نمایش خبر نمایش خبر

انتظارات از فرماندار موقت بافق


فرماندار بافق تغییر کرد و سکان فرمانداری بافق  به دست «محمد علی شاه حسینی» رسید؛هر چند که وی به عنوان سرپرست تعیین شده؛ و آن گونه که در حکمش از سوی استانداری یزد آمده است: « با حفظ سمت به عنوان "سرپرست فرمانداری شهرستان بافق" منصوب گردیده است؛ ولی از صبغه استانداری بر می اید که به وی اکتفا خواهد کرد و فرماندار آینده بافق شاه حسینی خواهد بود.
اگرچه سخن درباره ظرفیت و پتانسیل های بافق در اینجا مجالی ندارد؛ ولی مردم از فرمانداری انتظاراتی دارند که خواهان آن هستند تا فرماندار جدید آن را سیاست و روش کاری خود قرار دهد.
بافق، شهری است معدنی که از کشاورزی فاصله گرفته است؛ در طول سالیان پیشین بر محصولات خرما و پسته، کار شده و به مدد سرمایه گذاران رفسنجانی و کرمانی، مناطق حسن آباد به زیر کشت پسته رفته و درآمدهای میلیاردی از این محصول نصیب آنها شده است!  بافقی ها تمایل به کشت خرما داشته و از این محصول عایداتی به دست آورده اند؛ مشکل موجود خرده مالکی در بافق بوده که نتوانسته اند از خرما و پسته سودی عاید چرخ اقتصادی جامعه کنند.
در موضوع معدن هم همین مسئله وجود دارد!برخی شرکت‌های پیمانکاری وارد معدن شدند که در طول این چندین سال سودهای کلانی بدست آورده اند؛ ولی حاضر نشده تا این انباشت درآمد را در بافق خرج کنند و ترجیح داده به شهرهای خود برده و حتی دفتر کاری در بافق ندارند! تنها چیزی که برای بافق مانده است کار در معدن و دریافت حقوق هست!
مساله دیگر، کارگران غیربومی است که در معدن مشغول به کار بوده و حضور آنها؛ گرچه موجب رشد توسعه برخی معادن می شود؛ اما بر بافت فرهنگی شهر تاثیر گذاشته و لازم است در این خصوص تدبیری لحاظ شود و بهترین روش ساخت شهرک های مخصوص آنها هست؛ مانند چیزی که در ساخت شهرک آهن شهر بافق اتفاق افتاد و کارگران و مهندسین غیربومی در آنجا سکونت گزیدند!
موضوع دیگر افزایش نرخ زمین در بافق هست که بنا بر گفته استاندار یزد به نسبت شهرهای دیگر چشمگیر می باشد. به نظر می رسد، فرماندار جدید از طریق واگذاری اراضی به تعاونی های مسکن و افزایش کاربری اراضی می تواند جلو رشد حبابی این اراضی را سد کند؛ در غیر اینصورت جوانانی که دنبال ساخت خانه و سر پناهی برای آینده خود هستند می بایست اراضی را به قیمت های گران خرید کنند.
نکته دیگر برخی تناقض بر سر خطوط مرزی بافق با همسایگانش وجود دارد که عین استخوان در گلو مانده است!تدبیر فرمانداران بر حل این معضل بوده است؛ اما نتوانستند این «مو را از  آرد بیرون بکشند»
حرف دیگر، بافق در شاهراه مواد مخدر قرار دارد و ایجاد پاسگاه انتظامی در مبادی ورودی این شهر ضروری خواهد بود .
حال امیدوارم بوده تا فرماندار جدید؛ تمام توان خود را به کار گرفته تا با استفاده از ظرفیت نخبگان و دلسوزان شهر مسایل و مشکلات شهر را حل و فصل نماید.
 
محمد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌حسین تشکری بافقی