نمایش خبر نمایش خبر

بازگشت به صفحه کامل

رتبه اول شهرستان بافق در برگزاری محفل شیرخوارگان نسبت به شهرهای دیگر استان یزد

رتبه اول شهرستان بافق در برگزاری محفل شیرخوارگان نسبت به شهرهای دیگر استان یزد«علی اصغر» یعنی درخشانترین چهره کربلا، بزرگترین سند مظلومیت و معتبرترین زاویه شهادت …چشم تاریخ، هیچ وزنه ‏ای را در تاریخ شهادت، به چنین سنگینی ندیده است.» علی اصغر را«باب الحوائج» می ‏دانند، گرچه طفل رضیع و کودک کوچک است، اما مقامش نزد خدا والاست.
هفته نامه افق کویر با توجه به قرار گرفتن در ماه محرم و روزهای شهادت کوچکترین شهید کربلا گفتگویی با «حاج علی اکبر قانعی»، مسئول مجمع جهانی حضرت علی اصغر (علیه السلام) شهرستان بافق انجام داده است. 
وی درباره برگزاری مجمع حضرت علی اصغر(ع) در اولین جمعه از ماه محرم الحرام گفت: همانطور که روز قدس را در آخرین روز ماه رمضان داریم. مجمع شیرخوارگان نیز به ثبت جهانی در اولین جمعه ماه محرم رسیده است؛ بعضی از آقایان نظر به این داشتند که شیرخوارگان در روز شهادت حضرت علی اصغر (ع) برگزار شود و تأئید کنند، ولی چون جهانی است و افق ها تغییر می کند می خواهند در 5 قاره جهان یکسان باشد بالاجبار تأکید شده اولین جمعه ماه محرم، شیرخوارگان برگزار شود.
حاج علی اکبر قانعی در پاسخ به این پرسش که چند سال است که شیرخوارگان در بافق برگزار می شود؟ افزود: به صورت سراسری 13 سال است. بحمدا... خداوند این افتخار را نیز نصیب شهرستان بافق کرده است که همزمان با سراسر کشور این مراسم 11 سال است که برگزار می شود. جای تقدیر و تشکر دارد از حضور خواهرانی که با طفل های شیرخوارشان به این محفل می‌آیند. شهرستان بافق در استان یزد در برگزاری این محفل رتبه اول را نسبت به شهرهای دیگر دارد. 
وی در ارائه توضیحات پیرامون این مجمع تصریح کرد: جدای از این برنامه های خاص معنوی که در این محفل جهانی حضرت علی اصغر(ع) داشته و داریم نقطه قابل توجه این است که خدا را شکر کشورهای دیگر در 5 قاره جهان نزدیک به 3100 نقطه در ایران و جهان این مراسم همزمان برگزار شد و به گونه ای بود که همه بچه های شیر خواره خودشان را در این مراسم می آورند. یکی از برنامه های خاصی این مراسم قرائت نذرنامه مادران است که طفل ها یشان را سر دست می‌گیرند و نذر آقا امام زمان(عج) می کنند. برنامه های معنوی دیگری در حاشیه این مراسم برگزار می شود، غرفه هایی در حوزه داستان نویسی، نقاشی، خطاطی و موردهایی که به جریان ماه محرم و شهادت حضرت علی اصغر(ع) مربوط می شود نصب می گردد تا کودکان در این غرفه ها حضور پیدا کنند. امسال نزدیک به 300 نفر کودک حضور داشتند که در این فعالیت شرکت کردند و از این عزیزان پوستر و عکس تهیه می شود و در سال های بعد تصاویر آن ها نصب می شود. در گذشته مراسم شیر خوارگان در یک محل برگزار می شد؛ ولی هم اکنون با توجه به گستردگی و استقبالی که در این زمینه صورت گرفته همانطور که در جهان استقبال صورت گرفته کشور آمریکا که بالاخره به آن ها اعتقاد نداریم شعییان ما و حتی غیر شیعیان و مسیحیان در این محفل شرکت می‌کنند و اعتقاد عجیبی به این محفل پیدا کرده اند. امسال نزدیک به 15 نقطه در بافق و روستاها این مراسم برگزار شد. همزمانی این مراسم خاص است چه در ایران و چه در خارج در یک زمان برگزار می شود. یک زمان نذر نامه خوانده می شود و حتی آن سوره قرآنی که قرائت می شود سوره حضرت یوسف است که قرائت می شود و همزمان با سراسر کشور صورت می گیرد. در بافق قریب 5 هزار نفر از مادران شرکت می کنند که مراکز اصلی امامزاده، حسینیه بزرگ سفلی و حسینیه نظر کرده میانگاه است. با توجه به اینکه دشمن خیلی کار می کند این روز را از ما بگیرد و از رو خنجر کشیده تا این مراسم را تحت الشعاع قرار دهند و قصدش این است که عاشورا و کربلا را از ما بگیرد و هر روز که می گذرد، می بیند که به عظمت امام حسین (ع) افزوده می شود. این طفل شیرخواره آمد، شد جهانی و عاشورا و کربلا و امام حسین (ع)را در دنیا زنده کرد و الآن هم می بینیم که این مراسم به ثبت یونسکو رسیده و اعلام شده در مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان رفته و به ثبت جهانی رسیده و به همه جا ابلاغ شده که اولین جمعه ماه محرم همزمان این مراسم برگزار می شود.
طرحی در بافق ریخته شد که استقبال کم نظیری در شهرستان از آن شد و به مرکز اعلام کردیم و به  استقبال مراسم جهانی می رویم. استقبال ما به این صورت است که ابتدا در بیمارستان شهر در بخش زایمان از اطفالی که به دنیا می آیند و از اطفالی که در بخش کودکان بستری هستند توسط هیأت پیروان عترت خواهران یک لباس متبرک با یک هدیه تهیه می شود و در روز قبل به عنوان استقبال روز محفل جهانی حضرت علی اصغر(ع) می روند و در بیمارستان از این اطفال و کودکان عیادت می کنند.
وی در پاسخ به این پرسش که لباس های مراسم شیرخوارگان از کجا تهیه می شود؟ عنوان کرد: اوایل از طرف دکتر منافی پور لباس را برای مراسم شیرخوارگان از تهران می فرستادند؛ولی سه سال است که لباس نمی دهند به این دلیل که واقعاً در خارج از کشور خیلی استقبال بی نظیر شده که هر چقدر لباس می دوزند می فرستند برای خارج از کشور و حتی از استان ها و شهرستان ها هم کمک گرفته می شود. دوخت این لباس ها با ذکر ابا عبدا... الحسین(ع) برش می خورد و دوخته می شود و همراه با زیارت عاشورا و با مصیبت امام حسین(ع) و در این صورت است که این لباس متبرک می شود. در بافق خانم تفکری از قدیم کار دوخت خیمه ها را داشته و حدود 3 سال است که به دوخت لباس ها می پردازد و یک کارگاه هم در روستای مبارکه داریم که خانم بخشی این لباس ها را می دوزند و نذرنامه ها و سربند لباس ها را از تهران می آورند. هر سال 5000 لباس تهیه می شود؛ ولی در مراسم اصلی 3500 لباس توزیع می شود؛ ولی در بافق این تعداد طفل شیر خوار نداریم و افرادی که مراجعه می کنند حاجتمند هستند که متوسل می شوند به باب الحوائج و حضرت علی اصغر(ع) و این لباس ها را به عنوان لباس متبرکه دریافت می کنند. 
وی پیرامون برنامه های آینده خود افزود: یازدهمین سوگواری اشعار آیینی در پیش است که در سال گذشته در شهر بافق رتبه ممتاز کشوری را در بخش مداحی آقای سید سعید حسینی داشتیم که در کل کشور مقام اول را کسب کرد و امسال از مداحان نوجوان و جوان درخواست داریم که از اشعار آیینی استقبال کنند و شرکت کنند. در ابتدا بصورت فراخوان و غیر حضوری با ارسال نوار صوتی و تصویری برگزار می شود و مدارک خودشان را می فرستند و هنوز هم وقت دارند که بعد از فراخوان آن هایی که رتبه کسب می کنند از بین 12 سال تا 35 سال در رشته های مداحی، دعا خوانی، عزاداری، شعر، چه خواهران و چه برداران می توانند در هر مقطعی که می خواهند شرکت کنند و ان شاء ا... رتبه بیاورند و برای شهرستان بافق افتخار کسب کنند.
وی در پایان تصریح کرد: از زحمات شما و اطلاع رسانی که انجام می دهید تقدیر و تشکر دارم، امیدوارم خدواند این توفیق را به ما بدهد تا بتوانیم در راه ولایت و که دلسوزی هایی که مقام معظم رهبری(مد ظله) دارند و در مورد فرهنگ سازی عاشورا که واقعاً عاشورا یک فرهنگ است برای ما، بتوانیم در این راستا قدم برداریم. همچنین تشکر می کنم از هیات هایی که امسال تشکیل شد و با عزاداری و سینه زنی یکسان و بخصوص در مورد نماز ظهر عاشورا که هیات ها همه همکاری کردند و همزمان بانک اذان را داشتند و بعد ازآن با برگزاری نماز جماعت هدفشان را رساندند که هدف آقا ابا عبدا... حسین(ع) امر به معروف و نهی از منکر است.