نمایش خبر نمایش خبر

اداره ورزش پولی برای کمک به اعزام مسابقات ندارد

اداره ورزش پولی برای کمک به اعزام مسابقات نداردبه گزارش هفته نامه افق کویر، خبرنگارما با « مجتبی ایزدی » نایب رئیس هیئت جودو شهرستان بافق و همچنین مربی و داور جودو، که از ۱۵ سالگی وارد ورزش رزمی جودو شده و حدود ۲۳ سال بصورت دایم در این رشته ورزشی در حال فعالیت است گفت وگویی انجام داده است:

جهت یادگیری آرمانی این رشته
تا چندین دهه باید آموزش دید

افق کویر: باوجود رشته ورزشی متنوع؛ چرا رشته جودو را انتخاب کردید؟
از نظر کارشناسان ورزش ، هنر رزمی جودو کاملترین و فنی ترین ورزش رزمی جهان می باشد ، به طوری که جهت یادگیری آرمانی این رشته تا چندین دهه باید آموزش دید که این باعث مهیج شدن ورزش جودو می باشد.

جودو هنر المپیک

افق کویر: توضیحیدر مورد رشته ورزشیتان دهید؟
جودو یک ورزش اصیل و رزمی تن به تن ژاپنی می باشد که به عنوان نخستین رشته رزمی در سال ۱۹۶۴ وارد المپیک شد و قابل ذکر است که در بین تمام رشته های ورزشی حاضر در المپیک به جودو "هنر المپیک" نیز می گویند و این بخاطر زیبایی فنون رزمی این ورزش می باشد.
افق کویر: در این رشته با چه کمبود هایی مواجه هستید؟
قبلا این ورزش در بافق، با کمبود های زیادی مواجه بود که خوشبختانه مشکلی خاصی در این زمینه وجود ندارد .
افق کویر: از مشکلات خود در این رشته بگویید؟
مشکلی که قابل حل شدن نباشد، نداریم.
افق کویر: ورزش جودو در بین نوجوانان و دانش آموزان چه جایگاهی دارد؟
خوشبختانه در چند سال اخیر با تغییر رویکرد اهداف هیئت جودو شهرستان، ورزش جودو در بین دانش آموزان علاقمند از جایگاه نسبتا خوبی برخوردار شده و باعث رقابت بین آنها گردیده.
افق کویر: آیا رشته پر صدمه و پر آسیبی نیست؟
به هر حال تمام رشته های ورزشی وقتی در سطح بالا انجام می گیرد در مواردی محدود باعث آسیب می شود، ولی از نظر کارشناسان رشته های رزمی، ورزش جودو در بین ورزش های رزمی کم خطر ترین ورزش برای نونهالان می باشد.
افق کویر: آیا در این رشته حادثه ای برایتان رخ داده؟
خوشبختانه خیر.
افق کویر:چه مقام هایی تا کنون کسب کردید؟
در دوران ورزشکاری و مسابقات در چندین دوره قهرمانی استان و قهرمانی و نایب قهرمانی منطقه ۷ کشوری را داشتم و به عنوان شرکت کننده در چندین دوره از مسابقات بین المللی جودو و دانشجویی کشوری شرکت کردم که تا مرحله رده بندی مسابقات نیز پیش رفتم.
افق کویر: برای مسابقه رفتن به خارج از شهرستان آیا اداره ورزش هزینه می کند یا از جیب خود باید پرداخت کنید؟
متأسفانه اداره ورزش و جوانان بخاطر عدم نقدینگی نمی تواند کمکی به اعزام مسابقات ما داشته باشد و تمام هزینه های ما توسط هیئت انجام می شود .

بیشتر سالن ها بر مبنای فوتسال ساخته شده اند

افق کویر: چه انتظاری از مسئولین دارید؟
از نظر مسئولین ورزش یعنی فقط فوتبال(ضمن احترامی که برای فوتبال دوستان دارم) متاسفانه هزینه ای که برای تمام رشته های ورزشی می شود در کفه ترازو سبک تر از هزینه فوتبال هست . شما در سطح شهر آماری از سالن های ورزشی بگیرید اکثریت سالن ها بر مبنای فوتسال ساخته شده اند و ورزش های رزمی باید دنبال مکان هایی باشند که اکثریت غیر استاندارد می باشد. ای کاش کارگروه ورزشی در شهرستان شکل می گرفت که می توانست به تمام رشته های ورزشی به میزان عدالت و فعالیت کمک رسانی کند .
افق کویر: چه انتظاری از مردم دارید؟
همانطور که موضوع درسی فرزندان برای پدر مادر ها از اهمیت بالایی برخوردار هست باید به همان میزان برای فرزندان خود نیز اولویت ورزشی مشخص کنند که در آینده با مشکلات سلامت فرزند خود مواجه نشوند.
افق کویر: آیا با کمبود فضای مناسب برای تمرین روبرو هستید؟
برای ورزش جودو در این سطحی که الان کار می شود فضای مناسب وجود دارد .
افق کویر: جودو شهرستان بافق چند شاگرد دارد؟
خوشبختانه با مدیریت درست و همدلی مربیان دلسوز هیئت ، جودو بافق در چند سال گذشته متحول شده که در آخرین حضور سانس های تمرینی(قبل از کرونا) ۷۰ نونهال و نوجوان پسر در ۴ سانس تمرینی فعالیت داشتند.
افق کویر: به عنوان حرف پایانی؟
طبق مدارک موجود و قطعی اولین شهرستانی که در استان جودو را شروع کرد؛ حتی قبل از شهرستان یزد، شهرستان بافق بود که در آن زمان در سال ۱۳۵۹ ورزش جودو وارد بافق شد و همچنین از رئیس هیئت قبلی نیز تشکر می کنم که در دوران تصدی این پست زحمات زیادی برای جودو بافق کشیدند و از طرفی از مردم می خواهم در صورت علاقه فرزندان به ورزش رزمی ، ورزش جودو را انتخاب کنند چون این ورزش هم هنر است هم قدرت و هم فکر.

سارا شفیعی|