نمایش خبر نمایش خبر

اگر اصلاح حوزه های انتخابیه صورت بگیرد، عدالت برقرار می شود


رضیه زارع پور| به گزارش هفته نامه افق کویر در نشست خبری که چهار شنبه گذشته با حضور محمدصالح جوکار نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی با اصحاب رسانه برگزار شد. وی با اشاره به معضل تصفیه‌خانه یزد، بیان کرد: یکی از بی‌برنامگی‌هایی که در یزد مشاهده می‌شود، بحث تصفیه‌خانه است. چند سالی است که با این وضعیت روبرو هستیم و علی‌رغم اقدماتی که آبفا انجام داده، این تصفیه‌خانه مشکلاتی برای مردم شهرهای همجوار ایجاد کرده و اعتراض‌های زیادی در این باره از طرف مردم صورت گرفته است.
نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس عنوان کرد: در این زمینه چندین جلسه برگزار شده که یک بخش عمده‌ای از این پساب را مؤسسه کوثر قرار بوده برای باغ‌شهر انتقال دهد و علاوه بر مؤسسه کوثر، 10 شرکت دیگر هم مجوز انتقال پساب گرفته‌اند که متأسفانه تا به الآن یک لیتر هم انتقال داده نشده است.
جوکار افزود: دستگاه‌های متولی متأسفانه پیگیری جدی انجام نداده‌اند و به همین دلیل نامه‌ای به مدیران آبفا دادیم که تا یک ماه به این شرکت‌ها مهلت دهند و بعد از آن در صورت عدم اقدام مناسب، مجوز آنها لغو شود.
وی بیان کرد: اخیراً صورت جلسه‌ای تنظیم شده که بخشی از این پساب به منابع طبیعی و بخشی هم به شهرداری اختصاص پیدا کند که به این وسیله فضای سبز توسعه پیدا کند.
وی با اشاره به اینکه این مصوبه تنها روی کاغذ است و بعید است به جایی برسد، گفت: یکی از مجوزهایی که صادر شده، مربوط به یکی از معادن شهرستان‌ها است که منطقی و عقلانی نبود و نیاز به بررسی بیشتر داشته و دارد.
وی در ارتباط با مؤسسه کوثر گفت: این مؤسسه برای تأمین منابع مالی خط انتقال آب ایجاد شده که با بهره‌گیری از بعضی مزیت‌هایی که در استان وجود دارد، اعتبارها را تأمین کند.
نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس خاطرنشان کرد: اقدامات کوثر و عملکرد آنها برای ما هم راضی کننده نیست، این مؤسسه باید یک مؤسسه پویا، فعال، پر درآمد و مطابق با نیازهای آبی استان باشد.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: کوثر می‌‌توانست در زمینه انتقال آب خلیج فارس به یزد وارد شود و این مجوز در اصل به نام کوثر داده شد، اما آن طور که باید انجام می‌شد، صورت نگرفت.
جوکار خاطرنشان کرد: امیدوارم 150 و 500 میلیون متر مکعب آبی که از خلیج فارس به استان یزد اختصاص داده شده توسط مسئولان جدی گرفته شود تا شاهد ورود این آب‌ها به استان باشیم.
رئیس مجمع نمایندگان مجلس شورای اسلامی با اشاره به خط دوم انتقال آب زاینده‌رود به یزد، گفت: بخشی از لوله‌گذاری در این طرح انجام شده، اما سرعت آن پایین و کم است و آب از بهشت آباد به ‌صورت مستقل به استان یزد باید بیاید و به هیچ استان دیگری کار نداریم! 
وی خاطرنشان کرد: در نشستی که با وزیر نیرو داشتیم یک سری موافقت‌هایی انجام شد و قرار شد که از اعتبارات فاینانس برای این طرح استفاده شود، اما به صورت نهایی مقرر شده که تا یک ماه دیگر محل تأمین اعتبار آب فراهم شود.
نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس با اشاره به ایجاد باغشهر تفت توسط مؤسسه کوثر، گفت: هدف این باغشهر تأمین منابع آبی بوده و نباید هدف اصلی در حاشیه قرار گیرد یا آن را گم کنیم؛ متاسفانه بعضی از رسانه‌ها به دنبال این هستند که تیتری بزنند و ذهن مردم را درگیر کنند. روزنامه‌نگاری یک رسالت است که متأسفانه برخی این رسالت را در نظر ندارند.
در ادامه جوکار در مورد معادن عنوان کرد: برابر قانون، یکی از معادن باید 939 میلیارد تومان پرداخت کند که از این میزان 20 درصد مربوط به استان یزد است که تنها 40 میلیارد تومان آن پرداخت شده است.
رئیس مجمع نمایندگان مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: کل 20 درصد استان یزد از این مبلغ 188 میلیارد تومان است که دوبرابر بودجه عمرانی استان یزد به حساب می‌آید.
وی افزود: در 9 ماهه اول سال 93 مبلغ 479 میلیارد بوده که کلاً 300 میلیارد تومان پرداخت شده و با بدهی قبلی، مجموعه بدهی این معدن یک هزار و 70 میلیارد تومان است.
رئیس مجمع نمایندگان مجلس شورای اسلامی در پاسخ به یکی از خبرنگاران مبنی بر وضعیت دانشگاه‌ها، گفت: متأسفانه در یکی از دانشگاه‌های بزرگ دولتی استان یزد نماینده مرکز یزد در مجلس را از عضویت هیئت علمی حذف کردند و ما ارتباطی با این دانشگاه نداریم، اما با دیگر دانشگاه‌ها رابطه داریم و وضعیت آنها را بررسی می‌کنیم.
وی در پاسخ به یکی از خبرنگاران در مورد تسویه معوقات بانکی تولید کنندگان گفت: در مجلس مصوبه حمایت از تولید ملی مصوب شد که یکی از بندهای این مصوبه، تسویه بدهی‌های واحدهای تولیدی است.خیلی از مشکلاتی که در این رابطه بین تولیدکنندگان و بانک‌ها و مؤسسات وجود داشت به وسیله این قانون حل شد و تولید کنندگان می‌توانند با قیمت ارز زمان دریافت تسهیلات، بدهی‌های خود را پرداخت کنند. عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به وضعیت آبیاری محصولات کشاورزی، گفت: به دلیل اینکه کار فعلی ما سنتی است و از فعالیت‌های علمی و مهندسی بهره نمی‌گیریم، در حال حاضر آب هدر می‌رود.
جوکار خاطرنشان کرد: اگر کشاورزان به سمت آبیاری مکانیزه که 80 درصد هزینه‌های آن را دولت پرداخت می‌کند بروند، مصرف آب در یزد کم می‌شود به گونه‌ای که گلخانه‌ها الآن مصرف آب را به یک دهم مصرف آب در کشاورزی سنتی کاهش داده اند.در ادامه
رئیس مجمع نمایندگان مجلس شورای اسلامی با بافت تاریخی یزد اشاره کرد و افزود: متأسفانه بافت تاریخی ما دچار یک سلیقه زدگی شده و بیشترین تخریب بافت تاریخی یزد به دلیل همین عدم مدیریت مناسب است.
وی با تأکید بر اینکه نامه‌ای به رئیس جمهور با امضای حدود 90 نماینده مجلس در ارتباط با حفاظت از بافت تاریخی یزد آماده شده، گفت: به دنبال این نیستیم که همه این بافت به عنوان بافت تاریخی مطرح شود و راه را بر مردم ببندیم؛ بلکه باید یک سری مناطقی را مشخص کرده و در این مناطق سرمایه‌گذاری کنیم.
نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس تصریح کرد: در سال 93 بحث اصلاح حوزه‌های انتخابیه مطرح و مصوب شد که یک نماینده به یزد اضافه شود، اما در جلسه علنی مجلس رأی نیاورد. قانون افزایش نمایندگان مجلس هفت سال زمین مانده است.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: قرار شده که وزارت کشور طرح افزایش نمایندگان را برای مجلس بیاورد، اما این طرح هنوز به مجلس نیامده و با وجود اینکه هفت سال از زمان افزایش نمایندگان گذشته، هنوز این طرح عملی نشده است.
جوکار افزود: اصلاح حوزه‌های انتخابیه الآن در دست بررسی است و پیشنهاداتی در ارتباط با این موضوع مطرح شده و اگر صورت بگیرد، تا حدی عدالت برقرار می‌شود.
رئیس مجمع نمایندگان مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مشخص نیست این طرح در کمیسیون رأی بیاورد، گفت: هفته آینده کمیسیون این موضوع را با حضور نماینده‌های استان بررسی می‌کند.
وی در ارتباط با نرخ بیکاری گفت: یک سری آمارها توسط مسئولان ارائه می شود که این آمارها را نمی توان مد نظر قرار داد؛ چرا که یک سری آمارها را هم مردم در کف بازارها احساس می کنند.
رئیس مجمع نمایندگان استان یزد گفت: باید با افزایش فعالیت ها در زمینه حرفه آموزی و حمایت از تولید اقدام به ایجاد اشتغال و کاهش نرخ بیکاری در جامعه کنیم.