نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

امامزاده پول ندارد، حقوق شما را بدهد!

امامزاده پول ندارد، حقوق شما را بدهد!


امامزاده پول ندارد، حقوق شما را بدهد!

به گزارش هفته‌نامه افق‌کویر؛ طی تماسی به دفتر هفته‌نامه افق‌کویر و شکایت یک خانم 45 ساله مبنی برا ین که چرا در صدای افق پیامک‌ها به طور کامل چاپ نمی‌شود یا مسئولین پاسخگوی مشکلات مردم نمی‌باشند، خواستیم توضیحاتی بیشتر در این رابطه بشنویم:
وی به خبرنگار هفته نامه افق کویر گفت: سه نفر از خدام امام زاده را اخراج نموده‌اند. پیام آن را به افق کویر فرستادیم؛ ولی پیگیری انجام نگرفت و حتی جاهایی از پیام را نقطه چین گذاشته بودند و الان با صراحت می‌گویم حاضریم که برای مصاحبه به دفتر افق‌کویر بیایم تا با مسئولین و مردم شهرستان درد و دل کنیم.
بعد از گذشت نیم ساعتی دو نفر مرد  وارد دفتر شده و اعلام نمودند افرادی هستند که از آستان متبرک امامزاده عبدا... بافق اخراج شده‌اند.
خبرنگار هفته نامه نیز گفتگویی در این باره با آنان انجام داده است که توجه شما خوانندگان گرامی را به آن جلب می‌نماییم:
افق‌کویر: خودتان را معرفی کنید و هدف خود را از آمدن به دفتر هفته‌نامه افق‌کویر بیان نمایید.
"روح ا... خادم زاده" و "احمد زحمتکش" هستیم. 
خادم زاده شروع کرد :12 سال بیمه‌ام پرداخت شده و چندین سال هم بدون بیمه کار کرده‌ام. در خود امامزاده مشغول به کار هستم. ما از قدیم هفت نسلمان خادم بوده‌اند. متأسفانه شجره‌اش در دستمان نیست. قضیه از این قرار بوده که عده‌ای آمدند، امام زاده، سفره نذری انداختند با دوربین مدار بسته دیدند. راستش را بخواهید به شیفت ما تذکری قبلا نداده بودند که این کار ممنوع هست! 
افق‌کویر: چطور؟ یعنی کسی حق ندارد در امامزاده سفره نذری بیندازد؟
خیر، حق ندارد، قانون وضع کرده اند که کسی سفره نیندازد.
افق‌کویر: مردم خبر دارند؟ به اطلاع عموم رسیده است؟
نه، مردم نمی دانند. اگر بیایند و بخواهند سفره بیندازند به آنها تذکر از سوی خدام داده می شود؛ حتی بنده خدایی از یزد آمده بود و چون به او گفتند ناراحت شد و  قهر کرد و رفت بیرون و دم مغازه ها نشست و آش نذری خود را همانجا پخت و گفت همین جا توزیع می کنم و دیگر پایم را در امامزاده نمی‌گذارم؛ تا این حد مردم زده شده‌اند.
افق‌کویر:  قانون خاصی است که سفره پهن نکنند؟ دلیلش چیست؟
زحمتکش: سفره صلوات را اجازه می دهند که پهن کنند. اما سفره‌های دیگر، کثیف کاری می‌شود. برنج پهن می کنند و پختنی ها را اجازه نمی دهند. به همین خاطر ممنوع کرده اند.
افق‌کویر: یعنی تذکر نداده و شما را بیرون کردند؟
خیر، اطلاعی نداده بودند و ما هم نمی دانستیم.
خادم زاده: نمی شود به مردم گفت: سفره نیندازید. می گویند شما چه کاره ای که این حرف را می زنی؟
زحمتکش: باید تذکر بدهند و بگویند؛ اگر اتفاقی بیفتد مسئولیتش با خودت هست. 
افق‌کویر: چه زمانی ایشان را اخراج کردند؟
آخر سال 92،اسفندماه.
افق‌کویر: نامه ای مبنی بر اخراج شدن به شما ندادند؟
بله، نامه دادند. من می گویم؛ اگر این قانون وجود دارد، بنشینید بررسی کنید و ببینید چه کسی سابقه اش از همه کمتر است، بعد به او بگویید خوش آمدی! دو نیرو که از سال 83 که خودم شاهد بودم هنوز مشغول به کار هستند، حدود 10 سال حقوق امامزاده را به آنها پرداخت کردند آنها باید باشند ولی من که 16 سال کار کرده ام باید بروم؟!
افق‌کویر: یعنی آنها را به جای شما استخدام کرده اند؟
آنها بوده اند؛ ولی دارند برای امامزاده کار می کنند.
افق‌کویر: دلیل اخراج شما؟
آنها گفتند امامزاده پول ندارد، حقوق شما را بدهد.
افق‌کویر: به جایی شکایت نکرده اید؟ اداره کار یا نهاد دیگر؟
بله، من حرف خود را به امام جمعه بافق زده ام، فرمودند قرار شده از یزد  بیایند مشکل ما را بررسی نمایند.
افق‌کویر: با اداره کل اوقاف یزد صحبت نکردید؟ آنجا نرفتید؟
خیر، من یزد زنگ زدم، گفتند ما اطلاعی نداشتیم.
افق‌کویر:حضوراً نرفتید آنجا؟
نه. احمد زحمتکش رفت و اینطور برنامه ای شده است.
افق‌کویر: پس نتیجه ای نگرفتید؟
نه! من می گویم؛ مثل مساجد که هیئت امنا دارند، امامزاده ای به این بزرگی هم هیئت امنا داشته باشد، جاهای دیگر مدیرداخلی، بزرگتر، هیئت امنا دارد.
افق‌کویر: نحوه اخراج شما(آقای زحمتکش) چگونه صورت گرفت و چه پیگیریهای نمودید؟
 آخر سال پیش، 28اسفند ماه ،  از اداره زنگ زدند که بیا و تسویه حساب کن. گفتم چرا؟ گفتند: هیچی، قرارداد شما تمام شده است. رفتم اداره و گفتم؛ چرا چنین چیزی شده است؟ گفتند: دستور صادر شده است.مراجعاتی به اداره کل و استانداری داشته ام و الان قصد دارم تا شکایت به دفتر مقام معظم رهبری ببرم. 
خادم زاده در این لحظه گفت: اوایل کار در  امامزاده، قبر حفر می کردم؛ شب ها از ترس پاهایم را به دیوار می کوبیدم. اطرافیان می گفتند: شب ها ترس زیادی در خواب داری! آه! این کارهای ما اکنون فراموش شده است!!
زحمتکش افزود: وقتی به اداره اوقاف مراجعه کردم گفتند: به علت کمردرد دیگر نمی توانید به کار مشغول باشید. البته سال قبل دیسک کمر گرفته بودم. خدا را شکر در حال حاضر وضعیت جسمانی خوبی دارم و شفایم را از امامزاده گرفتم.
خادم‌زاده: من متأهل و دارای فرزند هستم؛ اکنون از کجا باید خرج و مخارج سنگین زندگی را تأمین کنم!
 در ادامه این مصاحبه خبرنگار هفته نامه افق کویر طی تماسی تلفنی با حجت الاسلام فلاح، رییس اداره اوقاف شهرستان بافق و رضایی پور مدیر آستانه متبرک امامزاده عبدا... در این رابطه گفتگویی انجام داد.
فلاح گفت: قرارداد آنها به اتمام رسیده است. برخی شرکت ها حتی شرکت سنگ‌آهن نیز موقع اتمام قرارداد نیروی خود را می‌تواند اخراج و تعدیل کند. رضایی پور هم در پاسخ به این سؤال که علت اخراج سه نفر از خدام امامزاده عبدا... چه بوده، گفت: دو نفر نیرو اخراج شده اند به نام های زحمتکش و خادم زاده نه سه نفر و علت فقط اتمام قرارداد بوده و تعدیل نیرو نموده‌ایم. نیرو رسمی نبوده و اگر به اداره کار مراجعه کنید می توانید قوانین مربوطه را به دست آورید.
وی افزود: زحمتکش در سال 90 یا 91 که در کار بنایی مشغول بوده است نامه ای تنظیم کرده که به علت وضعیت جسمانی نمی تواند کار کند. هیئت امنا نیز نامه ای نوشته بودند به مدیرکل و پاسخی از مدیرکل در سال 91 به اداره اوقاف بافق رسید مبنی بر این که بعد از اتمام قرارداد با وی تسویه نمایند و طبق درخواست خودشان اولین نیرو بود که تعدیل شد. 
خبرنگار هفته‌نامه افق کویر پیگیریهای از طریق اداره کل اوقاف انجام داد که برخی از مسئولان عنوان کردند موضوع در حال بررسی است. در همین حال نظر  مهندس نوری، رییس اداره کار، تعاون و امور اجتماعی بافق پیرامون این مسئله جویا شدیم که او هم گفت: در رابطه با قانون تعدیل، مطابق قانون اگر قرارداد به پایان رسیده باشد؛ حتی اگر سابقه‌ی کاری بالایی فرد داشته باشد، کارفرما این اجازه را دارد که تعدیل نیرو نماید؛ ولی اگر چند روزی بعد از اتمام قرارداد کار کرده باشد و کارفرما نیز ادعایی در مورد اخراج وی ننموده باشد، شرایط تغییر می نماید.