نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

استقبـال بی نظیـر برای دوخـت خیمـه و لبـاس در ماه محـرم

استقبـال بی نظیـر برای دوخـت خیمـه و لبـاس در ماه محـرم


استقبـال بی نظیـر برای دوخـت خیمـه و لبـاس در ماه محـرم

   ده سال است که همزمان با اولین جمعه از ماه محرم مادران ایرانی فرزندان خود را با پوشاندن لباس های سبز و بستن پیشانی بند که مزین به نام حضرت علی اصغر(ع) است در اماکنی که مشخص شده است به برگزاری مراسم مرثیه خوانی و همدردی با رباب مادر حضرت علی اصغر(ع)                        می پردازند. بافق هم از این ماتم مستثنی نیست و هرساله این مراسم همزمان با سراسر کشور در اولین جمعه ماه محرم برگزار می شود به همین منظور خبرنگار هفته نامه افق کویر گفتگویی با یکی از افرادی که هرساله کار دوخت لباس را برای این مراسم بر عهده دارد، انجام داده است که در ادامه توجه خوانندگان را به آن جلب می کنیم.  
افق کویر: لطفاً خودتان را معرفی کنید:
مریم تفکری هستم،39 سال سن دارم و 29 سال است که خیمه امام حسین(ع) را می دوزم.
افق کویر: چطور شد که خیمه امام حسین(ع) را شروع به دوختن کردید؟
 شخصی به نام حاج محمود کارگران به من گفت:  خیمه امام حسین(ع) می خواهیم برای داخل خیابان به پا کنیم که من در جواب گفتم: بلد نیستم که خیمه بدوزم که وی در پاسخ گفت: کاری ندارد و خودم طریقه دوختن آن را به شما می گویم؛ آن سال یک خیمه دوختیم؛ بعد از آن، سال به سال تعدادش بیشتر شد. جدا از کار دوخت خیمه  نزدیک به 9 سال است که لباس شیر خوارگان را برای هیئت رزمندگان اسلام بافق می دوزم. کار دوخت خیمه و لباس شیر خوارگان را  نزدیک به دو ماه است که در خانه مان با برگزاری مراسم دعا شروع نمودیم. از زمانی که کار دوخت را شروع می کنیم شور وشوق خاصی دارم، استراحت و خواب ندارم.
از آن روزی که کار دوخت خیمه و لباس شیرخوارگان را شروع کردم از خدا و امام حسین(ع) هر چه که خواستم به من عطا کردند. تا 6 سال قبل کار دوخت خیمه ها و لباس شیرخوارگان به تنهایی انجام می دادم؛ ولی بعد از آن مردم از کارم خبردار شدند و به خانه مان می آیند و کمک می کنند، روزانه نزدیک به 150 نفر برای دوخت خیمه و لباس می آیند؛ حتی بعضی از افراد در کار دوخت مهارتی ندارند که خودم شب ها دوباره شروع به دوخت آنها می کنم.
افق کویر: آیا افرادی بودند که از این مجالس حاجت گرفته باشند؟
خیلی ها، افراد بسیار زیادی حاجت روا شده اند.
افق کویر: خودتان چه حاجت هایی داشتید که برآورده شده است؟
9 سال بود که سخت بیمار بودم و فرزندی نداشتم، نذر حضرت علی اصغر(ع) کردم که بعد از 9 سال بدون دارو و مراجعه به پزشک بچه دار شدم؛ الآن چهار سال و هشت ماه سن دارد؛ اسمش را محمد صالح گذاشتم. از خدا هم بسیار ممنونم. هر موقع که مشکلی برایم پیش آمده متوسل شدم به ائمه و واسطه قرار دادن آنها در پیشگاه خداوند، جواب گرفتم؛ حتی همین امسال هم مشکلی داشتم که با توسل بعد از 21 روز  حاجت گرفتم. تا به حال هیچکس دست خالی از این جا بیرون نرفته است.
افق کویر: هنگام دوخت چه حس و حالی دارید؟
حس و حال عجیبی دارم، موقع دوخت دائم اشک می ریزم و با امامان صحبت می کنم .
افق کویر:آیا همسرتان هم در این رابطه حمایتتان می کنند یا مشکلی با این کار شما ندارد؟
خیلی راضی هستند و تأکید دارند؛ حتی اگر ناراحت هستی یا بیماری داری با مردم بد اخلاقی نکن.
افق کویر: از چه زمانی برای مراسم مجمع جهانی حضرت علی اصغر(ع) لباس می دوزید؟
«علی اکبر قانعی» رییس مجمع جهانی هیئت رزمندگان به خاطر برگزاری مجمع جهانی حضرت علی اصغر(ع) از من خواستند تا لباس ها را بدوزم که الآن 7 سال است که برای هیئت رزمندگان کار می کنم.
در ادامه این گفتگو خبرنگار هفته نامه افق کویر با چند تن از افرادی که حاجت گرفته بودند و در مجلس حضور داشتند انجام داده است که می خوانیم:
یکی از زنانی که در مجلس حضور داشت و خودش را «دهقانزاده» معرفی کرد گفت: دخترم بچه دار نمی شده است که بعد از 7 سال با توسل به امام حسین(ع) و حضرت علی اصغر(ع) بچه دار شده است و الآن شش ماهه حامله می باشد و بدون مراجعه به پزشک چون اعتقاد به دکتر نداشت.
زنی 57 ساله به نام فاطمه گفت: سال گذشته می خواستم برای مکه اسمم در بیاید که امسال مشرف به مکه شدم، نزدیک به 15 دفعه از این مجلس ها حاجت گرفتم.
                                            اکرم عباسی