آرشیو مطالب آرشیو مطالب

927

پرسش از شما، پاسخ از مسئولین پرسش از شما، پاسخ از مسئولین

_


نام شما
نام خانوادگی
این فیلد اجباری است.
ایمیل
سوال

هفته نامه هفته نامه

« بازگشت

حاملگي و بهداشت دهان ودندان


نصرت قاسمیان| دوران حاملگی دورانی است كه دندان ها و لثه ها توجه زیادتری می طلبند. بهداشت دهان مـادر می تواند علاوه بر متاثر کردن سلامت و زیبایی مادر  در طی و بعد از دوران حاملگی، سلامت كلی و دندانی نوزاد متولد نشده را  نیز تحت تاثیر قرار دهد. 
به دلیل تغییرات هورمونی ایجاد شده در هنگام حاملگی پاسخ لثه به تحریكات ناشی از سموم میكروبی تشدید  می شود.                     این تغییرات باعث می شوندتا  انواع بیماریهای لثه در خانم های حامله ای كه بهداشت دهان خوبی ندارند رخ دهد. از طرف دیگر پوسیدگی دندان نیز به دلیل تمایل به مصرف مواد قندی در دوران حاملگی، حالت تهوع واستفراغ های مکرر در ابتدای حاملگی و عدم رعایت بهداشت كافی تشدید  می شود. در سه ماهه سوم بارداری خانمها تمایل به خوردن غذای کم حجم در دفعات زیادتر در طی شبانه روز دارند. 
بنابراین برای پیشگیری از بیمار های دهان و دندان بهتر است مراقبت های دندانی بطور دقیق تری در طی این دوره پیگیری شود.
زایمان زودرس
تحقیقات نشان می دهند كه خانم های دارای بیماریهای لثه ،شانس 6 برابری برای داشتن زایمان زودرس یا نوزاد با وزن بسیار پائین دارند. با وجود بیماری های لثه، باكتریها می توانند وارد گردش خون بیمار شده و سطح ماده ای به نام پروستاگلاندین         (هورمونی که باعث انقباض رحم در هنگام زایمان می شود) را تا حد زیادی بالا ببرند.
 در اواخر دوران حاملگی بطور طبیعی سطح این ماده افزایش پیدا كرده و باعث زایمان می شود.بنابراین افزایش زودهنگام این ماده می تواند باعث تحریک زایمان قبل از زمان مناسب شود. ویزیت های دوره ای در طی دوران حاملگی جهت كنترل وضعیت بهداشت دهان و دندان توصیه می شـود اما روش بهتر آن است که قبل از تصمیم جهت بارداری با بررسی و انجام اقدامات درمانی خطر انجام درمان های پیشرفته در دوران بارداری را كاهش داد. معمولا" اقدامات كنترل بهداشت در دوران بارداری برای مادر و جنین بی خطر می باشد هر چند ممكن است با توجه به شرایط خاص هر فرد دندانپزشك ومتخصص زنان توصیه ویژه ای داشته باشند. سه ماهه دوم بارداری بهترین زمان جهت انجام مراقبت های دندانی معمول می باشد. 
بنابراین آگاه بودن دندانپزشك از بارداری خانم ها و مدت زمان بارداری مهم می باشد. 
رژیم غذای متعادل برای تغذیه مادر و نوزاد ضروری می باشد. رژیم غذایی مادر، بخصوص در ماه های آخر حاملگی می تواند تكامل كلی جنین و بخصوص تكامل دندان های نوزاد را تحت تاثیر قرار دهد. دندان های نوزاد تكامل خود را دربین ماه سوم تا ششم حاملگی آغاز می كنند. 
بنابراین رژیم غذایی حاوی كلسیم ، پروتئین، فسفر و ویتامین های D, C, A اهمیت فراوانی دارد.
این مسئله كه در دوران حاملگی، كلسیم دندان مادر كاهش پیدا كرده و  دندان  مستعد پوسیدگی می شود، واقعیت ندارد. 
كلسیم موردنیاز جنین از طریق رژیم غذایی مادر تامین می شود نه از طریق كلسیم موجود در دندان مادر، اگر میزان كلسیم رژیم غذایی مصرف شده كافی نباشد كلسیم موردنیاز جنین از محل های ذخیره كلسیم كه معمولا" استخوان ها می باشند تامین                می شود. مصرف مقادیر كافی لبنیات كه منبع اصلی كلسیم هستند در طی روز می تواند باعث اطمینان از دریافت مقدار كافی كلسیم باشد.