نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

آیا با وعده، مطالبه گاز حل می شود؟

آیا با وعده، مطالبه گاز حل می شود؟

«بزک نمیر بهار میاد، کمبزه با خیار میاد» هفته پیش مشکل گازرسانی به بزرگترین قطب صنعت و معدن کشور یا همان بهشت معادن؛ یعنی بافق، کمبود نقدینگی یا همان وجه نقد خوانده شد. موضوع خنده آور و در عین حال کمی عجیب و غریب یا به زبانی دیگر حیرت آوری که فهم آن برای مردم دور از ذهن نیست!
شرکت ملی گاز ایران به عنوان یک شرکت مولد در چرخه اکتشاف، استخراج و بهره برداری از ذخایر عظیم گاز ایران، توانسته به عنوان یک شرکت سودآور خود را بشناساند. هم اینک طرح های بزرگ گازرسانی و خطوط انتقال گاز به خارج از کشور از سوی شرکت ملی گاز ایران در حال انجام شدن است. میلیاردها تومان پول از حساب خزانه برای انجام این عملیات ها خرج می شود و کسی هم نمی تواند بگوید که اجرای فلان طرح به خاطر کمبود اعتبار؛ فعلا در اولویت نیست؛ چرا که طرح های گاز زیان ده نیست! درست مثل طرح های مخابراتی اپراتورهای همراه که در بازه زمانی خاص نه تنها اصل سرمایه گذاری برگشت نموده؛ بلکه سود قابل توجهی نیز به همراه دارد. پس این موضوع که در طرح گازرسانی به بافق با کمبود نقدینگی مواجه هستیم جای خنده دارد! و اما شگفتی موضوع از اینجا سزچشمه می گیرد که شاید بتوان گفت در برنامه های شرکت گاز استان، مسئله برنامه ریزی رنگ باخته است؛ چرا که وقتی می گویند برای گاز رسانی به بافق مبلغ 45 میلیارد تومان اختصاص یافته است(1) پس باید به همان میزان نیز کار باید صورت بگیرد. پس چرا می گویند تنها 6 کیلومتر آن باقی مانده و «کف گیر ته دیگ خورده» و پولی در حساب ها نیست! این هم مایه حیرت و تعجب است که یا برآورد درست نبوده و یا طول مسیر دقیقا «متر و گز» نشده است. به هر حال اینها برای مردم بافق، گاز نمی شود! بافق و بهاباد و تمامی صنایع این منطقه در انتظار گاز هستند. چرخه اقتصادی این مناطق به وسیله این موهبت الهی است که «رنگ دیگری به خود خواهد گرفت» آنچه که امروزه در بحران گاز  این مناطق به چشم می خورد، یک کاسه  نشدن نظرات و تصمیم های مسئولان استان و شهرستان است! این عدم وحدت نظر باعث شده تا لطمات و صدمات زیادی به مردم و صنایع وارد شود. به نظر می رسد با وعده و وعید دادن و بزک نمیر بهار می آید نمی توان پاسخگوی به حق مطالبات مردمان این دیار بود.
 محمد حسین تشکری
------------------
منبع
(1)روزنامه کیهان، شماره 20008، به تاریخ 3/6/90، صفحه 13، ذیل خبر « اعتبار 45 ميليارد تومانی برای گازرسانی به قطب معدنی كشور»