نمایش خبر نمایش خبر

اگر روناس هر ساله خریدار داشت؛ حتی از پسته نیز صرفه اقتصادی آن بهتر است

اگر روناس هر ساله خریدار داشت؛ حتی از پسته نیز صرفه اقتصادی آن بهتر است به گزارش هفته نامه افق کویر؛ گیاه روناس، یکی از محصولات قدیمی بافق است که با توجه به بازدهی مطلوب اقتصادی و مقاوم بودن  این گیاه به آب و خاک شور، کشت این گیاه ازگذشته تا کنون  مورد توجه کشاورزان بافقی قرار گرفته است. در این میان "حبیب ا.. درویشی" کشاورز 60 ساله بافقی  توانست  با تولید 25/14 تن روناس در هکتار،سال گذشته به عنوان تولید کننده برتر استان در زمینه کشت روناس قرار بگیرد. خبرنگار هفته نامه افق کویر به همین بهانه با او گفت و گو کرد.
افق کویر:  از چند سالگی در کار کشاورزی هستید؟
از همان دوران کودکی کشاورز بودم،  تنها روناس کار بافقی هستم که به مدت 40 سال به کشت روناس مشغول هستم.
افق کویر: چند فرزند دارید و فرزندانتان در حال حاضر چه کاری انجام می دهند؟
6 فرزند، فرزند بزرگم "امیر حسین" لیسانس مدیریت و در شرکت سنگ آهن کار می کند ، "رضا "فوق لیسانس برق و در مخابرات برق سنگ آهن مشغول به کار است." مهدی" فوق لیسانس مکانیک و راننده لکوموتیو می‌باشد." وحید" لیسانس هوشبری درس خوانده  و باید امسال به خدمت مقدس سربازی برود، دخترانم سمیه فوق دیپلم حسابداری و طاهره دیپلم دارند. پسرانم علاوه بر شغلی که دارند، در کار کشاورزی نیز به کمک من می‌آیند.
افق کویر:  چرا به دنبال تحصیل و علم نرفتید، آیا پشیمان نیستید؟
دو کلاس سواد خواندن دارم.
افق کویر:  حقوق دارید؟
 با توجه به اینکه شغل اصلی من از ابتدا تاکنون کشاورزی بوده است، بیمه برای باز نشستگی پرداخت نکردم تا هم اکنون بازنشستگی داشته باشم. بقیه کشاورزان  که در صحرا مشغول به کار هستند یا بازنشسته از ارگانی هستند، یا جایی دیگر مشغول به کار می باشند.
افق کویر: تا کنون چند بار به عنوان کشاورز نمونه استانی انتخاب شده اید؟
 10 سال پیش در استان یزد به عنوان نفر دوم "گندم کاری" انتخاب گردیدم که از هر 12 متر زمین، 7 کیلو گندم برداشته کرده بودم. آن سال از طرف جهاد کشاورزی 12 کیلو کود شکری و یک حواله تراکتور بصورت قسطی به عنوان تشویقی به ما دادند. سال  گذشته نیز از نظر کشت روناس مقام برتر استان را کسب کردم.
افق کویر: یک روز معمولی کشاورز را توضیح دهید.
در تابستان ها ساعت ساعت 3 الی 4 صبح از خواب بیدار می شوم، نماز می خوانم و به صحرا می روم، ساعت 9 صبح به خانه می آیم، صبحانه خورده و استراحت می کنم. دوباره ساعت 3 بعداز ظهر تا موقع غروب در صحرا هستم. زمستان ها نیز ساعت 6 الی 6:30 دقیقه صبح به صحرا می روم. ساعت 9 شب می خوابم تا برای روز بعد آمادگی داشته باشم. 
افق کویر: می توانید مراحل کشت روناس را توضیح دهید؟
روناس را در ماه های مهر و اسفند می کارند؛ بهترین موسم کاشت روناس اسفندماه می باشد. زمان برداشت آن نیز30 ماه طول می کشد. اگر کشاورز تمام مراحل کاشت روناس را به درستی انجام دهد، می تواند از هر متر زمین 1 کیلو روناس خشک برداشت کند.روناس تنها محصولی که همه مراحل آن با دست انجام می شود و در زمینی که روناس کاشته می شود، محصول دیگری نمی توان برداشت کرد؛حتی موقع برداشت محصول باید با استفاده از بیل دستی، روناس ها را از زمین بیرون آورد و با بیل مکانیکی نمی شود این کار را انجام داد.
افق کویر: در چه صحراهایی کشاورزی انجام می دهید؟ 
فتح آباد، علی آباد، فاطمیه، مهر آباد
افق کویر: روناس ها کجا به فروش می رسانید؟ 
اردکان
افق کویر: به غیر از روناس، چه محصولات دیگری برداشت می کنید؟
یونجه، گندم، جو، ارزن
افق کویر: بهترین منطقه برای کشت درخت پسته در بافق چه منطقه ای است؟
 درخت پسته در زمین هایی که آفتابی  وکویری باشد که ریشه درخت خرما در آن نباشد، درخت پسته را می توان  پرورش داد.هر محصولی که بخواهیم در زمینی کشت کنیم. باید درخت خرما در آن زمین نباشد.  
افق کویر: به نظر شما پسته در بافق بیشترین درآمد را دارد یا روناس؟ 
پسته و بعد از آن، بهترین محصول کشاورزی روناس می باشد. اگر روناس هر ساله خریدار داشت؛ حتی از پسته نیز صرفه اقتصادی آن بهتر است. ممکن است روناس 2 الی سه سال خریداری نداشته باشد.
افق  کویر:در برخی از مواقع اداره آبفای منطقه ای چاه ها را خاموش می کند، به نظرشما این عمل آنها درست است یا خیر؟
اگر چاه آب را به دلخواه کشاورز خاموش کنند، خوب است؛ ولی اگر به دلخواه اداره آب منطقه ای باشد، باعث ضرر به کشاورزان می گردد.اداره آب منطقه ای می تواند 15 آذرماه هر سال که کشاورزان گندم و جو خود را می کارند، هر 6 روز الی 12 روزی به نوبت چاه ها را خاموش کند و این قانون را برای تمام چاهها در نظر بگیرند تا به نوبت چاهها خاموش گردد و آب در زمین ذخیره شود؛ اگر اصول درست از آب رعایت نگردد، نهایت تا  ده سال دیگر زمین های کشاورزی از بی آبی خشک می گردند، در حال حاضر  نیز کشاورزان با کمبود آب روبرو هستند ویک دلیل آن به خاطر افزایش  بی رویه چاهها یی است که در بافق حفر شده است . در حال حاضر 160  حلقه چاه در بافق است.
افق کویر: اگر فردی در حال حاضر بخواهد از طریق کشاورزی امرار معاش کند، آیا کشاورزی جوابگوی هزینه های زندگی او خواهد بود؟
نه؛ اصلا کشاورزی جوابگو هزینه های زندگی نیست. در حال حاضر با گرانی هزینه های کشاورزی از قبیل تراکتور ساعت 100 تومان، هزینه کارگر، هزینه کودهای که خریداری می کنید، جوابگو شغل کشاورزی نیست.
افق کویر: اگر به دوران جوانی خود برگردید، آیا همین شغل را انتخاب  می کردید؟ 
بله
افق کویر: در حال حاضر کشاورزی را به صورت سنتی ادامه می دهید یا با استفاده از ماشین آلات و ابزار های کشاورزی؟
به غیر از روناس، بقیه محصولات دیگر را با استفاده از ماشین آلات انجام می دهم.
افق کویر: برخی از مالکان زمین، زمین های کشاورزی را تبدیل به خانه باغ کردند، نظرشما  در این باره چیست؟
این کار باعث بدبختی کشاورز است، نخاله های ساختمان را در زمین کشاورزی رها می کنند و با ساختن خانه باغ  باعث به وجود آوردن سایه در زمین کشاورزی می شوند و زمینی نیز برای کشاورز باقی نگذاشتندتا کشاورز از آن بهره برداری کند. اگر اداره  جهاد کشاورزی جلوی این کار را نگیرد. دیگر زمینی برای کشاورزی باقی نمی ماند.بدترین منطقه از نظر خانه باغ، منطقه حسین آباد است. مقصر  اصلی نیز جهاد کشاورزی نیست . مقصر اداره آب و برق می باشد که به مالکان زمین، مجوز آب و برق می دهند و اصلا  به فکر کشاورز که باید از زمین برداشت محصول کند، نیستند. 
افق کویر: از مشکلات کار کشاورزی بگویید؟
کار کشاورزی تمام مراحل آن مشکل است؛ ولی اگر کشاورزی زمین از خودش باشد مشکلاتش می تواند حل کند؛ زمین کشاورزی که از خودت نباشد، بخواهی کشاورزی انجام دهی، هیچ ارزشی ندارد.
افق کویر: چه صحبتی با  جوانها دارید؟
جوانهای زمانه الان که کاری انجام نمی دهند، فقط می خواهند یک شبه ارباب شوند،اگر جوانان امروزی در  هرکاری پس از گذشت سه شب، ارباب نشد، می گوید این شغل به درد نمی خورد  و آن شغل را رها می کند.در حالی که در هر شغلی  که می روی باید با آن شغل بسازی و تحمل داشته باشی.
 
برداشت بیش از 3 هزار تن پسته در بافق
پیرامون مشکلات کشاورزان بافقی فرصتی دست داد و به  سراغ  علی اکبر رحمتیان، رییس جهاد کشاورزی بافق رفتیم  و از وی سوال کردیم:
 افق کویر: با توجه به وضعیت کم آبی و خشک سالی در سالهای اخیر چرا اجازه حفر چاه در سالهای اخیر زیاد شده است؟
به مدیریت آب منطقه ای شهرستان بافق مراجعه شده و از آنها سوال کنید. 
افق کویر: با توجه به این که روناس یکی از محصولات کم آب خواه و دارای صرفه اقتصادی است چرا جهت افزایش کشت این محصول اقدامی صورت نمی گیرد؟
روناس گیاه کم آبخواهی محسوب نمی شود،به دلیل دوره رشدطولانی(حدود4سال) و نیاز آبی طی این چندسال ولی ازنقش مهم اصلاح بافت خاک و مقاوم به شوری این محصول نمی توان غافل شد.تادوسال پیش این محصول ازبازارفروش خوبی برخودارنبود وخوشبختانه ازسال گذشته بابرگزاری کارگاههای آموزشی وترغیب کشاورزان به کشت این محصول وبالا رفتن قیمت، سطح کشت نیزبه مروردرحال افزایش است.
افق کویر: با توجه به اینکه برخی از کشاورزان بافقی نسبت به قیمت کارشناسی ترمینال پسته گلایمند بودند و متاسفانه ترمینال داران نرخ را بسیار افزایش دادند، جهاد کشاورزی در این زمینه برای رفاه حال کشاورزان چه اقدامی انجام داده است؟
با برگزاری جلسات متعدد که باحضورکارشناسان جهاد کشاورزی،اداره صمت،تعزیرات حکومتی ،نظام صنفی ،پسته کاران  وترمینال داران شهرستان برگزار شد، این موضوع به نحواحسنت مدیریت گردید و باتوجه به اهمیت موضوع فرآوری این محصول در واحدهای ضبط پسته صنعتی با چاپ بنرواعلام نرخ ازکیلویی400تومان تا2000تومان که کاملا توافقی بین پسته کاران و واحدهای ضبط پسته می باشد،عمل گردید.تا بدین وسیله نه کشاورزان متضررشوند و نه ترمینال داران دلسرد.
افق کویر: برداشت پسته امسال در بافق چه میزان بوده است؟
بیش از3000تن پیش بینی کردیم که نسبت به سال گذشته25درصدافزایش نشان می دهد.
افق کویر: برای اینکه کشاورزان بافقی محصولات خود از جمله پسته را به قیمت مناسب بفروشند و دست دلالان در این زمینه کوتاه گردد، جهاد کشاورزی چه اقدامی انجام داده است؟
درصورت وجودمتقاضی اداره جهاد کشاورزی آمادگی دارد،باصدورمجوزوتحویل زمین وتسهیلات برای ایجاد واحدفرآوری و بسته بندی این محصول گران بها اقدام کند تا بدین وسیله  مراتب دست دلالان را کوتاه کند.
افق کویر: واحد ترویج جهاد کشاورزی جهت صرفه جویی در آب و افزایش محصولات پسته و خارج کردن شیوه سنتی به شیوه مدرنیته چه اقداماتی انجام داده است؟
اداره آموزش وترویج جهادکشاورزی بابرگزاری کارگاههای آموزشی ،اعزام تعدادی ازکشاورزان متقاضی برای بازدید از طرح های در حال اجرا واجرا شده استانی و خارج از استان(کرمان) دراجرای طرح آبیاریهای نوین ،آموزش چهره به چهره وترغیب کشاورزان به این امرحیاتی نقش مهمی دراین زمینه ایفانموده بطوری که طی چندسال اخیرحدود2000هکتارازاراضی کشاورزی این شهرستان زیرپوشش آبیاری نوین قرارگرفته واجرای طرح آبیاری کم فشارخصوصا،همچنان درحال افزایش است.