر نمایش خبر

این پایان داستان قاضی میرجعفر(ع) نیست!


به گزارش هفته نامه افق کویر؛ تپه قاضی میر جعفر(ع) در شرق شهرستان بافق واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۶ آبان ۱۳۷۹ با شماره ثبت ۲۸۶۸ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. در شماره 940 مورخ 22 تیرماه این نشریه گفتگویی با رئیس اداره اوقاف و امور خیریه صورت گرفت که وی در خصوص بقعه قاضی میرجعفر(ع) توضیحاتی ارائه نمود، پیرامون این موضوع با " لیلا رنجبر" رئیس نمایندگی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان بافق گفتگویی کوتاه انجام شده است که ابتدا به گزارشات قبل اشاره ایی می شود.
در مصاحبه ای با «محمدر ضا سید حسینی» رییس سازمان میراث فرهنگی استان یزد به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی استان یزد در تیرماه ۱۳۸۴ آمده: به دلیل تپه های باستان شناسی، کاوش گری محوطه قاضی میرجعفر(ع) پایان اعلام شده است.
بعدها در اردیبهشت ماه ۱۳۹۱ "محمد علی فلاح" سرپرست اداره اوقاف و امور خیریه در سایت جام جم یزد گفت: بررسی های مطالعاتی این محوطه با هدف اجرای طرح توسعه و فضا سازی محوطه باستانی مقبره قاضی میر جعفر(ع) چند سال پیش به اجرا در آمده است.
و در اسفند ماه سال ۱۳۹۱ "علیجان منتظری"مسئول هیئت امنای این بقعه نیز گفت: مکان این بقعه هم اکنون با همکاری مسولان، مردم و هیئت امنا، توسعه یافته و به یک مرکز فرهنگی برای مردم شهر بافق تبدیل شده است .

صنایع گردشگری استان یزد قول تأمین اعتبار به قاضی میرجعفر(ع) تاپایان سال ۹۶

گفتنی است در مصاحبه ای که خبرنگار هفته نامه افق کویر در مردادماه ۱۳۹۶ با " لیلی رنجبر " رئیس نمایندگی میراث فرهنگی بافق انجام داد، آمده است: با توجه به این که بقعه قاضی میرجعفر(ع) متعلق به قرن پنجم می باشد و زیر خروارها ریگ مدفون است. نیاز به کاوش گری و گمانه زنی دارد و قبل از آن نباید اقدامی صورت بگیرد و صنایع گردشگری استان یزد قول تأمین اعتبار به قاضی میرجعفر(ع) تاپایان سال ۹۶ را داده است.
در پایان همین خبر نیز "تربتی" سرپرست اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان بیان داشت: طرح جامع این بقعه در حال تهیه می باشد و در انتظار طرح جامع هستیم تا بقعه قاضی میر جعفر(ع) را آباد نماییم.

خرداد ماه ۱۳۹۷

گفتنی است "لیلی رنجبر"در خرداد ماه ۱۳۹۷ در مورد آخرین وضعیت تپه های قاضی میرجعفر(ع) خوش خبری داد تا جایی که هفته نامه افق کویر سر وجد آمد و تیتر یک خود را اختصاص به این وعده داد؛ با این عنوان: "چند قدم تا هویت پنهان بافق" به هر جهت رئیس نمایندگی میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی بافق گفته بود «برای پی بردن به بناهای تاریخی قاضی میرجعفر نیاز به دستگاه ژئو فیزیک هست که قرار شده از تهران به اینجا آورده شود، چون سیستم هزینه بر است، قرارگردید، فرمانداری آن را از محل دو درصد تأمین اعتبار کند. فردی به نام «محمدیان» قرار شده از هفته آینده به بافق برای دومین مرتبه سفر کند. در صورت مستعد بودن وضعیت جوی کار آغاز خواهد شد.
وی در پایان گفت: مقرر گردیده شهرداری اطراف محل مورد نظر را حصار(فنس) بکشد. پس از اتمام این عملیات، معاون میراث فرهنگی، در برنامه کاری قرار می دهد، تا کاوش بشود. این کار به شرط یاری کمک های دولتی تا ۵ سال طول می کشد و حداقل تعیین تکلیف برای کشاورزان و قاضی میرجعفر (ع) خواهد شد.

خرداد ماه ۱۳۹۸

"لیلی رنجبر" در مورد وضعیت تپه های قاضی میرجعفر(ع) در هفته نامه افق کویر به تاریخ ۲۱ خرداد ماه ۱۳۹۸ گفت: تپه قاضی میرجعفر یکی از محوطه های باستانی که ثبت ملی شده، جلسه ای که روز سه شنبه ۳۱/۲/۹۸ نماینده مجلس شورای اسلامی شهرستان با رئیس سازمان میراث فرهنگی داشت؛ یکی از خواست‌های این اداره این بوده که اعتباری جهت کاوش و گمانی زنی و همچنین فنس کشی اختصاص داده شود؛ ضمن اینکه اولویت ما برای این سایت باستانی تعیین حریم آن هست که متصل به زمین های کشاورزی روستای صدر آباد می باشد. دو روز در هفته یگان میراث فرهنگی از این سایت بازدید می کند تا کاوش غیر قانونی صورت نگیرد.

22تیرماه 1399

در این شماره از هفته نامه افق کویر" لیلی رنجبر" در گفتگویی کوتاه پیرموان پاسخ درج شده به تاریخ 22/4/99 " زارع زاده" رییس اداره اوقاف و امورخیریه بافق مبنی بر اینکه تفاهم نامه ای بین میراث و اوقاف وجود دارد و بقعه در حال بازسازی و در آینده شاهد پیشرفت عملیات عمرانی و رونق بقعه خواهیم بود، گفت: یک تفاهم نامه مشارکت در مرمت بقعه قاضی میرجعفر(ع) با هماهنگی هیت امنا منعقد گردیده که تامین مصالح و نظارت و طرح از جانب میراث فرهنگی و تامین دستمزد با هیت امنا است.
" لیلی رنجبر تصریح کرد: طی همین تیرماه مرمت داخل بقعه آغاز شده و در حال مراحل پایانی مرمت می باشد.

چه موقع راز سر به مهر آشکار می شود

تا اینجا این پایان داستان قاضی میرجعفر نیست؛ همان جایی که هویت پنهان مردمان بافق است؛ جایی که تمامی بافقی دوستان آرزوی آن را دارند تا هویت پنهان آن کشف شود تا تاریخ بافق مشخص گردد. اما بیش از دو دهه است که محوطه باستانی قاضی میر جعفر(ع) برای مسئولین مربوطه کشف شده ، اما آنچه حائز اهمیت است. هنوز این محوطه تاریخی؛ آنگونه که باید مورد توجه مسئولان قرار نگرفته، جایی که روزگاری زادگاه پدران و گذشتگان ما بوده و نه تنها چشم های قاضی میر جعفر، بلکه همه همشهریان بافقی نیز دوست دارند راز سر به مهر این هویت، آشکار شود.

الهام نصیرزاده