آرشیو مطالب آرشیو مطالب

927

پرسش از شما، پاسخ از مسئولین پرسش از شما، پاسخ از مسئولین

_


نام شما
نام خانوادگی
این فیلد اجباری است.
ایمیل
سوال

هفته نامه هفته نامه

« بازگشت

مجتمع معدني و صنعت آهن و فولاد بافق تعطیل شد


به گزارش هفته نامه افق کویر، شركت مجتمع معدني و صنعت آهن و فولاد بافق، بدون استفاده از تسهيلات بانكي و صرفاً با سرمايه گذاري بالغ بر 500 ميليارد تومان توسط بخش خصوصي ساخته شد و در سال 1394 و در برنامه سفر رييس جمهور به استان يزد به عنوان بزرگترين پروژه توليدی استان افتتاح و موجب اشتغال مستقيم بيش از 300 نفر و اشتغال غير مستقيم بيش از 1000 نفر گرديد، ولی علي رغم تمام تلاش های بخش خصوصی تعطیل شد.
سیدمحسن ابویی مدیرعامل مجتمع فولاد بافق، پیرامون دلایل تعطیلی این شرکت گفت: بانك ملت در اين طرح، دو نقش را به عهده دارد كه در هر مورد قصور و امساك نموده است و با توجه به اینکه شریک در اجرای این طرح بوده از پرداخت سهم الشراکه خود قصور کرده و همچنین؛ علی رغم صدور و ابلاغ مصوبه اعتباري توسط بانك ملت، هزينه شدن سهم الشركه (ريالی و ارزی) شركت، آماده بودن سند ثبتي طرح براي ترهين، وجود توجيهات فنی، مالی و اقتصادی طرح توسط كارشناسان اعتباری، بانك ملت با بی تفاوتی نسبت به ادامه فعاليت شركت، از اجرای مصوبه اعتباری خودداری نموده و شركت را در تنگنای شديد كمبود نقدينگي قرار داده و امكان خريد مواد اوليه برای توليد، پرداخت حقوق كارگران و پيمانكاران را از شركت سلب نموده است. 
وی افزود: بانك ملت به عنوان بانك عامل براي اعطاي تسهيلات صندوق توسعه ملي موافقت نموده و انتخاب شده، ليكن با گذشت حداقل دوسال از صدور تائيديه موافقت اصولي توسط صندوق توسعه ملي، پيگيري لازم و كافي را اعمال ننموده و حتي پس از انجام چند نوبت هماهنگي با صندوق توسعه ملي براي تشكيل جلسه و تعيين تكليف تسهيلات اين طرح، حاضر به شركت در جلسات نمي باشد و ادامه كار اجرائي شركت را مختل و بلاتكليف نموده است .لازم بذكر است، در اين طرح اجراي توليد كامل زنجيره فولاد بر اساس نظركارشناسان بانكي و اقتصادي داراي توجيه فني، اقتصادي و مالي بوده و عدم اجراي هر بخش از زنجيره توليد، طرح را فاقد توجيه اقتصادي مي نمايد .بانك ملت داراي سهم الشركه 40% در اين طرح مي باشد، به دلايل واهي و با عنوان نمودن اينكه بانك پول ندارد در پرداخت سهم الشركه خود براي افزايش سرمايه تعلل و قصور نموده و علاوه بر آن ، در يكسال گذشته و تاكنون بصورت مداوم قريب به 44 ميليارد تومان به شركت بدهكار بوده است .
مدیرعامل مجتمع فولاد بافق در ادامه یکی دیگر از دلایل تعطیل شدن این شرکت را شركت گاز استان يزد دانست و گفت: نياز به استفاده از گاز طبيعي براي توليد و ادامه حيات اين شركت محرز است، در حالی که گاز ما به کشور های همسایه و ترکیه جهت اشتغال می رود گاز این واحد در فاصله ۲ کیلومتری خط اصلی وصل نمی شود و بعد از گذشت 9 ماه از درخواست اوليه اين شركت، هنوز اقدام مؤثري براي گاز مورد نياز اين واحد توليدي انجام نشده است. شركت گاز استان يزد براي اشتراك گاز در ابتدا مبلغ 23 ميليارد تومان را بر خلاف مقررات از اين واحد توليدي مطالبه نمود و بعد از انعكاس اين موضوع به مراجع مختلف كشوري و استاني، مبلغ 10 ميليارد تومان تخفيف داد! و مجدداً مبلغ 13 ميليارد تومان را مطالبه نمود. تمامي اين ارقام و مبالغ بر خلاف آئين نامه " مقررات و شرايط استفاده كنندگان از گاز طبيعي " و تخلف آشكار است. هزينه گاز براي شركت هاي مشابه در استان يزد و ساير استان ها عموماً از 600 ميليون تا 1.5 ميليارد تومان بوده است؛ عليرغم عدم تأمين گاز طبيعي مورد نياز، به لحاظ ادامه توليد و پيشگيري از توقف توليد و تعطيلي شركت، اجباراً از زمان افتتاح كارخانه تاكنون ( حدود 3.5 ماه ) از سوخت ضروري ( مازوت ) استفاده شده و در پايان هفته گذشته ذخاير سوخت ضروري به اتمام رسيد و كوره اين واحد توليدي خاموش و سرد گرديد.  در صورتیکه از سوخت ضروري صرفاً بايد براي مواقع ضروري قطع گاز استفاده شود و با توجه به عدم اختصاص گاز طبيعي، كارشناسان فروشنده خط توليد، امكان تحويل خط با ظرفيت كامل را نيز ندارند .
در عین حال و در گفتگویی که با دهقانشاهی، رئیس شرکت گاز بافق صورت گرفت؛ وی صراحتا عنوان کرد: ریز صورت هزینه ها را به فولاد بافق اعلام کرده ایم و این مبلغ بابت هزینه تاسیسات ایستگاه فشارقوی، هزینه خط و غیره می باشد. 
وی درباره کاهش این مطالبه 13 الی 23 میلیاردتومانی هم گفت: شرکت گاز بر اساس تعرفه گازرسانی به صنایع اقدام می کند و  محاسبه این مبلغ بر اساس دستورالعمل است. این مبلغ قابل تخفیف و تقسیط هم می باشد.  وی پاسخگویی بیشتر به این سوالات را به قسمت گازرسانی صنایع شرکت گاز استان یزد موکول نمود.