شناسه : 21706429
زاده رحماني:


هفته دولت است و اين بهانه اي شد كه به سراغ محمد زاده رحماني فرماندار شهرستان بافق رفته و با ايشان مصاحبه كوتاهي داشته باشيم.........
زاده رحماني:

هفته دولت است و اين بهانه اي شد كه به سراغ محمد زاده رحماني فرماندار شهرستان بافق رفته و با ايشان مصاحبه كوتاهي داشته باشيم.
زاده رحماني اصالتاً اهل استان كرمان است ولي تقريبا تمامي سوابق كاري او به استان يزد بر مي گردد. دانش آموخته دانشگاه دولتي مازندران است و كار خود را از سال 1378 در سازمان جهاد سازندگي يزد شروع كرده است؛ به ترتیب دارای مناصب کارشناسی و مدیریتی در سازمان جهاد سازندگی (سابق)، سازمان تعاون روستایی استان، فرمانداری مهریز، دفتر آموزش و پژوهش استانداری و فرمانداری خاتم بوده و از آبان ماه سال 95 به عنوان فرماندار بافق منصوب شده است.
وی انجام فعالیت های آموزشی و پژوهشی را نیز از نظر دور نداشته و به همین جهت در سال 1382 به عضویت انجمن نخبگان استان یزد درآمده  و از آن سال در مراکز آموزش عالی هم تدریس می نماید، کتب و مقالاتی را نیز ترجمه نموده و هر از چندگاهی مطالب و مقالاتش را در نشریات و سایت ها منتشر می کند.
 با این پیش زمینه، سوالاتی را با وی در میان گذاشتیم که از نظر شما می گذرد:
افق کویر:   دولت تدبیر و امید در چه شرایطی استان یزد را تحویل گرفت؟ چه مشکلاتی وجود داشت؟
عمده مشکلاتی که وجود داشت، مسایل و مشکلات کلان بود که به استان هم تسری پیدا کرده بود. مشکلاتی از قبیل تقریبا صفر شدن بودجه عمرانی، عدم تخصیص بودجه جاری ادارات به نحوی که در اواخر سال 1391 و اوایل سال 1392 اغلب ادارات و دستگاه ها برای پرداخت حقوق و مزایای کارکنان خود با مشکل مواجه شده بودند و به قول یکی از مدیران ارشد و باسابقه، دولت و اقتصاد کشور در آن موقع مانند بیماری بود که دارای حیات نباتی بود.
افق کویر:    در مدت 4 سال گذشته چه اقداماتی توسط دولت برای توسعه استان و همچنین توسعه بافق صورت گرفت؟
به نظر اینجانب، مهمترین اقدامی که صورت گرفت ایجاد انضباط مالی، توجه به مقوله آمایش سرزمین و تعیین اولویت ها برای هر شهرستان بود و نتیجه آن این است که با تکمیل و گسترش خدمات زیربنایی شامل آبرسانی، گازرسانی، جاده دسترسی، فیبر نوری و ... تا آخرین شهرهای استان از لحاظ بعد مسافت و تا اعماق روستاهای بالای 20 خانوار زمینه جذب سرمایه گذاری و ایجاد تحرک شروع شده و نتیجه آن تاسیس و راه اندازی واحدهای تولیدی و خدماتی است که هر روز اخبار آن را از جای جای استان می شنوید.
و اما در خصوص بافق، متاسفانه این شهرستان میراث دار مشکلات زیادی بود که از گذشته به ارث رسیده بود و مهمترین آن عدم احساس امنیت سرمایه گذاری بود. همین که در این مدت اولین کارخانه بخش خصوصی تحت عنوان مجتمع آهن و فولاد بافق احداث و راه اندازی شده و محصولات خود را به خارج از کشور صادر می کند و اولین کارخانه بخش خصوصی تولید گندله در شهرک صنعتی بافق کار خود را شروع کرده و این رویدادها به این معنی است که طلسم سرمایه گذاری بخش خصوصی در بافق شکسته شده و من بعد فقط برای توسعه صنایع جوار معدنی نباید فقط روی مجموعه شرکت سنگ آهن مرکزی متمرکز شد هر چند در این مجموعه هم اتفاقات خوبی افتاده و علاوه بر پروژه گندله سه چاهون که پیشرفت فیزیکی حدود 40 درصد دارد، ساخت واحدهای جوار معدنی دیگر هم در ماه های آینده شروع می شود.  
گذشته از این، در چهار سال گذشته، گازرسانی به شهرستان بافق شروع و در شهر و محدوده شهر به اتمام رسیده و در حال حاضر عملیات گازرسانی در دهستان سبزدشت در حال انجام است و در چند ماه آینده به اتمام می رسد.
بزرگراه بافق - یزد به یک پروژه فرسایشی تبدیل شده بود که از یک سال پیش شتاب گرفته و در بهمن ماه سال گذشته حدود 16 کیلومتر و در شهریورماه جاری 6 کیلومتر دیگر زیر عبور رفت و امیدواریم 6 کیلومتر دیگر نیز در ماه های آینده زیر عبور رود و 14 کیلومتر باقیمانده نیز تقریبا از لحاظ زیرسازی حدود 80 درصد پیشرفت فیزیکی دارد. البته در جاده سازی، اقدامات دولت محدود به بزرگراه یزد - بافق نبوده و تکمیل محور نوق آغاز گردیده و قسمتی از محور بافق - بهاباد نیز دو بانده شده و ادامه آن در حال انجام است. در حوزه راه های روستایی نیز تمام روستاهای بالای 20 خانوار که فاقد راه دسترسی آسفالته نبودند، از این نعمت برخوردار و ما هم اکنون به راه های آبادی های چاه های کشاورزی پیرامون شهر پرداخته ایم.
در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می توان ادعا کرد که تقریبا تمامی اقدامات اساسی این حوزه در این دولت شروع و تداوم یافته است و تقریبا اعتبارات این حوزه تا 10 برابر افزایش و با قداماتی که شهرداری بافق نموده و همچنین تحرک کمپ های کویرنوردی، تاسیس موزه ها و شروع به کار اقامتگاه های بوم گردی و ... بافق به نگین گردشگری استان تبدیل شده است.
در حوزه سلامت، اقدامات ذیل سند تحول سلامت در این شهرستان نیز مانند بقیه نقاط استان انجام شده و تقریبا تمامی مراکز بهداشی و درمانی شهرستان نوسازی یا بهسازی شده و علاوه بر احداث و راه اندازی پلی کلینیک تامین اجتماعی، کلینیک تخصصی بیمارستان ولیعصر (عج) نیز تکمیل و آماده بهره برداری است و پیمانکار بیمارستان 96 تختخوابه نیز فعال است و به زودی وارد فاز اجرای تاسیسات بیمارستان می شود.
در حوزه آموزش و پرورش نیز اقدامات اساسی و زیربنایی صورت گرفته به طوری که با مشارکت خیرین مدرسه ساز، در سال گذشته دو آموزشگاه افتتاح شد و یک آموزشگاه نیز در شرف افتتاح است و 4 پروژه آموزشی نیز در دست اجراست ولی با همه این اقدامات باید اذعان کرد که آموزش و پرورش بافق یکی از محرومترین نواحی و ادارات آموزش و پرورش استان است و هنوز مدارس دو شیفته در این شهر دایر است و عمر برخی از ساختمان های آموزشی به بیش از 4 دهه می رسد.
در حوزه ورزش و جوانان، اقدامات اساسی و زیربنایی خوبی صورت گرفته به نحوی که علاوه بر احداث دو میدان چمن مصنوعی در دو روستا و در برنامه داشتن دو روستای دیگر، در حال حاضر5 پروژه بزرگ ورزشی آماده بهره برداری است که از آن جمله می توان به مجموعه 1200 نفره و سالن اختصاصی شمشیربازی اشاره کرد. تیم های فوتبال بافق سرآمد استان هستند و بافق به عنوان قطب ورزش تیر و کمان، هندبال، موتورسواری و ... استان مطرح شده است 
در بخش کشاورزی هم پیگیر افزایش عمودی تولید دو محصول استراتژیک خرما و پسته بوده ایم و ایجاد پهنه صنایع غذایی جهت استقرار صنایع جانبی و تبدیلی بخش کشاورزی در شهرستان نهایی شده است.
افق کویر:   عوامل رشد بیکاری در استان چیست و در این مدت چه اقداماتی برایش صورت گرفت؟
به نظر اینجانب، مهمترین این اقدامات رصد وضعیت واحدهای تولیدی و خدماتی در استان و رفع موانع آنها بوده است. برای مثال، این که در شرایط اقتصادی بد سال های بین 1390 تا 1394 واحدهای کاشی و سرامیک متعددی در سراسر کشور تعطیل شد ولی در استان یزد نه تنها واحدی تعطیل نشد و بلکه حتی واحدهای جدید نیز ساخته و راه اندازی شد نتیجه عملکرد خوب تیم اقتصادی دولت در استان و البته قبل از آن هنر مدیریت یزدی های کارآفرین است.
و اما در بافق، تمرکز اصلی اشتغالزایی روی حفظ اشتغال موجود و ایجاد و توسعه واحدهای جدید بوده است. خوشبختانه اشتغال موجود حفظ شده و در 2 سال گذشته فقط  140 نفر مشمول بیمه بیکاری می شوند و در مقابل 1360 نفر به شاغلین شهرستان اضافه می شود به معنی رشد مثبت و ایجاد اشتغال است. البته ظرفیت های جدیدی در صنعت حمل و نقل و گردشگری ایجاد شده و افرادی هم در این دو حوزه مشغول شده و در آینده بر تعداد آنها اقزوده می شود.
افق کویر:    وضعیت انتقال آب به استان چگونه است و به نظر شما برای حل بحران آب چه بایدد کرد؟
در خصوص وضعیت انتقال آب که استاندار محترم و معاون محترم هماهنگی امور عمرانی استاندار، در مقاطع مختلف، صحبت و وضعیت آن را تشریح کرده اند.پبه نظر اینجانب، علاوه بر انتقال آب از حوزه های دیگر می توان به منابع آب شیرین برخی از سفره های پایدار استان هم توجه داشت. مثلا با خرید چند حلقه چاه کشاورزی در مروست که کمترین افت سالیانه را در مقایسه با سایر مناطق استان دارد، می توان آب شرب مورد نیاز استان را تامین کرد.
افق کویر:    در بحث مهاجرین غیرقانونی، وضعیت بافق چگونه است و برای مقابله با آنها چه اقداماتی صورت گرفته است؟
شهرستان بافق جزو مناطق ممنوعه برای حضور اتباع و مهاجرین خارجی است اما در مسیر تردد اتباع خارجی غیرمجاز از سمت استان کرمان به یزد و نواحی مرکزی قرار گرفته که تدابیری اندیشیده شده ولی برای مقابله کامل با این پدیده نیاز به افزایش امکانات و تجهیزات ناجا در منطقه و قبل از آن انجام اقدامات سختگیرانه در استان های مرزی است.
افق کویر:    نظر شما در مورد محیط زیست چیست و چه کارهایی در بافق صورت گرفته است؟
اینجانب خود عضو تشکل های زیست محیطی استان هستم و حامی محیط زیست؛ اقداماتی که در بافق صورت گرفته علاوه بر محیط بانان اداره حفاظت محیط زیست، مدیون فعالان اجتماعی و رسانه ای محیط زیست است.پ
ضمنا کارخانجات و صنایع مستقر در شهرستان نیز به سمت تبدیل شدن به صنعت سبز حرکت کرده اند.
افق کویر:    ارتباط شما با مدیران استان چطور است؟
خدا را شکر ارتباط و تعامل خوبی برقرار است و یادم است  در سال 1394 که فرماندار خاتم بودم 156 مدیر ارشد استانی و کشوری را به شهرستان دعوت و حداکثر استفاده را از ظرفیت این مدیران که غالبا هم دلسوز هستند به عمل آوردم. این رویه و همچنین افزایش تدریجی اعتبارات شهرستان بافق در حوزه های مختلف را نیز با گستره بیشتری ادامه می دهم.
افق کویر:   سوال آخر این که شما بافق را چطور می بینید؟
شهرستانی با ظرفیت های فراوان و نیروی انسانی مستعد که سعی داریم با افزایش همگرایی آن با مرکز استان، ظرفیت های بالقوه را به حالت بالفعل تیدیل کنیم.