نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

اكبری مطرح کرد؛ كوه بافق بهترين زيستگاه براي گربه‌سانان/ وجود نيمي از جمعيت يوز در يزد

اكبری مطرح کرد؛ كوه بافق بهترين زيستگاه براي گربه‌سانان/ وجود نيمي از جمعيت يوز در يزد

یزد - خبرگزاری مهر: معاون محیط طبیعی اداره محیط زیست استان یزد، كوه بافق را بهترین زیستگاه برای گربه‌ سانان دانست و بر تلاش برای بهبود وضعیت گربه سانان در این منطقه تاكید كرد.
به گزارش خبرنگار مهر، حسن اكبری پیش از ظهر شنبه در نشستی به منظور جلب مشاركت همگانی در حفاظت از گونه نادر یوزپلنگ آسیایی با بیان اینکه منطقه حفاظت شده کوه بافق پتانسیل طبیعی برای ارتقا سطح به عنوان پارک ملی را دارد، اظهار داشت: ضمن ایجاد شروط لازم برای شورای عالی محیط زیست و موافقت دستگاه های ذیربط، می توان ارتقاء کوه حفاظت شده بافق را در سطح ملی پیگیری کرد.
وی عنوان كرد: مهم این است که در کنار ارتقاء منطقه حفاظت شده كوه بافق، زمینه همکاری جوامع محلی در بافق نیز بیشتر شود.
معاون محیط طبیعی اداره كل محیط زیست استان یزد با تاکید بر پتانسیل مناطق حفاظت شده كوه بافق خاطرنشان کرد: این منطقه می تواند بهترین زیستگاه برای گربه سانان کشور باشد و می توان زیست آنها را در این منطقه تضمین کرد.
جداسازی مناطق معدنی از مناطق حفاظت شده محیط زیست به ارتقا مناطق كمك می كند
اکبری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وجود منطقه شکار ممنوع آریز و پتانسیل طبیعی آن عنوان كرد: در این منطقه ذخائر معدنی نیز وجود دارد که با نگاه درست به آن و محدوده هایی که از لحاظ استراتژیک برای سازمان صنعت، معدن و تجارت مهم نیست و جدا سازی آن می توان برای این منطقه نیز ارتقاء سطح داشت.
مدیر پروژه بین ‌المللی یوزپلنگ آسیایی نیز در این جلسه اظهار داشت: نیمی از یوز آسیایی در یزد است و این گونه نادر بیشتر در اطراف کوه بافق و آریز و مناطقی همچون کالمند و دره انجیر زندگی می كند.
هومن جوکار با اشاره به ارزش حفظ و بقای این گونه نادر از گربه سانان خاطرنشان كرد: به همان نسبت که تعداد بیشتری از این گونه در بافق موجود است، مردم نیز مسئولیت جدی تری دارند که خوشبختانه تاكنون نسبت به آموزش هایی كه به آنها در زمینه حفاظت از گونه نادر یوزپلنگ آسیایی داده شده، خوب عمل كرده اند.
مردم صاحبان اصلی نماد یوزپلنگ ایرانی هستند
وی، یوزپلنگ آسیایی را سمبل و نماد حفاظت برای مردم ایران عنوان کرد و یادآور شد: اهمیت این گونه نادر را می توان در قرار دادن برند لباس تیم ملی فوتبال در جام جهانی برزیل شاهد بود.
مدیر پروژه بین‌المللی یوزپلنگ آسیایی عنوان كرد: صاحب اصلی این نماد و برند، مردم و کسانی هستند که یوزپلنگ در اطراف محیط زندگی آنها زندگی می كند.
وی تاكید كرد: مردم این مناطق باید تلاش كنند تا این نماد به فراموشی سپرده نشود و از صحنه طبیعت حذف نشود.
به گزارش مهر، بر اساس آماری كه جمعیت حفاظت از یوزپلنگ ایرانی اعلام کرده است، عمده زیستگاه یوزپلنگ ایرانی در استان‌ یزد كه در استان نیز شهرستان بافق بیشترین جمعیت و یوزپلنگ آسیایی را در مناطق حفاظت شده دارد.
زندگی 100 قلاده یوزپلنگ آسیایی در ایران
تعداد یوزهای موجود در ایران بین 70 تا 100 قلاده تخمین زده می‌ شود که بیشترین تعداد در نایبندان، بافق، دره انجیر و اوران است.
منطقه حفاظت شده کوه بافق و شکار ممنوع آریز بافق، زیستگاه گونه ‌های حیوانی کمیاب و نادری همچون پلنگ،‌ یوزپلنگ آسیایی،‌ کاراکال و پرندگانی چون هوبره و نیز انواع پرندگان شکاری است.