نمایش خبر نمایش خبر

اگر اعتراضات کارگران نبود صورتجلسه 09/06/1393تنظیم نمی شد

نماینده کارگران شرکت سنگ آهن مرکزی:

 به گزارش هفته نامه افق کویر، هفتمین جلسه ارائه گزارش کارگروه مطالبات مردمی و کارگران شرکت سنگ آهن مرکزی در محل مسجد جامع بافق با حضور مسئولین و جمعی از مردم شهرستان بافق برگزار گردید.
محمد رضا صباغیان، نماینده کارگران شرکت سنگ آهن مرکزی در هفتمین جلسه ارائه گزارش کارگروه مطالبات مردمی و کارگران شرکت سنگ آهن مرکزی ضمن تقدیر و تشکر از همراهی و حضور مردم و مسئولین در جلسه پرسش و پاسخ مطالبات مردمی اظهار داشت: احساس می شود همه به اجماع رسیده و در راه رسیدن به هدف مشترک تلاش و کوشش دارند.
وی افزود: در رابطه با گزارش 28/5درصد صحبتی نمی شود. صندوق خصوصی سازی اعلام کرده هنوز موفق به انجام 28/5درصد ازسهام شرکت سنگ آهن نشده و همچنان در اختیار دولت قرار دارد؛ البته این امر با پیگیری استاندار و دیگر مسئولین شهر محقق شد. 
صباغیان اشاره ای به تعیین تکلیف 15 درصد از سهام شرکت سنگ آهن داشت و تصریح کرد: حکم 15 درصد به وزیر دادگستری داده شد تا وی در این رابطه تعیین تکلیف نماید تا درصدی از آن به بافق تعلق گیرد که هنوز این امر محقق نشده است.
نماینده کارگران شرکت سنگ آهن مرکزی عنوان کرد: متأسفانه وضعیت مالی سنگ آهن خوب نیست و در این شرایط باید امید داشت تا طرح های صنایع جوار معدنی به سرانجام برسد.
وی با اشاره به این ضرب المثل که" زمانی که جیک جیک مستونت بود فکر زمستونت نبود" بیان داشت: شرکت در برهه ای از وضعیت مالی خوبی برخوردار بود به فکر احداث و راه اندازی چنین طرح هایی نبوده است و در حال حاضر با سختی و مشقت باید به دنبال اجرای آن باشد. 
وی ادامه داد: 9 ماه دیگر طول می کشد تا خط اعتباری بانک همراهی کرده و تأمین مالی و کار اساسی فولاد شرکت سنگ آهن آغاز شود، اما همت و پیگیری در رابطه با انعقاد قرارداد فولاد قابل تقدیر و تحسین است؛ اگر همین پیگیری ها انجام نشده بود هنوز کار بر روی زمین باقی می ماند.
 محمدرضا صباغیان تصریح کرد: تجهیز کارگاه گندله انجام شده و در صورتی که تا پایان سال کار شروع نشود مشخص می‌گردد تمام این کارها بازی بیش نیست. 
وی همچنین خواستار روز مزد دائم کارگران شرکت شد و یاد آور شد: طی دو ماه گذشته کارهای صورت گرفت و "یونس الستی " عضو هیئت مدیره صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد کشور و نیز عضو هیئت مدیره شرکت سنگ آهن مرکزی بافق پیرامون این موضوع نیز قول مساعد داد؛ اکنون باید به جد پیگیری در این رابطه انجام شود تا کار عملی گردد.
نماینده کارگران شرکت سنگ آهن گفت: خانواده های کارگران بازداشتی طی گفتگویی تلفنی با من خواستار بسته شدن پرونده آنان شدند. 
محمد رضا صباغیان خطاب به فرماندار بیان کرد: هدف خیرخواهی بوده است. خواهشمندیم با دید مثبت به این قضیه نگاه شود و در سایه همدلی و همراهی که همگان به آن توصیه دارند تصمیم گیری انجام شود تا خانواده های کارگران بازداشتی شرکت نیز از نگرانی و دلهره بیرون آیند؛ قطعاً اگر این اعتراضات نبود صورتجلسه 93/06/09 نیز تنظیم نمی‌شد. کمک شود تا کارها در سایه آرامش و همراهی پیش برود.
در بخش دیگری از این مراسم فرماندار بافق اظهار داشت: در جلسه گذشته یکی از نگرانی های اعضای کارگروه و مردم انعقاد قرارداد فولاد شرکت سنگ آهن مرکزی بود؛ خوشبختانه این امر با پیگیری و حضور مسئولین محقق گردید. کار، آغاز و پیشرفت اغلب طرح های فولادی تا کف زمین 30 الی 35 درصد پیشرفت دارد و ادامه کار نیز زمان بر است؛ امیدوارم طبق گفته مدیر عامل شرکت سنگ آهن تا پایان سال شاهد پیشرفت دو برابری طرح باشیم.
وی با اشاره به روند پیشرفت فولاد بافق گفت: مهمترین بحث فولاد ابویی تمدید پرداخت گندله با ظرفیت 5 میلیون تنی بود که با اجماع خوب مسئولین استان و شهرستان علیرغم مخالفت های صورت گرفته این امر محقق شد. در رابطه با انتقال گاز به این مجموعه نیز رایزنی هایی به منظور تخفیف با معاون وزیر نفت و رییس ملی شرکت گاز کشور انجام شد. در قبال آن، انتظاراتی نسبت به همکاری و همراهی انجام شده از براداران ابویی می رود. شهرستان از آنها حمایت جدی و قاطع کرد و شایسته است آنان نیز قدمی برای احداث و راه اندازی خط نورد کوره بلند و گندله بردارند. 
طلایی مقدم اضافه کرد: نگرانی تأمین خوراک طرح های صنایع جوار معدنی به کرباسیان معاون وزیر اعلام شد. عقل و منطق نیز این را نمی پسند که سنگ از کنار طرح های فولادی گذر کند و این طرح ها خود خوراکی نداشته باشند. 
وی ادامه داد: در صورتجلسه کارگروه احداث فولاد اسفنجی توسط مجتمع فلات مرکزی قید شده است. با پیگیری های انجام شده مقرر شد تا پایان دی ماه سالجاری برنده مناقصه اعلام شود و طرح در سفر ریاست جمهوری جانمایی محل آن آماده شود. انتظار هست ایمیدرو نیز برای تحقق حداقل خواسته شهرستان تلاش کند. 
فرماندار در ادامه اشاره ای به طرح های در حال ساخت کرد و تصریح نمود: زیر سازی محور بافق- یزد 90 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و با پیگیری مبلغ 7 میلیارد تومان برای روکش این محور اختصاص داده شده است. پلی کلینیک تأمین‌اجتماعی نیز با هماهنگی شرکت سنگ آهن یک ماه و نیم زودتر از موعد مقرر به بهره برداری می رسد. 
در بخش دیگری از این مراسم محمد جواد عسکری، مدیر عامل شرکت سنگ آهن مرکزی در هفتمین جلسه ارائه گزارش کارگروه مطالبات مردمی و کارگران شرکت سنگ آهن عنوان کرد: امروز در محافل مردم بافق صحبت از قیمت سنگ و فروش آن است. قیمت سنگ کاهش پیدا کرده است. با این روال باید مجموعه بزرگ را با 5460 نفر نیرو اداره کرد و از طرفی دیگر طرح های صنایع جوار معدنی نیز برای پیشرفت و توسعه نیاز به تأمین مالی دارد. برخی از دوستان نظراتی در سایت ها و برخی نشریات ارائه می دهند کاش قبل از آن رصدی انجام می شد و اطلاعات کامل را از شرکت سنگ آهن دریافت می کردند. 
وی افزود: در جلسه های قبل نیز اشاره کردم کاری باید شود تا وابستگی شهر به شرکت سنگ آهن کم شود، اما هر کسی در این رابطه تحلیلی کرد و نظری داد. 70 روز تعطیلی شرکت یکسری حسن و معایب داشت. حسن آن ایجاد همدلی و همراهی در بین مردم است که اکنون شاهد آن می باشیم و عیب آن این است که 1 سال حقوق را مصرف کردیم. 
عسکری با اشاره به وضعیت کنونی شرکت گفت: با وضعیت فروش سنگ تأمین شرایط مالی شرکت با مشکل روبرو است. در نیمه دوم سال 92 بحث ذخیره سازی و نقدینگی در دستور کار قرار گرفت. طبق دستور شخص وزیر 2 سال درآمد ذخیره شد به مبلغ 470 میلیارد تومان. الآن مجمع فوق العاده برگزار می شود تا با افزایش سرمایه بتوان با سود کمی که در اختیار است طرح ها را توسعه داد.