آرشیو مطالب آرشیو مطالب

آرشیو هفته نامه

پرسش از شما، پاسخ از مسئولین پرسش از شما، پاسخ از مسئولین

_


نام شما
نام خانوادگی
این فیلد اجباری است.
ایمیل
سوال

هفته نامه هفته نامه

« بازگشت

دل های دریایی این مردان زحمتکش/828


الهام نصیرزاده| کار رفتگران سخت و طاقت فرساست همه این را می دانند و می گویند، اما تا در کنارشان نباشی و نبینی، نمی دانی معنای این سختی چیست؟ تا یک شب زمستان از خانه گرمت بیرون نیایی و جاروکشیدن و جمع‌کردن زباله‌های کنار خیابان را نبینی، این سختی را درک نمی‌کنی.
اگر دم‌دم‌های صبح که سرما استخوان را می‌سوزاند با آنها کنار پیت حلبی‌ای که تکه‌های چوب در آن شعله‌ور است، ننشینی و جرقه‌های آتش به سر و رویت نپرد، عمق این کار طاقت‌فرسا را درک نمی‌کنی.
نه من و نه تو اینها را نمی‌دانیم؛ که اگر می‌دانستیم، بی‌خیال و گاه از سر تفنن زباله‌ها را از پنجره ماشین به خیابان پرتاب نمی‌کردیم. که اگر می‌دانستیم، کیسه‌های زباله‌ را بی‌خیال در کنار پیاده‌رو رها نمی‌کردیم. به‌واقع نمی‌دانیم که این‌طور رفتار می‌کنیم.نمی‌دانیم که این شب‌ها رفتگر محله ما چه می‌کند.
صبح که از خواب ناز بیدار می‌شویم و صبحانه را نوش‌جان می‌کنیم و از خانه بیرون می‌زنیم، نگاهی به اطراف می‌اندازیم و نظافت کوچه و خیابان را می‌بینیم، اما نمی‌دانیم نارنجی‌پوشان این شهر چگونه شب را بیدار به صبح می‌رسانند تا من و تو صبحی بهتر را آغاز کنیم.
شاید فیلم‌ها و قصه‌ها گوشه‌ای از زندگی این انسان‌های شریف را باز بگویند؛ اما دریچه دوربین و مرکب قلم‌ها هم راهی به عمق جان آنها ندارند.
هیچ‌یک از ما نمی‌دانیم وقتی آن جاروی دسته چوبی در دستانی پینه‌بسته بر آسفالت خیابان می‌ساید و برگ‌های پاییزی را با تلی از زباله می‌زداید، در دل آن نارنجی‌پوش چه می‌گذرد. هیچ‌یک از ما نمی‌دانیم در سرش چه غوغایی است، درست همان دم که پیش از طلوع خورشید زیر لب نوای مرغ سحر را زمزمه می‌کند.
او که جوان است و برای آینده هزاران فکر در سر دارد. او که موهای سر و ریشش به سپیدی می‌زند و در فکر تهیه جهازی آبرومند برای دختر دم‌بختش است و در همان حال، راه من و تو را با جارویش پاک می‌کند.
گویا این انسان‌های شریف و مهربان در هیاهوی شهر و محله‌های امروزی همان خلق‌وخوی دیرین را در سر و دل حفظ کرده و امین مال و جان مردم هستند.
بعضی وقت‌ها با خودم فکر می‌کنم انگار اینان، که کمتر از مال دنیا بهره دارند، دلشان دریایی‌تر است.انگار جارویی جادویی دلشان را از زنگارهای این دنیا پاک کرده است.
خبرنگار هفته نامه افق کویر در این شماره به سراغ تنی چند از رفتگران شهرستان بافق رفته و با آنها گفتگویی انجام داده است که در ادامه می خوانید:
"رحمان حیدری" اهل راور می باشد 30 سال سن دارد و دارای 3 فرزند. 14 سال است که ساکن بافق می باشد. وی 9 سال از این زمان را در شهرداری بافق می گذراند و سالهای قبل از خدمتش را با شغل آزاد سپری می نموده؛ شاکر خداست و مدت زمانی که در شهرداری شاغل است را بهترین زمان زندگیش می داند و بسیار راضی است.
 وی بروی ماشین خاکروب شهرداری کار می‌کند و خاکهایی را که باد به سطح شهر می‌آورد؛ مخصوصاً ورودی بافق راجمع آوری می نماید. هر روز سرساعت در محل کار حضور پیدا می کند و به وظیفه اش بنحو احسن عمل می نماید.
حیدری درباره شغلش گفت: درست است که سرما و گرما تحمل کردنش سختی است؛ اما هرکاری سختی خود را دارد. مردم بافق خیلی خوب هستند و رعایت می کنند. از نوروززاده شهردار و سرشیفتمان نیز بسیار راضی هستیم.  
 وی افزود: اوایل شروع کارم در شهرداری مردم توجه چندانی به پاکیزگی شهر نداشتند، ولی خوشبختانه چندین سال است که ما را یاری می کنند، حتی شخصی بوده که گونی خاک را گرفته است و کمکمان کرده و ممنونشان هستیم. 
 وی با بیان یکی از خاطرات شیرین دوره فعالیتش اظهار داشت: روزی در حین کار کیفی را درب مغازه ای پیدا کردم. داخل آن مدارک شخصی صاحب کیف بود. از روی مدارک متوجه شدم کیف برای همان مغازه دار است که درحین بستن درب مغازه آن را بروی سطل زباله جاگذاشته است؛ بنابراین آن را به صاحبش تحویل دادم و او هم از من تشکر کرد. 
"محمدطارسی" یکی دیگر از زحمتکشان این شغل می باشد. وی 16 سال در بافق سکونت دارد و 11 سال است که در شهرداری مشغول بکار می باشد. 3 فرزند دارد و از کارش بسیار راضی است. 
وی درباره سختی کارش گفت: خیلی مواقع صبحکار هستم و خدمات جاروب کشی را برعهده دارم. چندین سال است مردم در مراسمات مذهبی و ملی؛ مثل نیمه شعبان،22 بهمن، عاشورا و.... مردم زباله در خیابانها نمی ریزند، حتی ماشین می آورند و به ما کمک می کنند. 
وی افزود: در طی این 11 سال بهترین شهردار که دلسوز و همراه ما بوده است آقای نوروززاده بوده و خدا را گواه می گیرم که
 
 پشتیبان کارگر است و کاملاً راضی می باشیم. کارگر زمانیکه پشتیبانی داشته باشد بهتر کار می کند و دلش گرم تر است.
وی اظهار داشت: در حال حاضر در خیابان 14معصوم کاغذ و پلاستیک جمع می کنم و از مردم این محله هم راضی می باشم، ولی ساکنین یکی ازخیابان های شهر همراهی نمی کردند از لبنیاتی ها خواهشمندیم که زباله مغازه هارا در پیاده روها و خیابان نریزند. 
طارسی در پایان تصریح کرد: نظر فرزندانم این است که این شغل را کنار بگذارم تا در مدرسه مورد تمسخر همکلاسی های خود قرار نگیرند. 
یکی دیگر از کارکنان خدمات شهری شهرداری بافق "حسین نجات شریفی"با 36 سال سن،  مدت4 سال هست که در بافق سکونت دارد و سه سال و نیم است که در این شغل فعالیت دارد. ساعت کاری وی از 10شب تا 4 صبح است و جاروب و نظافت اطراف امام زاده عبدا...(ع) را برعهده دارد. 
وی از میوه فروشی های شهر خواست تا زباله های خود را در کوچه و خیابان نریزند. از شهروندان درخواست دارم شبها بعد از اینکه ماشین زباله، زباله ها را جمع کرد آشغال های خود را بیرون نگذارند با این کار زحمت ما را بیشتر می کنند. هم حیوانات کیسه های زباله را پاره و پخش کوچه و خیابان می کنند هم اینکه کار همکاران ما نادیده گرفته می شود. 
وی با بیان اینکه چندین دفعه گوشی موبایل پیداکردم و به صاحبانش برگردانده ام گفت: زندگی در شهر غریب سختی خودش را دارد، اما از کارم راضی هستم. 
وی درباره رفتار مردم گفت: از مردم شکایتی ندارم همه خوب هستند و به ما خسته نباشید هم می گویند؛ اما جوانی بوده که به خاطر جاروب و گرد و خاک معلق در هوا به من بد و بیراه گفته است. 
وی در پایان از نوروززاده شهردار به خاطر توجهاتی که به آنها دارد سپاسگزاری کرد. 
"احمد کاربخش" یکی دیگر از زحمتکشان این حرفه گفت: متولد 1351 هستم و دارای دو فرزند. قریب به سه سال هست که در مجموعه خدمات شهری شهرداری بافق فعالیت دارم؛ قبلاً شغل آزاد داشته و در ضایعاتی کار می کردم. درآمد ضایعات بهتر بود، ولی مشکل بیمه داشتم و آینده ای برایم نداشت، ولی این کار دولتی است و بیمه هستم و خیلی بهتر از آن کار می باشد. 
 وی در پاسخ به این پرسش که این کارمرتبط به ضایعات هم می شود آیا استفاده ای هم از این کار می برید؟ گفت: خیر، تنها وظیفه خود را که نظافت است انجام می دهم. 
وی با بیان اینکه مستأجرهستم با این حقوق خدا را شکر اجاره منزل، قبض آب، برق و خرج 4نفر را می دهم؛ شاید نتوانم هر امکاناتی برای خانواده ام فراهم کنم؛ اما درحدی هم نیست که در برابر زن و فرزندانم شرمنده باشم. 
وی با اشاره به اینکه برخی از شهروندان زباله های خود را بر روی صندوق عقب خود گذاشته و بیشتر مواقع این زباله ها بر روی سطح کوچه و خیابان پخش می شود و باعث پدیدار شدن صحنه بسیار زننده ای می گردد گفت: این افراد با این کار خود نه تنها باعث نارضایتی دیگر شهروندان می شوند؛ بلکه کار ما رفتگران را نیز چند برابر می کنند.
وی اظهار داشت: شهردار هرزمانی که درخواستی داشته ایم بررسی کرده و همیشه پیگیر کارهای ما بوده است، اصلاً کوتاهی در حق ما نکرده است و از شهردار رضایت دارم.