نمایش خبر نمایش خبر

اولین مدرسه هوشمند در بافق

اولین مدرسه هوشمند در بافقهفته نامه افق کویر به بهانه راه اندازی اولین مدرسه هوشمند در شهرستان بافق گفتگویی با مؤسس این مدرسه انجام داده است.
افق کویر: لطفاً خودتان را معرفی کنید:
"سادات الزهرا میرغنی زاده بافقی"، در سال 1361 در خانواده ای مذهبی چشم به دنیا گشودم. پدرم در زمان تولدم دانشجوی پزشکی دانشگاه تهران بودند، لذا تا سن 12 سالگی در تهران زندگی و تحصیل کردم. در سال 1372 جهت گذراندن طرح پدر به یزد منتقل شدیم و ادامه تحصیلات را در آموزشگاههای یزد گذراندم. در سال 1379 در دانشگاه یزد پذیرفته شده و در سال 1384 از دانشگاه با مدرک مهندسی نرم افزار کامپیوتر فارغ التحصیل گردیدم. 
افق کویر: چگونه شد به این کار روی آوردید؟
پس از اتمام تحصیل در شرکتهای مختلف به عنوان برنامه نویس، مشغول به کار شدم؛ اما مرا راضی نمی کرد، تا اینکه به دلیل علاقه وافرم به بچه ها در سال 1387 به فکر تأسیس مهدکودکی افتادم که از امکانات دیجیتال برخوردار باشد. هدف از تأسیس این مهد نظارت خانواده ها بر نحوه نگهداری و آموزش کودکان از منزل یا محل کار و برقراری ارتباط تصویری ایشان با هم و نیز آموزش نرم افزارهای مفید و اصولاً کار صحیح با کامپیوتر به کودکان بود. در حال مهیا کردن مقدمات کار بودم که بالاجبار بدلیل موقعیت کاری همسرم به بافق نقل مکان نمودیم. در بافق نیز بدلیل ضعف در امکانات اینترنت و عدم آشنایی خودم با ظرفیت شهرستان برنامه مهد دیجیتالی منتفی شد. بعد از چند سال بحث خصوصی سازی آمادگی ها مطرح شد؛ بنابراین سعی کردم نسبت به تأسیس مرکز پیش دبستانی اقدام نمایم که به دلیل عدم حد نصاب امتیاز، موفق به اخذ مجوز نشدم. در سال بعد به علت بحث جدیدی که در آموزش پرورش باب شده بود با عنوان هوشمند سازی و نزدیک بودن آن به هدفم؛ مرا بر آن داشت این بار با عزمی جزم، از طریق پدر همسرم که بازنشسته فرهنگی بودند اقدام به تأسیس پیش دبستانی نمودم که به حول و قوه الهی و با مساعدت ریاست محترم آموزش پرورش وقت بافق در سال 1392 مجوز تأسیس پیش دبستانی را از اداره اخذ کردم. ابتدا با 2 نوآموز و یک کیت هوشمند سازی در یک کلاس در دبستان انقلاب شروع شد. آن سال با افزایش تعداد نوآموز به 14 نفر و طراحی چند محتوای آموزشی گذشت. 
سال بعد-1393- به دلیل استقبال زیاد و با مساعدت و اجازه ریاست محترم سنگ آهن مرکزی، ساختمان علمی کاربردی را اجاره کرده و با تهیه امکانات جدید از قبیل تهیه 3 تخته هوشمند، نرم افزار مدیریت مدارس هوشمند، طراحی سایت برای آموزشگاه، ایجاد شبکه داخلی و دسترسی کلاسها به اینترنت، تهیه چاپگر و اسکنر، ایجاد کارگاه کامپیوتر و ایجاد محتواهای جدید در خدمت 98 نوآموز در شهرستان بودم.
افق کویر چه خدماتی به نوآموزان ارائه می دهید؟
 در کنار آموزشهای پایه ای در پیش دبستانی ،برگزاری کارگاه کامپیوتر برای نوآموزان علاقه مند و آموزشهای ابتدایی کار با تبلت و نیز برگزاری کلاسهای فوق برنامه مرتبط با ارتقای کیفی آموزش پیش دبستانی نیز از دیگر خدمات ما در طول سال تحصیلی گذشته بوده است. امسال بدلیل کاربردهای مفیدتر و کاراتر هوشمندسازی در پایه های بالاتر، به مدد خداوند متعال و با مساعدتهای آموزش پرورش شهرستان و پیگیریهای ریاست و معاونت محترم اقدام به تأسیس یک مرکز ابتدایی نموده تا بتوانیم این بحث نو و بروز را در شهرستان ارتقا داده و شهرستان را در مقایسه با سایر شهرستانها به لحاظ کیفیت آموزشی به سطوح بالا برسانیم، چون معتقدم فرزندان بافق لایق بهترینها هستند؛ چرا که بهترینند و نباید از بچه های کشور چیزی کمتر داشته باشند؛ البته ره صد ساله را نمی شود یک شبه پیمود. هر سال که بگذرد سعی می کنیم امکانات را با توکل به خداوند و  مدد همشهریان عزیز به حد غایی برسانیم؛ هرچند به لحاظ امکانات، ضعفهای شبکه ای در کشور هست، اما تمام تلاشمان را می کنیم تا به هدف نهایی و هوشمندسازی واقعی برسیم. 
افق کویر مدرسه هوشمند به چه مدرسه ای گفته می شود؟
نهایت مدرسه هوشمند بطور خلاصه مدرسه اي است که در آن روند اجراي کليه فرآيندها اعم از مديريت، نظارت، کنترل، ياددهي – يادگيري، منابع آموزشي و کمک آموزشي، ارزشيابي، اسناد و امور دفتري، ارتباطات و مباني توسعه آنها، مبتني بر فاوا (فناوری اطلاعات و ارتباطات) و در جهت بهبود نظام آموزشي و تربيتي پژوهش محور طراحي شده است.
افق کویرصحبت پایانی:
در پایان لازم می دانم از خانواده ام اللخصوص جناب حاج آقای صدر پدر همسرم که به بنده اعتماد کرده و سابقه درخشانشان را در اختیار من و فرزندان بافق به امانت سپردند؛ پدر و همسر عزیزم که در پیشرفت و اعتلای این هدف مرا همراهی نمودند؛از مدیران محترم شهرستان بافق که در راستای ارتقای بافقمان قدم بر می دارند و از فکرهای نو و جدید استقبال می کنند و نیز از خیّرین محترمی که در کمک به راه اندازی مرکز قدوم خیرشان همراه ما بود تشکر ویژه داشته باشم؛ و البتّه از یارانم درسیستم آموزشی که بدون حضور و کمک ایشان این امر میسر نخواهد بود، سپاسگزارم.