نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

اجرای کامل تفاهم نامه این شرکت با دانشگاه علوم پزشکی یزد

اجرای کامل تفاهم نامه این شرکت با دانشگاه علوم پزشکی یزد


درخواست مدیرعامل شرکت سنگ آهن مرکزی در نشست خبری، پیرامون رفع کمبودهای بخش بهداشت و درمان بافق:

به گزارش خبرنگار هفته نامه افق کویر،در ادامه بازدید خبرنگاران  از طرح های در دست اجرا در شرکت سنگ آهن مرکزی، نشست خبری با حضوراصحاب رسانه، مدیرعامل شرکت سنگ آهن مرکزی و فرماندار شهرستان بافق انجام شد:
در ابتدای این نشست «محمد جوادعسکری» مدیرعامل شرکت ضمن خوش آمدگویی به حضارگفت: دیدگاهم این است که هر چند ماه نشستی با خبرنگاران داشته باشم و مسایل و مشکلات شهرستان را از نزدیک مورد بررسی قرار دهم تا شفاف سازی شده و مردم در جریان ماوقع کارها باشند. وی ادامه داد: باید بتوان با روشنگری، امید به زندگی را به مردم بافق برگرداند. وی تصریح کرد: اگر دوستی تمایل ندارد پیشرفت بافق را ببیند؛ اصحاب رسانه این علاقه را بین مردم بیشتر نمایند. وی گفت: معتقد هستم که بافق جای توسعه و پیشرفت است؛ منوط به این که با هم باشیم. نشست خبری که در 19ماه پیش، در محل مسجدجامع بافق داشتم سه بحث گندله، آگلومراسیون و اشتغال را مطرح نمودم و خواستم که شما خبرنگاران از نزدیک فعالیتها را مشاهده کنید و اکنون شما اصحاب رسانه هر برداشتی که از بازدید امروز نسبت به دو بازدید قبلی داشتید، بدون کم و کاست و تعارف بیان کنید.
مدیر عامل شرکت سنگ آهن ادامه داد: توسعه شرکت سنگ آهن مرکزی را به نقد بگیرید تا جمع بندی با هم داشته باشیم. پستها ماندگار نیست و باید یک عاقبت به خیری برای خود داشته باشیم. باعث خوشحالی است که این مجموعه صنعتی- معدنی علاوه بر بسیاری از امکانات، می تواند هتل داشته باشد. بافق توانایی توسعه را دارد؛ به شرط آن که با هم رفیق و سازگار باشیم.
وی افزود: شرکت سنگ آهن مرکزی، 11نوع طرح را همزمان آغاز نمود که توسعه آن نیز انجام گردیده است. به عنوان مدیر علاقه دارم ضعف را از دید رسانه ببینم. چیزی را که شما اصحاب رسانه مشاهده می کنید شاید فراتر از دید من باشد.
عسگری گفت: با واقعیت قلم بزنید.
در ادامه مدیر عامل شرکت سنگ آهن درباره موضوع قراردادطرح گندله و پرداخت عوارض به شهر بافق گفت:
قرارداد طرح گندله نهایی شده است
کارکنان گندله در جریان جزییات قرارداد نیستند و به عنوان ناظر مقیم کار می کنند. قرارداد آن  نهایی شده است. ماده62 برای خط «فاینانس»تا زمانی که به بانک مرکزی نرود و ابلاغ نشود ارزشی ندارد؛ ولی با خبر شدم به تازه گی ماده62 امضاء شده است و تا یک ماه آینده خط اعتباری باز می شود. برای پیشبرد طرح از طریق قرارداد الیورک (پیش قرارداد)  32درصد پیشرفت حاصل شده است. قرارداد باید روزی یک میلیارد در گندله کار شود تا 36 ماه جمع گردد. برای از بین نرفتن زمان دو مرحله «الیورک» اعلام گردید و دغدغه ای نداریم. پیمانکار که خاکبرداری می کند جزء اصل قرارداد است.
کارهای زیرساختی شهر را تضمین می کنم
وی گفت: سنگ آهن کمکهای جانبی برای بیمارستان، بهداشت و آموزش داشته است. وظیفه خود می دانیم و فراتر از آن نیز که راه داشته باشد کمک می کنم تا شهری که الآن شعار آن را می دهیم، «صنعتی- معدنی» بسازیم. خیلی از مسایل که در شهر هست شاید دوستان ندانند. کلاسهای  کنکور که هماهنگ شده است برای کل دانش آموزان تا رشد علمی را بالا ببریم. هر حرکتی در شهر برای کارهای زیرساختی انجام شود آینده شهر را تضمین می نماید. باید در شهر متخصص خودمان را داشته باشیم. بعضی افراد، دلسوزی که باید برای بافق داشته باشند را ندارند. اگر بچه های خودمان را پرورش دهیم زیرساختی تر کار کرده ایم.
«عسکری» در مورد پرداخت عوارض به شهرداری گفت: در پایان هر سال، از محل وصول خریداران، عوارضی می گیریم که به شهرداری پرداخت می شود. در سال91 تقریباً حسابی که داشتیم پرداخت نمودیم. 5 میلیارد که در حال حاضر درخواست داده بودند حدود 2 میلیارد علی الحساب پرداخت می شود. شنبه جلسه ای با امام جمعه، شورای شهر و فرماندار خواهیم داشت. با چه سیاستی حرکت کنیم که اگر شرکت سنگ آهن (بهره مالکانه) پولی بدهد و هزینه سنگینی است چه کاری انجام دهیم.
(مالکانه یا رویالتی مبلغی است که بمنظور بهره برداری از امتیاز منابع دارای ارزش اقتصادی برای نمونه حق استخراج از معدن یا برای بهره گرفتن از امتیاز حقوق مالکیت معنوی و حق تکثیر «کپی رایت»، حق امتیاز، نشانه تجاری و یا دانش فنی و تکنولوژی به دولت یا مالک پرداخت می شود.)
همچنین فرماندار در مورد بحث عوارض گفت: بعضی؛ شاید بگویند کمکهایی که سنگ آهن انجام می دهد به پای 2درصد بگذارد؛ اما 2درصد سیستم مالی خاصی دارد. حسابی است کاملاًً دولتی که خزانه باز کرده و این پول حتماً باید به حساب واریز شود و پرداخت می گردد. روند قانونی دارد.

دیوان محاسبات اعلام کرده؛ حق پرداخت از بحث 2درصد را ندارید و غیرقانونی است و فقط فروش داخلی می تواند کمک کند.
در ادامه بخشی از سؤالات مطرح شده از سوی خبرنگاران و پاسخ مدیر عامل شرکت سنگ آهن مرکزی به آنها را می خوانید:
افق کویر: رسانه زبان گویای مردم است. بعضی وقتها مطالبی درج می گردد که نظرات مردم است. خواسته هایی که از شما توقع دارند، این هست که موضوع تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی و آن قبیل از پرسنل فصل 16  سنگ آهن به کجا رسید؟  و این نباشد که مانند برخی از نیروهای کارخانجات لکوموتیو که به صورت شرکتی کار می کردند و بعد از 15یا20سال کار، بازنشسته می شوند!؟ با مزایای خیلی کم! بسیار خوب است نظرات مردم انعکاس یابد، شفاف سازی شود. نظرات مسئولین را نیز درج نماییم.
 انتقاد و نقد خوب است.به عنوان اصحاب رسانه طوری قلم حرکت کند که باعث اتحاد شهر شود. تبدیل وضعیت دست ما نیست. مجلس شورای اسلامی کل قانون را باطل اعلام نمود. آنچه در اختیارمان بود انجام دادیم. در بافق 180 نفر در یک مرحله تبدیل وضعیت شدند و در مرتبه دیگر  151 نفر تبدیل وضعیت شدند. در درمان همه یکسان هستند. در بهداری آهنشهر ویزیت رایگان است.
افق کویر: آیا شما تمایل ندارید برای باقیات الصالحات و دعای خیر مردم، بیمارستانی برای رفاه کارکنان و شهروندان بسازید؟
 قانون اجازه سرمایه گذاری در بحث درمان را به ما نمی دهد. برای اینکه خدمات دهی به شهر  عمومیت داشته باشد تفاهم نامه ایی با دانشگاه علوم پزشکی شهید

صدوقی یزد منعقد شده تا درآمد بیمارستان بافق افزایش یافته و زمینه رفع محرومیت ها در بحث پزشکان متخصص و تجهیزات پزشکان متخصص فراهم شود. روی این دیدگاه حرکت کردیم و ما سهم خود را پرداخت کردیم. امیدوارم دانشگاه علوم پزشکی یزد هم، سهم خود را پرداخت کرده و به تعهد خود عمل کند تا رفع محرومیت ها، کامل تر شود و توقع داریم تفاهم نامه بسته شده را اجرایی کنند. از فرماندار بافق هم خواهشمندم از ریاست شبکه بهداشت، «دکتر دانشی» بخواهند تا تفاهم نامه اتفاق افتاده، صورت اجرایی به خود بگیرد تا حق مردم بافق پایمال نشود.
افق کویر: تیم داری که شرکت نمود چه فایده ای برای شهر و شرکت داشت؟
روزی که تیم را به شهر آوردیم با این دیدگاه بود تا در شهر درآمد زایی شود و چرخه اقتصادی بافق بچرخد و شهر نیز شناخته می شد. در بحث فوتبال صداقت نیست. بعضی حرکت ها و تخلفاتی از آقایان بالا که مردم آنان را به عنوان الگوی خود قرار می دهند، صورت می گیرد که مورد پسند نبود. اعتباری را که برای ورزش قرار بود هزینه کنیم به زیرساخت های شهر کمک کردیم. هیئت هایی که در شهر فعالیت خوبی داشته باشند، کمک می شوند. هیئت ها بر اساس عضویت و خدمات دهی به مردم مبلغ را دریافت می نمایند. به تیم لیگ استانی سنگ آهن هم گفتم، اگر نتوانید به لیگ کشوری سال آینده، بروید منحل می گردید و پول آن را برای ورزش شهر هزینه خواهم کرد. شهر بعضی ظرفیت ها را نداشت. بایستی به گونه ایی حرکت شود که به نقطه ای برسیم که به آن نیاز داریم.
            ادامه گزارش در هفته آینده...