نمایش خبر نمایش خبر

اورژانس بافق نیازمند کد دوم شهری است

اورژانس بافق نیازمند کد دوم شهری استاکرم عباسی| بیماری ها و حوادث اورژانس به مواردی اطلاق می گردند که در صورت عدم ارائه به موقع اقدامات امدادی - درمانی، منجر به صدمات عضوی و یا جانی و نیز مشکلات روانی بیمار می شود. در کشورهای مختلف جهان برای کاستن از عوارض و مرگ و میر ناشی از بیماری ها و حوادث اورژانس، سیستمی موفق و کارآمد با عنوان " خدمات فوریت های پزشکی یا EMS" طراحی شده است که وظیفه این سیستم، ارائه خدمات درمانی بر بالین بیمار در موارد اورژانس و در صورت نیاز، انتقال به مراکز درمانی است. این سیستم در ایران با عنوان فوریت های پزشکی 115شناخته می شود.
هفته نامه افق کویر برای آشنایی خوانندگان با این قشر گفتگویی با یکی از خدمتگزاران این حرفه انجام داده است:
افق کویر: لطفاً خودتان را معرفی کنید:
 سعید ملک زاده هستم، دارای مدرک کارشناسی پرستاری از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، از سال 1380 درمرکزفوریتهای پزشکی 115 شهرستان به انجام وظیفه مشغول بوده و ازسال 1389بعنوان سرپرست این مرکز درخدمت همشهریان گرامی می باشم. 
افق کویر وضعیت نیرو در اورژانس115 چگونه است؟
 درحال حاضر اورژانس 115شهرستان دارای دو پایگاه جاده ای در مسجدابوالفضل و روستای کوشک و یک پایگاه شهری و مجموعاً با 19نفر نیرو درخدمت مردم شریف بافق می باشد و به حول و قوه الهی بزودی پایگاه اورژانس جاده ای سبزدشت که درحال حاضر پاره وقت دایر است بصورت 24ساعته درخدمت مردم خواهد بود.
افق کویر شرایط کار در اورژانس چگونه است؟
 کار در اورژانس شرایط خاص خودش را دارد. استرس جزء لاینفک این شغل هست، چون اولاً باید برای هرنوع حادثه با هر تعداد مصدوم آمادگی داشته باشیم و ثانیاً در صحنه حادثه جدا از خطراتی که تهدیدیدمان می کند باید اینقدر مهارت و توانایی داشته باشیم که در آن شرایط بتوانیم بخوبی انجام وظیفه کنیم. با این وجود در آن شرایط خیلی به پرسنل کارآزموده اورژانس  استرس وارد می شود، حتی اگر چندین سال سابقه کار داشته باشید.
افق کویر اورژانس بافق با چه کمبودهایی روبرو است؟
 درحال حاضر باتوجه به اینکه وظیفه پرسنل اورژانس ثابت سازی و بی حرکت سازی مصدوم،کنترل و حفظ علایم حیاتی و انتقال صحیح و اصولی بیماران و یا مصدومین است مشکلی در تجهیزات نداریم؛ البته اگر آمبولانس های موجود از نظر مدل به روز باشند؛ قطعاً بیماران راحت تر خواهند بود.
افق کویر گاهاً مردم از دیر رسیدن اورژانس در صحنه حادثه گلایه مند هستند در این رابطه توضیحاتی ارائه دهید.
از آنجا که در زمان بروز حوادث و بیماری بدلیل شرایط استرس زا هر ثانیه برای بیمار و اطرافیان چندین برابراحساس می شود طبیعی است که شهروندان حضور اورژانس را باتأخیر اعلام کنند، این درحالی است که باتوجه به ضبط تماسهای انجام شده و ثبت زمانها و رکورد گیری تاکنون تأخیرعمدی مشاهده نشده است؛ البته توجه داشته باشید که در پایگاه شهری اورژانس115 تنها یک کد در هر شیفت فعال است و مأموریت های ناشی از حوادث همزمان با تأخیر انجام می شود و برپایی و راه اندازی کد دوم پایگاه شهری مورد نیازاست که درحال پیگیری است. 
افق کویر لطفاً خاطره ای تلخ و شیرین از دوران فعالیت خود در اورژانس 115 را برای خوانندگان بیان کنید: 
اکثر خاطرات پرسنل اورژانس تلخ و ناگوارهست اشاره به هرکدام ازآنها خاطرخوانندگان هفته نامه را مکدر می کند پس اجازه بدهید آن خاطرات پیش خودمان بمانند گرچه بعضی از آنها پس از گذشت سالها هنوز از ذهنمان پاک نشده اند؛ شاید شما ویاخوانندگان گرامی فکرکنید صحنه های تصادف و جراحت های مصدومین بیشترین فشار روحی و استرس را به ما وارد می کند؛ اما گاهی دیدن مادری که فرزندش را در اثر بیماری از دست می دهد و برای معاینه و تأییدفوت به منزلش می رویم و یاخانواده ای که فرزندشان در اثر اعتیاد دچار شرایط بدجسمانی و پرخطرشده و هرلحظه امکان از دست دادن حیاتش هست، خیلی در روحیه پرسنل اثر می گذارد من حتی گریه پرسنل را دیده ام. صورت غم گرفته آنها در بعضی از حوادث طوریست که انگار فرد آسیب دیده از اقوام نزدیک آنها بوده است؛ اما در مورد خاطره شیرین من و یا همکارانم وقتی بعضی از افرادی رامی بینیم که شرایط پرخطری را دریک حادثه ای داشته اند؛ اما بایاری خداوندتوانسته ایم کاری برای آنها انجام بدهیم و الآن زنده و سالم هستند خیلی خوشحال می شویم.
افق کویرسخن پایانی:
شهروندان عزیز بدون عجله و باحوصله رانندگی کنند کمربند و کلاه ایمنی را جزء لاینفک رانندگی بدانند. جوانان عزیز از موتور بعنوان وسیله تفریح استفاده نکنند. از انجام حرکت های نمایشی جداًخودداری کنند. این اقدامات نمایشی بسیار خطرناک است و گاهی به قیمت از دست دادن جانشان تمام خواهدشد. 
در زمان بروزحوادث جاده ای در ابتدا ضمن حفظ خونسردی با عوامل امدادی تماس بگیرند بااحتیاط فراوان خودروهای درحال تردد را مطلع نمایند؛ اگرآموزش امداد و نجات ندیده اند از جابجایی مصدومان خودداری کنند؛ اگرتوانایی امدادرسانی ندارند از ازدحام وایجاد ترافیک دوری کنند.