نمایش خبر نمایش خبر

ازبهداشت مهد کودک ها تا تعطیلی یک هفته ای نانوایی

ازبهداشت مهد کودک ها تا تعطیلی یک هفته ای نانواییهما السادات رضوی|
 به گزارش هفته نامه افق کویر جواد فتاحی کارشناس مسئول بهداشت محیط شهرستان بافق طی گفتگویی به پرسش های مطرح شده از سوی خبرنگار این هفته نامه پاسخ داد.
افق کویر: در مورد بهداشت مهدکودک ها در بافق توضیحاتی ارائه دهید؟
 برای کسب مجوز اصلی از بهزیستی نامه دریافت می کنند و ما بازدید می کنیم؛ اگر ضوابط بهداشتی داشته باشند مجوز برای احداث دریافت می کنند. همچنین از زمانی که احداث می شود بر روی بهداشت آنها نظارت داریم و بازرسی های مکرر و سرزده از مکانها صورت می گیرد؛ اگر لازم بود به آن ها تذکراتی می دهیم در صورتی که آن مشکل را رفع نکنند برای سال بعد بهزیستی پروانه مهد را لغو خواهد کرد. از همین جا از خانواده ها درخواست دارم چنانچه از مهدکودکی موارد خاصی را مشاهده کردند که لازم به تذکر است آمادگی این را داریم برخورد کنیم و اگر کسی در این باره شکایتی دارد با شبکه بهداشت مطرح کند تا رسیدگی شود.
افق کویر  در مورد وجود پشه های گزنده خیابان دادگستری چه اقداماتی انجام گرفته است؟ 
پشه در مکانهایی که نمناک باشد رشد می کند و در آن محله مکانی وجود دارد که مرطوب است و پشه در آن جا تخم ریزی و رشد می کند. در آن نزدیکی فاضلاب مسکن مهر وجود دارد یک سری کارهایی در این باره انجام شد و خوشبختانه بهتر شده است؛ ولی کاملاً رفع نشده است و در آن منطقه پشه زیاد است؛ ولی جزو پشه سالک نیستند. به ساکنین پیشنهاد شد از حشره کش های معمولی استفاده و برای درب و پنجره منزلشان از توری استفاده کنند تا بتوانند از ورود پشه به منزلشان جلوگیری کنند.
افق کویر  در مورد شپش های مدارس که تعداد آن مدارس زیاد شده راه حلی اندیشیده شده است؟ 
بحث شپش در بافق متأسفانه درحال حاضر جدی است نه تنها بافق کل استان را در برگرفته است. مرتب پیگیر هستیم. سال گذشته طی دو مرحله غربالگری کل مدارس و کل دانش آموزان انجام شده است. کل دانش آموزان توسط کارشناسان ما معاینه شده و دارو به آن هایی که نیاز داشتند داده شد و بهتر شدند؛ ولی متأسفانه، چون در منازل رعایت نمی کنند مجدداً دوباره شروع می شود. امسال هم دوباره همین کار را انجام داده ایم و در جلسه ای که با شورای مدارس داشته ایم مطرح کردیم که اول سال یک غربالگری کامل انجام شود و آنهایی که دارای شپش هستند جدا شوند و شامپوهای مخصوص به آن ها داده می شود و آموزش به آن ها می دهیم. 
افق کویر  شپش چه خطری دارد؟
یک نوع انگل است؛ وقتی به ریشه مو می چسبد بیماریهایی را که دارد به خون انتقال می دهد و به راحتی آن بیماری را به فرد منتقل می کند. این نوع انگل در دو طرف سر و پس سر وجود دارد که باعث خارش بیش از حد این مناطق از سر و حساسیت در فرد می شود.
افق کویر  پیرامون بهداشت محیط شهر با چه مشکلاتی روبرو هستید؟ 
مردم باید در این باره به ما کمک کنند زباله های خود را در روزها و ساعتی که شهرداری تعیین کرده بیرون از منزل و در جایگاهی که مشخص کرده قرار دهند؛ اینگونه نباشد که هنگام حرکت ماشین زباله، از محل جمع آوری زباله، مردم یادشان بیایید که زباله دارند بعد ار عبور ماشین زباله آشغال های منزلشان را بیرون ببرند. دیگر اینکه فاضلاب های خودشان را روانه کوچه نکنند، فاضلاب باید وارد چاه شود. هر زمان که فاضلاب منازل در کوچه ها رها شود به عنوان فاضلاب شناخته می شود و بالاخره این آلودگی فاضلاب منتقل می شود به افراد و بچه هایی که از آن محل عبور و بازی می کنند. این فاضلاب های آلوده، آب آن بخار می شود و گرد و پودر آن باقی می ماند و ماشین و موتور از روی آن عبور کرده و باعث می شود گرد حاصل از این فاضلاب، از راه تنفس به کودکان ما و خود ما انتقال یابد و باعث بیماری شود.
افق کویر  در مورد تعطیلی نانوایی بربری خیابان راه آهن توضیحاتی ارائه دهید؟ 
یک واحد گشت عمومی داریم که این واحد در مرکز بهداشت کارش این است که کلیه فعالیت بهداشت محیطی را انجام می دهد. بهداشت محیط شامل کنترل بهداشتی آب وفاضلاب، زباله و مواد غذایی است که با همه این موارد در ارتباط هستند. یکی از مکانهایی که حساس هستیم اماکن تهیه و توزیع موادغذایی است؛ مثل نانوایی که در طی بازدیدی که انجام می دهیم؛ اگر با مواردی برخورد کردیم تذکر داده می شود و بعد از تذکر مراجعه می کنیم؛ وقتی می رویم و آن را رفع نمی کند طبق قانون بعد از این که تذکرات زیادی داده شد آن واحد را به دادگاه می فرستیم و بعد از اینکه مهلتی به او داده می شود و از آن مهلت گذشت و مشکل را رفع نکرد می توانیم آن واحد را تعطیل کنیم. یک مورد مراجعه داشتیم طی تذکرات زیاد مبنی بر رعایت نکردن بهداشت و اینکه دیوارهای آن جا مناسب نبود و شکاف داشت علی رغم تذکرات زیاد به آن رسیدگی نکرد و طی بازرسی که داشتیم آن واحد را تعطیل کردیم که به مدت یک هفته تعطیل می شود و با تعهد می تواند نانوایی را باز کند که این دفعه هر کاری که ما از این واحد خواستیم باید انجام دهد؛ مثلاً رنگ کردن دیوارها، کاشی کردن و ... در این صورت می تواند ادامه کار بدهد.
افق کویر صحبت پایانی؟
مردم زمانی که به مکان های تهیه و توزیع مواد غذایی مراجعه می کنند؛ اگر با عدم رعایت بهداشت برخورد کردند؛ حتماً شبکه بهداشت را با شماره تلفن 32424150-32422210 در جریان قرار دهند، مأموران ما آماده هستند تا به بازدید این اماکن بروند، این اداره در ماه یک دفعه به اماکن مراجعه دارد؛ ولی در صورتی که مردم از مکانی شاکی باشند به ما اطلاع دهند به آن مکان مراجعه و پیگیر هستیم. شهروندان مواد غذایی که تهیه می کنند به تاریخ تولید، انقضاء و مجوز بهداشت حتماً توجه داشته باشند و از دوره گردها هم چیزی خریداری نکنند.