آرشیو مطالب آرشیو مطالب

آرشیو هفته نامه

پرسش از شما، پاسخ از مسئولین پرسش از شما، پاسخ از مسئولین

_


نام شما
نام خانوادگی
این فیلد اجباری است.
ایمیل
سوال

هفته نامه هفته نامه

« بازگشت

وقتی ناگهان غذایتان می سوزد و یا شور می شود چه می کنید ؟

وقتی ناگهان غذایتان می سوزد و یا شور می شود چه می کنید ؟

راحت‌ترین راه برای پهن كردن خمیر پیتزا
پیتزا با خمیری كه خودتان درست كرده‌اید همیشه لذت‌بخش‌تر است. برای این كار باید خمیر را زمان پهن‌كردن به یك توپ كوچك تبدیل و از مركز شروع كنید. وردنه را مركز خمیر بگذارید و به آرامی آن را پهن كنید. با انگشتان‌تان لبه خمیر را به آرامی بلند كنید، آن را مرتب بچرخانید و هر بار از یك جهت آن را پهن كنید تا به ضخامتی برسد كه مي‌خواهید. اگر خمیر را خراب كردید، آن را دوباره گرد كنید و از اول شروع كنید. اگر دیديد خمیر به كشش مقاوم شده، به آن 10 دقیقه فرصت دهید و دوباره شروع كنید.
مناسب‌ترین راه برای پوست كندن سیر
اگر بخواهید پوست‌های چند لایه و نازك سیر را با ناخن بگیرید، حتما دست‌تان تا چند روز بوی سیر خواهد گرفت. به جای این كار مي‌توانید سیر را روی تخته بگذارید، پهنای كارد را روی آن فشار دهید تا كمی له شود. آن‌وقت به راحتی مي‌توانید پوست سیر جدا شده را بردارید.
بهترين راه براي فريز كردن گوشت چرخ شده
گوشت را به اندازه‌های مساوی در كیسه‌های فریزر بزرگ بگذارید و آن را كاملا پهن كنید. با انگشت یا با یك سیخ چوبی روی گوشت خط بیندازید تا به چند بخش مساوی تقسیم شود. وقتی گوشت یخ زد سفت مي‌شود و هر كدام از این تكه‌ها به راحتی از هم جدا مي‌شوند. مي‌توانید هر تكه را جداگانه از فریزر بیرون بیاورید و بگذارید آب شود.
هنگامی که در حال درست کردن آبگوشت هستید و به طور ناگهانی آن را می‌سوزانید، تنها کافی است قابلمه را عوض کنید و به آشپزی ادامه دهید. می‌توانید مقدار خیلی کمی به آن شکر اضافه کنید چرا که شکر موجب از بین بردن مزه سوختگی می‌شود.
اگر سوپ یا خورشتتان به طور ناگهانی شور شده است، چند تکه سیب‌زمینی پوست کنده داخل آن بیندازید. سیب زمینی نمک اضافی را جذب می‌کند. از سیب نیز می‌توانید استفاده کنید اما به یاد داشته باشید که بعد از ۱۰ دقیقه تکه های سیب را خارج کنید.
در هنگام پختن تخم مرغ، سر انگشتی نمک به آن اضافه کنید تا مانع از شکستن پوسته های آنها شود.
اگر برنج تان سوخته، نان لواشی را روی برنج پهن کنید و بعد از ۵ تا ۱۰ دقیقه آن را بردارید، نان بو و طعم سوختگی را از بین می‌برد. به یاد داشته باشید در هنگام کشیدن برنج، قسمت سوخته پایین قابلمه را نخراشید.
برای پی بردن به تازگی تخم‌مرغ‌ها، آنها را در ظرفی پر از آب قرار دهید. تخم مرغهایی که در ته ظرف قرار می‌گیرند تازه هستند، تخم‌مرغهایی که قسمت انتهای آنها به سمت بالا باشد، زیاد تازه نیستند و باید آنها را زود مصرف کرد و آنهایی که روی آب شناورند کهنه هستند.
قبل از درست کردن ذرت بو داده روی اجاق گاز، ذرتها را به مدت ۱۰ دقیقه در آب بخیسانید. سپس آنها را از صافی رد کنید و روی اجاق قرار دهید. رطوبت اضافه شده به دانههای ذرت موجب سریعتر آماده شدن آنها می‌شود و علاوه بر آن ذرت‌ها پف‌دارتر می‌شود.
هیچگاه موزها را در یک دسته یا در کنار میوه‌های دیگر نگهداری نکنید. موزها را از هم جدا کنید و هر کدام را در نقطه‌ای مختلف قرار دهید. موزها گازهایی آزاد می‌کنند که موجب سریعتر رسیدن میوه‌های دیگر حتی موزهای دیگر می‌شوند. جدا کردن آنها موجب تازه نگه داشتن آنها به مدت طولانی‌تری می‌شود.
برای جلوگیری از جوانه زدن سیب زمینی های درون گونی، یک عدد سیب درون گونی آنها قرار دهید.
هنگامی که گوشت را از فریزر خارج می‌کنید، مقداری سرکه روی آن بریزید. این کار نه تنها گوشت را ترد میکند بلکه موجب پایین آمدن دما و در نتیجه زودتر آب شدن یخ گوشت می‌شود.
کندن لایه رویی پیاز موجب کاهش ریزش اشک می‌شود.
برای جلوگیری از سفت شدن شکر قهوه‌ای کافی است داخل کیسه آن تکه‌ای سیب یا تکه ای نان بگذارید.
اگر به طور اتفاقی خود را در آشپزخانه سوزاندید، مقداری خردل روی ناحیه سوخته شده بپاشید. بعد از گذشت مدت زمانی درد از بین میرود. خردل مانع تاول زدن نیز می‌شود.