نمایش خبر نمایش خبر

آغاز برداشت "به" از باغات یزد

آغاز برداشت "به" از باغات یزدمدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی یزد از آغاز برداشت محصول "به" از باغات استان خبر داد.
ایسنا، منطقه یزد، محمدرضا ابراهیمی، سطح باغات محصول "به" استان را شامل 180 هکتار بارور و حدود 20 هکتار نهال غیر بارور ذکر کرد و گفت: پیش‌بینی می‌شود امسال در مجموع 1650 تن محصول "به" از باغات استان برداشت شود که 1200 تن آن مربوط به باغداران بهابادی باشد.
وی با اشاره به اینکه "به" در استان به صورت تک درخت، باغات کوچک و بین درخت‌های باغات اصلی در اکثر مناطق استان تولید می‌شود، بیان کرد: تولیدکننده عمده این محصول در استان پس از شهرستان‌ بهاباد، شهرستان‌های خاتم و تفت هستند. این مناطق محصول "به" تولیدی مازاد بر نیازشان را به شهرستان‌های دیگر استان و سایر شهرستان‌های همجوار صادر می‌کنند.
مدیر باغبانی اداره کل جهاد کشاورزی استان، زمان برداشت "به" در استان یزد را از اواخر مهر تا نیمه آبان‌ اعلام کرد و گفت: اعطای تسهیلات برای اصلاح باغات، برگزاری کلاس‌های آموزشی و توجیهی و توصیه‌های فنی در رابطه با هرس و تغذیه و توزیع بیش از 2200 اصله نهال اصلاح شده در انتهای سال گذشته بین باغداران از جمله اقدامات جهادکشاورزی برای حمایت از بهره‌برداران محصول "به" است.
وی با اشاره به اقداماتی نظیر مبارزه اصولی با آفات، آب‌دهی مناسب و کود دهی به موقع، اظهار کرد: از لحاظ متوسط عملکرد، به طور کلی در هر هکتار 9 تن محصول برداشت می‌شود.
ابراهیمی خاطرنشان کرد: با توجه به مسائل اقتصادی و بازده سریع این محصول، به طور متوسط از سال چهارم عمر درخت، باردهی اقتصادی شروع می‌شود و در صورتی که ارقام اصلاح شده با عملکرد بالای تولید کاشته شود و شرایط کاشت و داشت و برداشت و مدیریت باغ خوب باشد، هر هکتار "به"30 میلیون تومان درآمدزایی خواهد داشت.
مدیر باغبانی جهاد کشاورزی استان یزد اظهار کرد: "به" میوه‌ای خوش طعم و معطر از خانواده سیب است و اگر چه به صورت خام خوردنی است ولی اغلب پخته آن را به صورت مربا یا در غذاهای مختلف مصرف می‌کنند.
به گفته‌ی وی، محصول "به" در درمان بسیاری از بیماری‌های عفونی موثر است و در مصارف داخلی به صورت مربا و محصولات فراوری شده آن به شکل خشکبار و محصول "به دانه" به صورت گیاهان دارویی استفاده می‌شود.