آرشیو مطالب آرشیو مطالب

آرشیو هفته نامه

پرسش از شما، پاسخ از مسئولین پرسش از شما، پاسخ از مسئولین

_


نام شما
نام خانوادگی
این فیلد اجباری است.
ایمیل
سوال

هفته نامه هفته نامه

« بازگشت

واگذاری بابت رد دیون ممنوع شد


یک مقام مسئول در وزارت نیرو با بیان اینکه 19 نیروگاه جدید برق به بخش خصوصی واگذار می‌شود جزئیات واگذاری اقساطی نیروگاه‌ها به بخش خصوصی را تشریح کرد و گفت: هیچ نیروگاهی بابت رد دیون دولت واگذار نخواهد شد.
بهمن ا... ‌مرادی درباره آخرین وضعیت واگذاری نیروگاه‌های برق کشور به بخش خصوصی، گفت: وزارت نیرو براساس اصل 44 قانون اساسی مقرر است تعداد 44 نیروگاه را به بخش خصوصی واگذار کند.
مشاور مدیرعامل توانیر با اعلام اینکه تاکنون 25 نیروگاه برق به بخش خصوصی واگذار شده است، گفت: علاوه بر این مراحل واگذاری 19 نیروگاه دیگر نیز در دست اقدام بوده که به محض آماده‌سازی و قیمت‌گذاری توسط هیات واگذاری، این نیروگاه‌ها نیز در اختیار بخش خصوصی قرار خواهند گرفت.
این مقام مسئول اسامی برخی از این نیروگاه‌ها را شامل نیروگاه شهید کاوه، یزد، صوفیان، قائن، حصار، کنگان، زرند کرمان، بیستون، سهند، خلیج فارس، شیروان، کرمان، منجیل، لوشان، شهیدرجایی، شهید مفتح، اصفهان و کنارک عنوان کرد و گفت: این نیروگاه‌ها در مجموع دارای نزدیک به 12 هزار مگاوات ظرفیت به مبلغ برآوردی 18 هزار میلیارد تومان هستند.
او با تاکید بر اینکه روش واگذاری این نیروگاه‌ها به بخش خصوصی با یک تفاوت، تقریباً همانند روش گذشته خواهد بود، گفت: در گذشته بحثی به نام رد دیون مطرح بود که در آن دولت دیون خود را با این واگذاری‌ها تهاتر می‌کرد اما در روش کنونی رد دیون وجود ندارد.
مشاور مدیرعامل توانیر با یادآوری اینکه تمامی واگذاری‌ها اگر به‌صورت شرکت‌های ماده 27 باشند، ازطریق فرابورس و اگر به‌صورت واگذاری اموال و دارایی‌ها باشند، ازطریق مزایده انجام می‌پذیرد، بیان کرد: از 19 نیروگاه یادشده، سه نیروگاه خلیج فارس، شیروان و کاوه در دست ارزیابی است.
مرادی با بیان اینکه نیروگاه 60 مگاواتی برق منجیل نیز به قیمت مصوب 420 میلیارد تومان از سوی هیات واگذاری ازطریق فرابورس عرضه خواهد شد، گفت: معمولا 15 تا 20 درصد مبالغ تعیین ‌شده برای نیروگاه‌ها به‌صورت نقدی پرداخت می‌شود و الباقی به‌صورت اقساط سه تا پنج ساله توسط مالکان به دولت پرداخت خواهد شد.