نمایش خبر نمایش خبر

ادویـه‌هـا را در ظـروف پـلاستـیـکی نریـزیـد

ادویـه‌هـا را در ظـروف پـلاستـیـکی نریـزیـدآفتاب| برخی از افراد عادت دارند ادویه های خود را داخل یخچال نگهداری کنند. این کار اشکالی ندارد؛ البته به شرط آنکه ادویه آنها در معرض رطوبت قرار نگیرد. ناگفته نماند که نگهداری هیچ‌کدام از ادویه ‌ها، حتی زردچوبه، نیازی به یخچال ندارد...
به طور کلی، ادویه ‌ها نباید در محیط‌های بسیار گرم (مانند انباری) یا در مجاورت تابش مستقیم نور آفتاب قرار بگیرند. یکی از رایج‌ترین سوال‌های خانم‌ها در مورد ادویه ها، چگونگی نگهداری از این محصولات است. در پاسخ به این سوال باید گفت که ادویه‌ها را باید حتما در ظروف غیرپلاستیکی، نگهداری کرد. در واقع، بدترین ظروف برای نگهداری ادویه‌ها، ظروف پلاستیکی هستند.
این ظرف‌ها می‌توانند رایحه ادویه را حل کنند یا باعث کاهش خواص ادویه‌ها شوند. بنابراین بهتر است حتی در صورت خریدن ادویه ‌هایی که در بسته‌بندی‌های پلاستیکی قرار دارند، آنها را بلافاصله پس از خرید، از این ظروف خارج کنید و داخل ظرف‌های مناسب‌تری بریزید. بهترین ظرف برای نگهداری ادویه ‌ها، در درجه اول ظرف‌های فلزی هستند که در آنها کاملا بسته می‌شود. در درجه دوم هم ظرف‌های شیشه‌ای رنگی، مانند ظروف شیشه‌ای قهوه‌ای برای نگهداری ادویه ‌ها مناسب هستند.
ادویه‌های پودرشده اگر به درستی و در شرایطی که عنوان کردیم، نگهداری شوند، می‌توانند ۱۲ تا ۱۸ ماه بدون دغدغه مورد استفاده قرار بگیرند. البته بهتر است حجم ادویه‌ای که خریداری می‌کنید به گونه‌ای باشد که ظرف مدت یک سال آن را مصرف کنید. معمولا اگر ادویه‌ها بیشتر از این مدت باقی بمانند و مصرف شوند، دیگر خواص ادویه شان را نخواهند داشت و فقط طعم‌دهنده غذا هستند.
گاهی سوال می‌شود که آیا می‌توان آلودگی یا تقلب در ادویه های فله‌ای موجود در بازار را تشخیص داد یا نه؟ پاسخ به این سوال، منفی است. تشخیص تقلب یا آلودگی در محصولاتی مانند ادویه‌ها که به صورت پودر درآمده‌اند، کار افراد عادی و خارج از محیط آزمایشگاه‌ها نیست. اما افراد باید توجه داشته باشند که اگر قصد خرید فله‌ای ادویه یا هر خوراکی دیگری را دارند به مغازه‌ای که می‌خواهند کالای خود را از آنجا تهیه کنند، توجه خاصی داشته باشند. این محصولات نباید در خارج از محیط مغازه و در معرض گرما، نور آفتاب، آلودگی هوا یا سایر آلودگی‌های محیطی قرار داشته باشند. خرید برخی از محصولات به صورت فله‌ای هم هیچ مشکلی را برای افراد ایجاد نمی‌کند.
مثلا اگر شما حبوبات را به شکل باز تهیه کنید، چون آنها را پیش از مصرف می‌شویید، مشکلی برایتان پیش نمی‌آید. اما چون برخی از محصولات مانند ادویه‌ها، پیش از مصرف شسته نمی‌شوند باید توجه بیشتری را هنگام خرید آنها به خرج داد. البته بیشتر ادویه ‌ها هم پیش از مصرف، در غذا جوشیده و پخته می‌شوند و آلودگی‌های احتمالی میکروبی آنها به این ترتیب از بین می‌روند اما اگر قرار است ادویه ای را به صورت خام مصرف کنید، حتما انواع معتبر و بهداشتی‌شان را خریداری کنید.