نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

« دلم به حال مردم بافق گریان است»

« دلم به حال مردم بافق گریان است»


« دلم به حال مردم بافق گریان است»

به گزارش خبرنگار هفته‌نامه افق‌کویر، اولین نشست خبری فرماندار بافق با اصحاب رسانه روز سه‌شنبه 26 فروردین‌ماه در محل فرمانداری بافق برگزار گردید.
در ابتدای این جلسه خبرنگاران حاضر با معرفی خود سؤالات خود را که دغدغه شهروندان نیز محسوب می‌شود از فرماندار جدید پرسیدند، فرماندار نیز با سعه صدر به تک تک پرسشهای مطرح شده از سوی خبرنگاران پاسخ داد. در ادامه این گفتگو را می‌خوانیم:
سیدمهدی طلایی‌مقدم فرماندار بافق، علاقه‌مندی مردم بافق به نشریات و رسانه‌ها را قابل توجه دانست و اظهارکرد: رسانه‌ها نقش بسیار مهمی در اطلاع‌رسانی داشته و انتظار داریم نقد و انتقاد سازنده در کنار بیان خدمات و فعالیت‌های دولت برای مردم انجام شود.
فرماندار بافق گام نخست توسعه شهرستان را هم‌صدایی همه گروه‌ها و اقشار مختلف دانست  و  افزود:   اصحاب رسانه و خبرنگاران در این زمینه کمک شایانی را می‌توانند انجام دهند.
وی ادامه داد: سند چشم‌انداز شهرستان قبل از این تهیه و فقط ممکن  است جاهایی از آن نیاز به بازنگری داشته باشد که با کمک دوستان در اتاق فکر شهرستان بر اساس واقعیت‌ها و ظرفیت‌های شهرستان بررسی و اگر به جمع‌بندی برسیم اجرایی می‌شود.
وی با اشاره به تأکید مقام  معظم رهبری درباره اهمیت فرهنگ، عنوان کرد:  کار فرهنگی یک کار ریشه‌ای و برخی مسایل فرهنگی پیشینه‌های بسیار طولانی و درازمدت دارد.
فرماندار بافق به نامگذاری امسال بنام اقتصاد و فرهنگ، و تأثیر مسایل اقتصادی جامعه بر فرهنگ اشاره و افزود: مسایل اقتصادی زیر بنای مسایل فرهنگی هست و بطور قطع اعتبارات هزینه‌ای فرهنگی و یا اقتصاد خانواده‌ها در این زمینه نقش داشته و برنامه برای افزایش سطح اقتصادی خانواده‌ها بویژه افراد کم درآمد برای رسیدن تا سطح متوسط را در شهرستان داریم.
طلایی در پاسخ به پرسش یکی از اصحاب رسانه درباره مهاجرت و تأثیر آن بر فرهنگ شهرستان، گفت: بدلیل نیاز به تأمین نیروی معادن و شرکت‌ها، مهاجرت گریزناپذیر است و باید برای کاهش آسیب‌ها و قوی نمودن فرهنگ شهرستان تلاش نماییم؛ چرا که افرادی که به بافق مهاجرت می‌کنند برای  دلایل اقتصادی و ارتزاق هست نه برای انجام کار فرهنگی. 
وی درمورد گمرک بافق و عدم فعالیت آن تصریح کرد: برای انجام فعالیت‌های سنگ‌آهن تخصیص کد مجزا برای گمرک بافق انجام و با کمک دوستان شهرستان برای فعالیت آن اقدام می‌کنیم. 
طلایی‌مقدم درباره اولویت طرح‌های عمرانی و با اهمیت شهرستان، تصریح کرد:  گاز رسانی، جاده بافق، بهداشت و درمان، فاضلاب و مبلمان شهری  از عمده‌ترین اولویت‌های بنده است.
فرماندار بافق در بحث ظرفیت‌های توسعه‌ای شهرستان نیز گفت: صنایع جوار معدنی، کویر نوردی و گردشگری با محوریت آستان امامزاده عبدا... (ع) بافق از اولویت‌ها است.
سیدمهدی طلایی‌مقدم با اشاره به حضور زائرین این آستان در شهرستان، افزود: آستان امامزاده عبدا...(ع) بافق برادر تنی امام رضا(ع) هست و این از نقاط قوت این شهرستان است که توجه خاص به این آستان با حفظ معنویت و سادگی که مورد توجه مردم هست را در برنامه داریم.
فرماندار بافق درباره روند جاده دو بانده بافق _ یزد، تصریح کرد: در نشستی که با سیدحسینی معاون عمرانی درباره ادامه دو بانده جاده بافق داشتیم بیان شد شاید این طرح بدلیل مشخص شدن اولویت‌های وزارتخانه فرایند طولانی را داشته باشد؛ ولی سعی داریم این مسئله را امسال خاتمه دهیم.
طلایی‌مقدم با اشاره به اهمیت مسایل زیست‌محیطی و برخی مشکلات صنایع در کشور، خاطرنشان کرد: خوشبختانه در شهرستان بافق جانمایی خوبی انجام شده و صنایع در جهت آب‌های زیرزمینی و باد قرار ندارند.
وی با اشاره به نزدیکی فاصله صنایع تا شهر بافق افزود: ضمن اینکه از سرمایه‌گذاران برای حضور در این بخش استقبال می‌کنیم درخواست رعایت مسایل زیست‌محیطی را نیز داریم.
طلایی‌مقدم با اشاره به نگاه گردشگری در سند چشم‌انداز شهرستان، افزود: توسعه گردشگری در زمینه‌های مختلف و بهره از ظرفیت‌ها و توجه بیشتر به گونه نادر یوز از دیگر برنامه‌های در اولویت است.
فرماندار بافق با اشاره به ایده جاده گردشگری یوزپلنگ آسیایی و برنامه‌های مدنظر در زمینه محیط‌زیست، افزود: باید راهکارهای مناسبی برای رفع مشکل جاده گزوییه و حفظ گونه نادر یوزپلنگ آسیایی ارائه کرد.
وی درباره تغییرات اتوبوسی مدیران شهرستان، شایسته سالاری را با اهمیت دانست و عنوان کرد:  هرکس برای خودش  عقاید سیاسی دارد ولیکن باید همسو با دولت اعتدال و تدبیر و امید کار انجام دهد.
طلایی‌مقدم درباره انتخاب معاون و بخشدار نیز افزود: چند گزینه از طیف‌های مختلف و افراد بومی و غیربومی بیان و با برخی نشست‌هایی داشتم؛ ولی هنوز به جمع‌بندی نرسیدم.
فرماندار با اشاره به بازدیدهایی که از ادارات داشته است و با بیان این مطلب که اعتبارها محدود به شهرستان نیست، گفت: انتظارم از ادارات بافق بیشتر از این هست و  اداره‌های شهرستان باید برای دریافت اعتبار از اداره‌کل‌ها و جذب برخی اعتبارهای مختلف چون ملی و غیره اقدام نمایند.
وی با اشاره به بازدیدهای از برخی ادارت و ارگانهای شهرستان، گفت: بازدیدهایی از شهرداری، دانشگاه آزاد و علمی کاربردی، شرکت سنگ‌آهن مرکزی، و کارخانجات تعمیرات راه آهن بافق و غیره داشتم.
طلایی‌مقدم با اشاره به بازدید از کارخانجات تعمیرات دیزل راه آهن و اهمیت ۴ راه ریلی بافق، ادامه داد: در دومین مورد سند چشم‌انداز شهرستان بحث مرکز حمل و نقل ریلی، انبارداری و تعمیر و تکمیل صنایع ریلی در کشور و خاورمیانه دیده شده است.
وی با اشاره به تبادل خوب پولی اصناف و بانک‌ها در شهرستان و خریدهای سنگ‌آهن بافق از مجموعه شهر، بیان کرد:  از بازاریان و بانک‌ها انتظار زیباسازی و نماسازی را برای مردم داریم.
سیدمهدی طلایی‌مقدم به بازدید از فعالیت‌های مجموعه سنگ‌آهن بافق اشاره و گفت: با توجه به محدودیت معادن ایجاد صنایع جوارمعدنی از اولویت‌های شهرستان است تا در صورت نیاز نسبت به انتقال مواد معدنی از سایر نقاط کشور اقدام نماییم.
وی تعامل مسئولین شهرستان را سازنده دانست و گفت: امام جمعه بافق نقاط قوت شهرستان و چون بالی برای مسئولین هستند.
فرماندار بافق در پاسخ به پرسشی مبنی بر حمایت از تشکل‌های مردم نهاد گفت: آماده همکاری، همراهی و حمایت برای تشکیل تشکل‌های کارگری و سازمان‌های مردم نهاد هستم.
طلایی‌مقدم درباره میراث فرهنگی بافق تصریح کرد: مکاتباتی برای ارتقای میراث فرهنگی بافق از نمایندگی به اداره انجام گرفته است.
وی از آغاز مرحله دوم و اجرایی نمودن سند چشم‌انداز شهرستان پس از بازنگری نهایی خبر داد و افزود: سند چشم‌انداز توسعه شهرستان باید برای مردم و شهروندان بیان تا از جزئیات آن اطلاع داشته باشند.
فرماندار بافق خاطرنشان کرد: امیدواریم ادارات بر اساس برنامه کار کنند و انتظار داریم دوستان مواردی را که در این زمینه کار نشده است را سریعاً اعلام نمایند.