آرشیو مطالب آرشیو مطالب

927

پرسش از شما، پاسخ از مسئولین پرسش از شما، پاسخ از مسئولین

_


نام شما
نام خانوادگی
این فیلد اجباری است.
ایمیل
سوال

هفته نامه هفته نامه

« بازگشت

دیجیتالی شدن عکس تأثیر منفی بر درآمدعکاسی ها نداشته است


عکاسی به فرایند ثبت تصاویر به وسیله دریافت و ثبت نور برروی یک سطح حساس به نور، نگاتیو (فیلم) یا (سنسور الکترونیکی) گفته می‌شود. الگوهای نوری بازتابیده شده یا ساطع شده از اشیاء بر روی سطح حساس به نور (هالوژن نقره یا سنسور)تأثیر می‌گذارد و باعث ثبت تصاویر می‌گردد.
در گذشته نه چندان دور عکاسی از اتاقک تاریک و لوازم و موادی بسیار ساده تشکیل می شد. در حقیقت اتاق تاریک منجر به پیدایش عکاسی و دوربین عکاسی شد. اتاق تاریک عبارت از اتاقی است بی هیچ پنجره. هیچ نوری به آن راه ندارد؛ مگر از طریق روزنه‌ای که بر یکی از دیوارهای اتاق تعبیه شده. تصاویر یا چشم‌اندازهای روبروی روزنه به صورت وارونه بر دیوار روبرویش بازتاب می‌یافت. بعضاً نگارگران از تصاویر بازتاب یافته به عنوان الگوی نقاشی‌شان استفاده می‌کردند. بعدها این اتاق تاریک در ابعاد کوچک‌تر تبدیل شد به دوربین عکاسی؛ یعنی در برابر روزنه‌ای که وجود داشت ماده حساس به نور قرار می‌دادند تا تصاویر بازتافته ثبت و ضبط شود. در روند تکاملی دوربین، از عدسی و لنز در جایی که روزنه قرار داشت استفاده شد. مواد حساس به نور به فیلم‌های عکاسی امروزی تبدیل شدند که در انواع سیاه و سفید و رنگی(نگاتیو) و اسلاید موجود است. نگاتیوها طی فرآیند دیگری در آزمایشگاه (لابراتوار) به عکس تبدیل می‌شوند. این روند ادامه یافت تا با پیدایش دوربین دیجیتال از حسگرهای حساس به نور به جای فیلم استفاده شد.
حال با روی کار آمدن گوشی های همراه اندروید هر یک از افراد به نوعی برای خود عکاس شده اند. هفته نامه افق کویر به این بهانه گفتگویی با تنی چند از عکاسان شهر انجام داده و نظر آنان را در باره این حرفه جویا شده است.
"قلی زاده" یکی از عکاسان شهر در این رابطه گفت: هنر عکاسی در این دوره نسبت به سالیان گذشته متفاوت است در این دوره افراد به فکر این هستند که آتلیه بزنند. اصل رسالت عکاسی و آن چیزی که رسانه ای هست برای نشان دادن واقعیتها و نشان دادن عینیت که در قدیم بوده از دست رفته است و متأسفانه عکاسی را در بافق به صورت آتلیه ای می بینند.
وی افزود: یک عکاس به خاطر دغدغه های مالی که دارد و به خاطر اینکه عکاس اگر بخواهد رسالت عکاسی اش را انجام بدهد؛ علاوه بر اینکه برایش درآمدی ندارد؛ بلکه باید هزینه هایی هم پرداخت کند کمتر کسی به این سمت می رود. به نظرم افرادی که رسالت عکاسی ندارند عکاسی نمی کنند. عکاسی یک رسانه است و باید رسالت خود را انجام دهد.
در ادامه "محمد مهدی عبدالهیان" که 17 سال است در حرفه عکاسی مشغول به فعالیت است گفت: عکاسی در این دوره پیشرفتهای چشمگیری داشته است. منتها از نظر چاپ عکس با کاهش روبرو بوده ایم؛ چرا که عکاسی در این دوره دیجیتالی شده است و به جای چاپ عکس آن را در کامپیوتر و گوشی خود نگهداری می کنند.
وی در پاسخ به این پرسش که دیجیتالی شدن حرفه عکاسی و این که هر فردی در این دوره به نوعی عکاس است آیا بر روی درآمد افرادی که در این حرفه مشغول هستند تأثیر داشته است؟ افزود: بر روی درآمد تأثیر چندانی نداشته است؛ چون عکاسی ها مختص چاپ نیستند که فقط چاپ رنگی باشد؛ چرا که در کنار عکاسی افراد کارهای خدماتی و متفرقه انجام می دهند؛ مثل عکس برداری و فیلم برداری از مراسمات. بیشترین تأثیر بر روی چاپ رنگی است، چون فقط اختصاصی به چاپ داشته اند.
عبدالهیان تصریح نمود: با توجه به اینکه افراد با دوربین های دیجیتال و موبایل عکس می گیرند تنها موردی که در بافق کمبود آن احساس می شود چاپ عکس رنگی است، چون در بافق دستگاه چاپ عکس رنگی نیست.
وی در پاسخ به این پرسش که» چرا عکاسی ها برای تأمین این دستگاه اقدام نمی کنند؟» اظهار داشت: به خاطر هزینه بالا دستگاه که بسته به نوع دستگاه از 70 میلیون تا 300 میلیون تومان است.
عبدالهیان در پاسخ به این پرسش که اگر فرد یا افرادی در این حوزه سرمایه گذاری کنند آیا در بافق جواب می دهد؟ عنوان کرد: اگر مختص یک نفر باشد شاید جواب دهد؛ ولی اگر بعدها یکی دو نفر دیگر هم دستگاه بیاورند در چاپ رنگی فکرنکنم جواب دهد؛ چرا که قبلاً هم این کار را درقسمت آنالوگ انجام دادیم و بعد از آن چند نفر دیگر هم در این زمینه وارد شدند، که جواب نداد؛ البته جمعیت شهر هم مدنظر است و در بافق یک دستگاه جواب می دهد، چون هزینه دستگاه بالا است به شرکت سنگ آهن هم پیشنهاد داده شد تا در این زمینه سرمایه گذاری کند، متأسفانه در این زمینه کاری انجام نگرفت. غیر از این که مردم شهر در این زمینه مراجعه دارند چند فیلم سینمایی در بافق ساخته شده که برای چاپ عکس به ما مراجعه کردند؛ ولی چاپ رنگی در بافق هیچکس ندارد که باعث مضحکه و خنده افراد شده که چطور شهرستانی است که دستگاه چاپ رنگی ندارد و باید چاپها را به یزد بفرستند.