نمایش خبر نمایش خبر

افق کویر 18 ساله شد


الهام نصیرزاده- هماالسادات رضوی|به گزارش هفته نامه افق کویر، 13 دی ماه سالگرد هیجدهمین سال تأسیس هفته نامه افق کویر می باشد بدین منظور گفتگویی با مسئولین، شهروندان و خوانندگان این هفته نامه انجام داده شده است.
"حجت الاسلام والمسلین حاج سید جواد سلیمانی"، امام جمعه بافق در این بار گفت: رسانه وظیفه سنگینی بر عهده دارد مخصوصاً در عصر کنونی که سایت ها فعال شده و تعداد روزنامه ها نه تنها در شهرستان؛ بلکه در کل کشور آمار بسیار بالایی دارد. شهرستان بافق به عنوان یک شهر کوچک 2 هفته نامه دارد و هفته نامه افق کویر جزء هفته نامه ایی است که نزدیک به دو دهه از عمرش سپری شده است و روی هم رفته موفق بوده است و توانسته مسائل را منعکس کند.
وی افزود: رمز موفقیت یک هفته نامه این است که اعتماد مردم را نسبت به خبری که درج می شود جلب کند؛ اگر اعتماد جلب کرد مردم به طرف آن هفته  نامه هجوم می آورند؛ ولی اگر خدای نکرده اعتماد را جلب نکند مردم با یک دید منفی به آن نگاه می کنند. خدا را شکر هفته نامه افق کویر تاکنون توانسته کارهای خوبی را انجام دهد و اعتماد مردم را جلب کند، امیدوارم که موفق باشد.
امام جمعه بافق تصریح کرد: در پایان سال، که سال همدلی و همزبانی است سعی شود در راستای وفاق و دوستی مخصوصاً در خصوص انتخابات که در پیش داریم و حوزه انتخاباتی ما هم تعداد آمار شرکت کننده بالا است، امیدوارم هفته نامه سعی کند به مردم جایگاه انتخابات را تفهیم و مردم را دعوت کند به حضور در انتخابات و تلاش کند تا چهره ای اصلح که واقعاً تخصص و تدین دارد و می تواند مشکلات را حل کند انتخاب شود.
رسانه ها خودشان متوجه اشکالات خود می شوند
"سیدمحمد میرمحمدی"، استاندار یزد به خبرنگار هفته نامه افق کویر گفت: من سعی می کنم هفته نامه، روزنامه ها و رسانه ها را یک نگاه گذرا ببینم، شاید فرصت نکنم که به محتوا بپردازم، ولی حداقل تیترها و یگ نگاهی هم به متن دارم.
وی افزود: در مجموع از همه رسانه ها ممنون هستم و از انتقاداتی هم که دارند استفاده می کنیم. اشکالاتی هم که دارند خودشان متوجه می شوند و رفع می کنند. مجموعاً نقش مهمی برای رسانه ها قائلم و همه آنها برای ما محترم هستند و همین که در میدان هستند و تلاش می کنند مسائل و مطالب را به مردم منعکس و اطلاع رسانی می کنند.  همه این ها برای ما مفید و ارزشمند است و ما از این ها استفاده می کنم. 
روزنامه نگاری و کتاب نوشتن هزینه خود را جبران نمی کند
"محمد علی طالعی" معاون فرماندار گفت: زمانیکه نشریه افق کویر، در شهرستان شروع به کار کرد سرکلاس های درس برای آن تبلیغ می کردم، چون برای اولین بار در بافق یک نشریه دارای مجوز، فعالیت می کرد. خاطرم هست آن موقع بسته پفک 50 تومان بود و قیمت هفته نامه نیز 50 تومان بود. به دانش آموزان می گفتم که خرید و خوردن پفک یکسری عوارض دارد و خوب نیست به جای آن نشریه را تهیه کنید تا هم از نشریه حمایت شود و هم خودتان مطلبی یاد بگیرید. خاطرم هست یکی از دانش آموزان می گفت: آقای طالعی شما هم حتماً در این زمینه سرمایه گذاری کرده اید؟! 
وی افزود: خوشحالم که یکی از نشریات باسابقه در شهر بافق و استان است. هجده سال کار فرهنگی انجام دادن و هفته نامه را اداره کردن کار مشکلی است. فردی که بیرون از گود هست شاید نظرات خاص خودش را داشته باشد و حرفهایی بزند؛ ولی کسانی که درگیر هستند و با هزینه های روزنامه نگاری و با زحمات و مشکلات آن سر و کار دارند می فهمند که اداره کار فرهنگی کار آسانی نیست؛ ضمن اینکه کار فرهنگی انجام دادن سودآوری ندارد و افرادی که وارد کار فرهنگی می شوند به خاطر عشق و علاقه ای که به آن حرفه دارند وارد این عرصه شده اند وگرنه همه می دانند روزنامه نگاری و کتاب نوشتن هزینه خود را جبران نمی کند چه برسد به اینکه سود داشته باشد. وی تصریح کرد: در هر صورت رکن چهارم دموکراسی نشریات هستند. عصری که در آن قرار داریم عصر ارتباطات و اطلاعات است. یکی از ارکان اطلاع رسانی به مردم نشریات هستند که می توانند در آگهی بخشی و بیدار کردن مردم نسبت به آنچه که در پیرامون آنها می گذرد نقش اساسی داشته و امیدوارم که همچنان بتوانند بالنده و با قوت به راه خویش ادامه دهند. هم در خط نظام جمهوری اسلامی و هم در خط دولت باشد. اخبار و اطلاعاتی که در جامعه می گذرد را به مردم انتقال دهد و اگر انتقادی هم هست در قالب نقد سازنده به مسئولین اطلاع دهد. 
معاون فرماندار درباره جذاب ترین قسمت هفته نامه تصریح کرد: بیشتر صفحه اول هفته نامه و قسمت صدای افق را مطالعه می کنم. 
وی در پایان پیشنهاد کرد تا همانند گذشته بخشی از هفته نامه را به درج اطلاعات و علم و فناوری و همچنین فرهنگ عامه مردم اختصاص داده شود. 
به قدر توان و وسع خود کوشیدند
"علی اصغر کرمی نیا" قاضی باز نشسته و وکیل دادگستری که اینک مدیریت دفتر خدمات الکترونیک قضایی 92301004 تهران را عهده دار می باشد و بیش از 15 سال است که اشتراک نشریه هفته نامه افق کویر را داشته و جزءمشترکین باسابقه این هفته نامه است، درباره مطالب نشریه هفته نامه افق کویر گفت: طبیعی است که هر فردی به وطن خود علاقه خاصی دارد. در نتیجه آگاهی به اخبار شهرستان بافق و چگونگی پیشرفت و بیان مشکلات پیش رو و شنیدن گفته های شهروندان، پیشنهاد آنان و انعکاس مشکلات شهر از سوی مردم و مسئولین و راهکارهای عملی به منظور حل آن برای بنده واجد اهمیت بوده است؛ اگر چه در سمت اشتغال به امر قضا امکان استعانت برای پیشرفت طرح های عمرانی که از اهمیت خاصی برخوردار است را نداشته ام، لیکن اشاعه فرهنگ اسلامی و بومی و آداب وسنن محلی و مبارزه با مظاهر فرهنگ غرب و انعکاس مشکلات مردم به مسئولین چه با احراز آن از سوی متصدیان نشریه یا به نقل قول از اهالی محل علی رغم مشکلات مالی و فقدان امکانات کافی که از اهداف نشریه بوده، مرتب انجام گرفته است و در عین حال که تبلیغات منفی علیه فرهنگ اصیل و آداب و سنن ما بطور گسترده ای در حال انجام بوده و اقداماتی وسیع برای خنثی نمودن آن را به طور گسترده می طلبد، اما مسئولین نشریه در حد وسع و توان خود تلاش مجدانه ای در این خصوص داشته اند و امیدوارم خداوند به این عزیزان توانایی هر چه بیشتر برای رفع محرومیت زدایی از این شهر، ایجاد همبستگی بیشتر بین شهروندان برای تلاش بیشتر و فائق آمدن بر مشکلات و ساختن شهری آباد و درنتیجه کشوری پیشرفته عنایت نموده و موفق و مؤید بدارد.
به راه بادیه رفتن به از نشستن باطل                                  
                                    که گر مراد نیابم به قدر وسع بکوشم
افق کویر فراگیر است
"محمدرضا رضایی پور" مدیر روابط عمومی شرکت سنگ آهن مرکزی نظر خود را درباره هفته نامه افق کویر بیان و گفت: هفته نامه خیلی خوبی است و مسائل شهر را به خوبی اطلاع رسانی می کند.
وی افزود: یک درخواست دارم، با توجه به نامگذاری سال جاری شفاف سازی صورت گیرد تا در جهت وحدت و وفاق شهرمان را توسعه دهیم.
مردی 60 ساله که تمایل به معرفی خود نداشت گفت : علاقه زیادی به هفته نامه دارم و مطالعه می کنم. صفحه ای که مشکلات و درد دل مردم را مطرح می کند را می خوانم و 
"متولی زاده" فرهنگی بازنشسته و دارای مدرک لیسانس گفت: تقریباً چند سال است که هفته نامه را مطالعه کنم. 
وی افزود: بیشتر علاقمند به قسمتی که مربوط به بافق و نویسندگان بافقی می باشد، هستم.
متولی زاده تصریح کرد: هفته نامه افق کویر چندین سال است که فعالیت می کند در بین مردم رسوخ یافته و خیلی ها از آن بهره می‌برند و قشر خاصی از افق کویر استفاده نمی کند؛ بلکه تمام قشر ها آن را مطالعه می‌کنند. 
"محمد جواد فتوحی" رییس سابق مجموعه فسفات اسفوردی گفت: هر از گاهی هفته نامه را می خوانم. همه قسمتهای آن خوب است تقریباً بیشتر مسائل در آن مطرح می شود؛ مخصوصاً قسمتی که مسائل شهر را مطرح می کند تا مسئولین به فکر باشند، به نظر من خیلی مفید و مؤثر است. ان شاء ا... که روز به روز تعداد صفحات هم بیشتر شود و موفق و مؤید باشید.
"محمد علی کاظمیان" یکی دیگر از شهروندان بافقی گفت: تحصیلات من زیر دیپلم می باشد از هفته نامه افق کویر تشکر می کنم که مشکلات مردم را درج و به گوش مسئولین می رساند و از زحمتشان نیز بسیار سپاس گزارم و از همان ابتدا که تأسیس شده ما جزء مشترکین بوده ایم.
خانم زحمتکش، 20 ساله گفت: هر بار که پیام ارسال کردیم چاپ شده، مطالبش هم آموزنده است، 10 سالی است که خانواده مشترک هفته نامه افق کویر هستند.
خانم حسینی شیطوری گفت: 5 الی 6 سالی است که افق کویر را می خوانم، خوب است، اکثریت بخش ها را دارد. بخش آشپزی خیلی خوب بوده است.
"فاطمه آقا بابایی" گفت: هفته نامه افق کویر واقعاً عالی است، خودم 6 سالی است که می‌خوانم و بیشتر به بخش های نیازمندی ها و ورزشی مراجعه می کنم، کاستی در آن ندیده ام، بیشتر به درد دل مردم گوش می‌دهد، به قسمت ورزشی توجه بیشتری کنید مخصوصاً ورزش بانوان.
"محدثه دهقانزاده"، 15 ساله گفت: گاهی اوقات مطالعه دارم، خوب است، بیشتر در رابطه با مردم بافق است، بیشتر به نیازهای مردم بپردازد و برخی مسئولین بخوانند و برآورده کنند، 2 الی 3 سال است که مطالعه دارم قسمت سینمایی آن را دوست دارم.