نمایش خبر نمایش خبر

بازگشت به صفحه کامل

دانش، لازمه توسعه و پیشرفت

دانش، لازمه توسعه و پیشرفت


11 مرداد، بیست و سومین سالروز تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد بافق گرامی باد

محمد علی پور فلاح|
مقدمه: دانشگاه آزاد اسلامی با حمایت معمار انقلاب اسلامی ایران امام خمینی (ره)  در 31 اردیبهشت ماه 1361 موجودیت یافت.
ده سال پس از آن و در تابستان 1371 با تلاش تعدادی از علاقمندان بافقی، جرقه اولیه برای تاسیس یک مرکز آموزش عالی در بافق زده شد. همین جا لازم است از تلاش بی وفقه مرحوم محمد دهستانی و آقایان جواد تشکری و حضرت حجت الاسلام و المسلین سلیمانی که به عنوان رئیس هیات امنای واحد نیز بوده اند و حسن نیک کار به صورت ویژه و از سایر مسئولان شهر که در گذاشتن سنگ بنای دانشگاه آزاد اسلامی در شهر بافق، مساعدت نموده اند، قدردانی نمود.
دانشگاه آزاد اسلامی بافق  به دلیل برخورداری این شهرستان از منابع غنی معدنی در مهرماه 1371 به عنوان دانشکده معدن دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد، با پذیرش 70 نفر دانشجو، فعالیت خود را در کلاس های استیجاری هنرستان فنی شهید باهنر بافق آغاز کرد.
در دی ماه 1371 با حضور مسئولان استانی و محلی، کلنگ احداث این دانشگاه در زمینی به مساحت 100 هکتار به زمین زده شد و کار ساخت و ساز این مجموعه علمی و فرهنگی شروع شد.
دانشکده علوم اولین بنای احداث شده در این دانشگاه می باشد که در فروردین 1373 به بهره برداری رسید.
پس از آن کار ساخت و ساز با جدیت بیشتری پیگیری شد و در 11 مرداد 1374 رسماً به عنوان یک واحد دانشگاهی از طرف سازمان مرکزی اعلام شد.
با حضور ریاست  دانشگاه آزاد اسلامی در دانشگاه در اردیبهشت 1376 و تائید و تشویق ایشان، همکاران و مسئولان واحد روحیه تازه گرفته و روند توسعه دانشگاه شتاب بیشتری گرفت.  
پس از آن ساختمان دانشکده فنی و مهندسی در اسفند 1379 افتتاح گردید.
در همین زمان با پیگیری به عمل آمده چند رشته تحصیلی جدید با تاکید بر رشته های فنی و مهندسی برای دانشگاه تصویب شد که همین امر موجب گردیده در حال حاضر بیشترین رشته های تحصیلی دانشگاه در همین گروه باشد.
پس از آن ساختمان های سوله ورزشی، ساختمان معاونت پژوهشی، هنرسرا، استادسرا و سلف سرویس و خوابگاههای دانشجویی واحد افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفت.
با توجه به اینکه دانشگاه یک محیط فرهنگی است، ضرورت ساخت یک مسجد بزرگ برای دانشگاه احساس شد و با پیگیری لازم مسجد حضرت ولیعصر دانشگاه در سال 1387 افتتاح گردید. همچنین در 28 فروردین 1384 در یک مراسم باشکوه پیکر مطهر سه تن از شهدای گمنام در جوار مسجد دانشگاه، آرام گرفت.
در مسیر رشد و توسعه دانشگاه، ایجاد یک سالن مجهز آمفی تاتر نیز ضروری بود که این امر در سال 1390 با ساخت تالار آفرینش که به تجهیزات کامل سمعی و بصری مجهز است و ظرفیت 380 نفر را دارد، تحقق یافت.
در ادامه حیات دانشگاه آزاد اسلامی و با توجه به سیاست جدید این دانشگاه برای ایجاد درآمدهای جدید، ساخت چهار استخر پرورش ماهی با همکاری شیلات بافق در سال 1391 انجام  و مورد بهره برداری قرار گرفت.
در حال حاضر دانشگاه آزاد اسلامی بافق 1502 نفر دانشجو دارد که از این تعداد 943 نفر از آنان در 16 رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد مشغول تحصیل هستند. 
دانشگاه آزاد اسلامی بافق از بدو تاسیس تاکنون موفق شده است بیش از 5430 نفر فارغ التحصیل  دانشگاهی به جامعه اسلامی ایران، تحویل نماید که از این تعداد 983 نفر از جوانان بافقی بوده اند. 
دانشگاه آزاد اسلامی بافق 27 ساختمان آموزشی، پژوهشی و رفاهی دارد که در وسعت 42237 مترمربع بنا شده است. این دانشگاه 48 کارگاه و آزمایشگاه فعال دارد که دانشجویان می توانند با مراجعه به آنها، از امکانات کارگاهی و آزمایشگاهی در کنار دروس نظری، استفاده نمایند.
دانشگاه آزاد اسلامی بافق موفق شده است در اجرای دستور ریاست عالیه دانشگاه،مبنی بر حرکت این دانشگاه در دهه سوم موجودیت خود به سوی ارتقاء کیفیت، تعداد 57 اختراع در سازمان ثبت اختراعات کشور، به نام دانشگاه آزاد اسلامی بافق، به ثبت رسانده و تعداد 66 طرح پژوهشی خاتمه یافته و 9 طرح پژوهشی در حال اجرا دارد . 
این واحد دانشگاهی هم اکنون دارای 3 خوابگاه دانشجویی با عنوان خوابگاه دانشجویی ولایت یک و دو ویژه برادران و خوابگاه فاطمیه ویژه خواهران و  با ظرفیت اسکان 1000 نفر دانشجو  می باشد و آمادگی دارد که به همه ی متقاضیان در طول دوران تحصیل ، امکان اقامت در خوابگاه را بدهد.
دانشگاه آزاد اسلامی بافق موفق شده است علیرغم سختی فوق العاده و شرایط نامناسب خاک و آب در این منطقه، بیش از 17 هکتار فضای سبز ایجاد کند.
واحد دانشگاهی بافق اینک، 34 نفر هیئت علمی دارد که یک نفر از آنها در مرتبه دانشیاری و سه نفر استادیار و20 نفر نیز بورسیه دکتری هستند و بیش از  40 هزار عنوان کتاب در کتابخانه دانشگاه دارد که دانشجویان می توانند با استفاده از امکانات رایانه ای، به کتاب های مورد نظر خویش دسترسی پیدا کنند.
دانشگاه آزاد اسلامی بافق هر ساله با اجرای صدها برنامه فرهنگی و قرآنی و پژوهشی می کوشد تا به سهم خود ، وظیفه خویش را به عنوان یک مرکز فرهنگی و علمی انجام دهد که از شاخص ترین آنها می توان به اقامه نماز پرشکوه جمعه از سال 1389 و در زمان ریاست دکتر حسینعلی لازمی و برگزاری سالیانه یادمان شهدای گمنام و هشت شهید دانشجوی شهرستان اشاره کرد که آخرین آنها در اردیبهشت امسال با حضور گسترده مردم برگزار شد. همچنین دهها کنفرانس و سخنرانی علمی از دیگر برنامه های دانشگاه بوده که آخرین برنامه از این دست مربوط به حضور و سخنرانی دکتر محمد علی برخورداری رئیس دانشگاه علم و صنعت ایران در تالار آفرینش دانشگاه بود. 
بی تردید حضور دانشگاه آزاد اسلامی در شهر بافق منشا تحولات بسیار در ابعاد مختلف زندگی مردم در این شهر شده است که در حوزه های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی این تحول چشمگیر و قابل توجه بوده است و امیدواریم با نگرش همه جانبه گرانه بتوانیم مسیر این تحولات را در جهت بهبود وضعیت مردمان این خطه از کشور عزیزمان، سوق دهیم.  
این دانشگاه با وجود کاهش تعداد دانشجو در مقاطع کاردانی و کارشناسی در ادامه فعالیت های گذشته و در راستای ارتقاء سطح کیفی آموزش و پژوهش، اقدام به توسعه تحصیلات تکمیلی در مقطع کارشناسی ارشد نموده است و به همین دلیل تعداد دانشجویان فوق لیسانس این واحد درحال حاضر نسبت به سال گذشته بیش از صد درصد  رشد داشته و نسبت به دو سال گذشته نیز چهار برابرشده است. که عمده دلیل آن نیز تاسیس رشته های متعدد کارشناسی ارشد در دانشگاه آزاد بافق می باشد که در سطح شهرستان بی نظیر است.